Gömük diş problemi bulunanlar bunlara dikkat etmeli

Gömük diş problemi bulunanlar bunlara dikkat etmeli
Yayınlanma Tarihi: 10.04.2018 15:19 | Değiştirme Tarihi: 10.04.2018 15:19

20 yaş dişlerinin 18-24 yaş aralığında çıkması beklenir.

Bu yaşlar arasında çıkmayıp, gömülü olarak kalan 20 yaş dişlerinin rahatsızlık yaratma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yılmaz, bu dişlerin çene cerrahları tarafından alınması gerektiğini vurguladı.

Gömük Dişler Ne Gibi Sorunlar Yaratır?

20 yaş dişleri en son çıkan dişlerdir ve genellikle çene kavsinin içerisinde sağlıklı bir şekilde sürebilecekleri bir alan yoktur. Bu nedenden dolayı ya tam gömük ya da yarı gömük halde bulunurlar. Dişin tam olarak çıktığı durumlar gözlense bile ağız temizliği esnasında ulaşılması zor bir bölgede yer almaları sebebiyle, etraflarında biriken gıda artıkları çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Öndeki dişin çürümesine neden olabilir. Yeterli temizliğin yapılamaması çürük oluşumu riski ile birlilkte kötü ağız kokusuna ve dişeti hastalığına sebebiyet verebilirler.  20 yaş dişlerinin etrafında tümör ve kistik  oluşumların meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Aynı zamanda diş ve kulak ağrısı, ağız açmada kısıtlılık ve dişlerde çapraşıklık gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Eğer ortodontik tedavi yapılacaksa ve bu dişler için yer yoksa ya da nüksün engellenmesi için çekilmeleri gerekir. Ağızda dişin bir kısmının görünüp diğer yarısının ise gömük olduğu yarı gömük diye tabir ettiğimiz 20 yaş dişleri fokal enfeksiyon odağı olabilecekleriden çene cerrahı tarafından çekilme işlemi yapılmalıdır.

Gömük Diş Tedavisi

Gömük dişlerin çekimi lokal anestezi altında yapılır. Gömük diş çekimi çene cerrahlarının uzmanlık alanıdır. Operasyonun ardından yarım saat boyunca bölgeye tampon konulur. İlk 24 saat içerisinde pıhtı oluşumunu engelleyen çalkalama ve tükürme hareketleri yapılmaz. Bu süre içerisinde çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler ve içeceklerin tüketilmemesi tavsiye edilir. Buz kompres uygulaması çekim sonrasında oluşabilecek ödemi azaltmakla birlikte hastada oluşabilecek ağrıyı da azaltır ve hastayı rahatlatır. Anestezinin etkisi geçmeden hastaların yeme içme aktivitelerinde bulunmamaları istenir. Anestezi sonrası ağız bölgesinde uyuşma olduğu için, hastanın farkında olmadan dudaklarını ya da dilini ısırma ihtimali vardır. Hasta çekimin yapıldığı günün akşamında mutlaka yumuşak bir fırçayla dişlerini fırçalamaya başlamalıdır. Çene cerrahı tarafından verilen ilaç varsa mutlaka aksatmadan ve düzenli bir şekilde alınmalıdır.

Gömük Diş Çekimi Sonrası Oluşan Komplikasyonlar

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, gömük dişlerin çekilmesi sonrasında da çok az rastlanılmakla birlilkte bir takım komplikasyonlar gelişebilir. Cerrahi işlem sonrasında oluşabilecek ağrı genellikle çok şiddetli olmamakla birlikte ağrı kesicilerin alınmasıyla kontrol altına alınabilir. Gömük dişlerin çekilmesi sonrası ödem ve ağız açmada kısıtlanma gibi sorunlar görülebilir. Ödem bir hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Hastalara buz kompresi önerilebilir. İltihap, enfeksiyon ve kanama problemleri sonucunda ise, problemlerin şiddetine göre ek tedavilere gereksinim duyulabilir. Bir çekim sırasında ağızda bulunan bütün gömük dişlerin çekilmesi mümkündür. Fakat hastanın çiğneme fonksiyonunu devam ettirebilmesi için genellikle bir seansta iki tane diş çekimi yapılıp, yaklaşık 10 gün sonra çekim bölgesinin iyileşmesi ile kalan diğer 20 yaş dişlerinin çektirilmesini tavsiye ederim.