Göğüs kafesindeki ağrı nasıl geçer?

Göğüs ağrısı dikkate alınması gereken ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bir sorun olabilir. Kalp damar, kas iskelet ve sindirim sistemindeki bir durum nedeniyle gelişebilecek göğüs ağrısı, göğüs kafesinde meydana gelebilir ve kişiye zor anlar yaşatabilir. Başta kalp krizi ihtimalini akla getiren göğüs kafesi ağrısı neden olur, nasıl geçer? 

Yayınlanma Tarihi: 26.08.2021 13:48
Değiştirme Tarihi: 26.08.2021 13:48
Göğüs kafesindeki ağrı nasıl geçer?

Göğüs ağrısına yol açabilen pek çok etken olabilir. Göğüs kafesindeki ağrı ilk olarak akıllara kalp krizi ihtimalini getirir ancak bu önemli bir ihtimal olsa da başka hastalıkların da habercisi olarak karşımıza çıkabilir. 

Göğüs ağrısının neyden kaynaklı olduğunu öğrenebilmek için ileri seviye bir muayene ve tetkik yapılması önerilir. Genellikle zararsız ve basit olan göğüs ağrısı, ciddiye alınmalıdır. Peki göğüs ağrısı neden olur, sebebi nedir?

GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?

Göğüs ağrısına neden olan pek çok sebep mevcuttur. Göğüs kafesinde hissedilen ağrı hastalığın da belirtisi olabilir. Hayati risk teşkil eden bu durumlara kalp hastalıkları, sindirim sistemi, kas ve kemik kaynaklı rahatsızlıklar, akciğer, panik atak ve zona hastalığı neden olabilmektedir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Göğüs ağrısına yol açan kalp hastalıkları ile ilgili nedenler

 1. Kalp krizi: Dünyada her yıl yüz binlerce insanın ölümüne neden olan durumlardan biri kalp krizidir. Kalbi besleyen atardamarlarda yaşanan ani tıkanmalar, kalp kaslarına yeterli oksijenin gitmemsine neden olur. Bu durum kalp dokusunda hasara yol açar. İşte kalp krizi böyle bir durumda meydana gelir. Kriz nedeniyle göğüs kafesinde ağrı meydana gelir ve 20 dakikadan fazla sürebilir. Göğüste ağırlık, ağrı hissi, baskı ile fark edilir ve bazen terleme de yaşanır. 
 2. Aort diseksiyonu: Kalpten çıkan aort ana atardamarının yırtılmasına aort diseksiyonu denir. Bu olay yaşandığında çok şiddetli bir göğüs ağrısı meydana gelir. Sıklıkla görülmese de ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir durumdur. Aort disesksiyonunun en önemli sebebi yüksek tansiyondur. 
 3. Anjina: Kalbi besleyen damarlarda kısmi tıkanıklık sonucu kan akışının zayıflar ve burada bir ağrı meydana gelir. Anjina, bu ağrıyı tanımlamak için kullanılır. Bu durum göğüste ağrıya yol açar ve tok karna yapılan yürüyüş, soğuk havada yapılan yürüyüş, yokuş yukarı yürümek ve merdiven çıkmak, anjinal ağrıya sebep olur. Kalp krizine benzer bir ağrı gibi gözükse de kısa sürer ve genelde dinlenmeyle geçer.
 4. Perikardit: Perikardit kalbin etrafında yer alan kesenin iltihaplanması sonucu meydana gelir. Nefes alındığında ve uzanıldığında kötüleşen bir göğüs ağrısı meydana getirir.
 5. Kardiyomiyopati: Kalp kasındaki hastalıklara kardiyomiyopati denir. Egzersiz sırasında meydana gelen acılı bir göğüs ağrısına neden olur.
 6. Miyokardit: Bilinen adıyla kalp kası iltihabı olan miyokardit, virüslerin ve bakterilerin kalpteki kas hücrelerine girip çoğalmasıyla ve o bölgeye hasar vermesiyle meydana gelir. Bu durum da genellikle göğüste ve göğüs kafesine ağrına neden olur.

Göğüs ağrısına yol açan sindirim sistemiyle ilgili nedenler

Göğüs kafesinde ağrılı yanma hissiyatı: Reflü, göğüste yanma ve ağrıya neden olur. Sindirim sistemi sorunları arasında en bilineni olan reflü, göğüste ağrıyla birlikte yanma hissi de yaratır. Özellikle de besin tüketimi sonrasında ortaya çıkar.

Sıvı ve Katı Besinleri Yutma güçlüğü: İlk olarak sıvı besinleri yutmada, ardından katı besinlerde yutma güçlüğü yaşanır. Bu durum sırasında göğüs ağrıları meydana gelir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Göğüste ağrıya neden olan akciğer kaynaklı nedenler

Pulmoner emboli: Akciğer atardamarının aniden tıkanmasına pulmoner emboli denir. Genellikle bacaktaki bir toplardamardan akciğere gelen kan pıhtısı nedeniyle gerçekleşir ve bu durum göğüs ağrısına yol açar.

Plörezi: Akciğerlerimiz bir zarla kaplıdır. Eğer bu zar ihtilaplanırsa nefes alıp verirken ya da öksürürken göğüs ağrısına neden olur. 

Pnömotoraks (Akciğer Sönmesi): Akciğerimizde bulunan havanın göğüs boşluğuna birikmesi sonucu akciğerlerde sönme yaşanır. Buna bağlı olarak göğüs ağrısı başlar ve saatlerce sürer. Nefes darlığı da göğüs ağrısına eşlik edebilir. Bir dönem Galatasaray'da forma giyen Yuto Nagatomo, maç esnasında göğsüne gelen sert bir top nedeniyle böyle bir durum yaşamıştı. (Kaynak:https://www.cnnturk.com/spor/futbol/yuto-nagatomoya-akciger-sonmesi-teshisi-konuldu)

Göğüs ağrısına ayrıca Tüberküloz, Zatürre ve Pulmoner Hipertansiyon da yol açmaktadır.

Haber ile ilgili metin girin!.
Göğüs Kafesinde ağrıya yol açan kas ve kemik rahatsızlıkları:

 • Costochondritis
 • Çatlamış veya kırık kaburgalar
 • Kaslardan kaynaklanan ağrı

Göğüs kafesinde ağrıya yol açabilecek diğer sebepler:

Göğüs ağrısına neden olan birçok konuyu ele aldığımız bu yazımızda, bu ağrılara yol açan başka şeylerin de olduğunu belirtmekte fayda var. Bunlar panik atak ve zona hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani göğüs ağrısına panik atak ve zona da neden olabilir.

Panik atak: Panik atağın pek çok belirtisi bulunmaktadır. Göğüs ağırıs nefes darlığı baş dönmesi ve özellikle de ölme korkusu, panik atak belirtileri olarak bilinmektedir. Panik atak rahatsızlığı yaşayan kişiler kendilerinde kalp sorunu olduğunu da inanır ve sürekli doktora gider. Yapılan testlerin sonuçları genellikle normal çıkar. 

Zona hastalığı: Su çiçeğine neden olan virüsten kaynaklanan zona hastalığı, göğüs bölgesinde çıkabilmektedir. Bu da şiddetli ağrılara yol açabilmektedir.

Zona, suçiçeği virüsünün yeniden aktivasyonundan kaynaklanır. Zona göğüs bölgesinde de çıkabilir. Göğsün ve sırtın yalnızca bir tarafında zona döküntüleri ve beraberinde şiddetli ağrı şikayeti vardır.

Haber ile ilgili metin girin!.

GÖĞÜS KAFESİNDEKİ AĞRI NASIL GEÇER?

Göğüs kafesindeki ağrıya birçok rahatsızlığın etki ettiği bilinmektedir. Bu nedenle de göğüsteki ağrının tedavisinde de çok sayıda yöntem bulunmaktadır ve ağrıya neden olan soruna göre bu tedavi yöntemleri farklılık gösterir. 

Göğüs ağrısı yukarıdaki sebeplerin haricinde genellikle kalbe yeterli oksijenin gitmediği anlarda meydana gelir. Bu nedenle kalbe oksijenin neden yeterli şekilde gitmediği tetkik edilir ve buna göre bir tedavi uygulanır.

Yani göğüs ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtının çok sayıda cevabı olduğunu belirtmekte fayda var. En iyi tercihin bu nedenle de doktora başvurmak olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan göğüsteki ağrıya iyi gelebilen bitkisel tedaviler de mevcuttur. Peki bunlar nelerdir?

Haber ile ilgili metin girin!.

 1. Bal ve Karabiber Karışımı
 2. Ada Soğanı Çayı
 3. Kalp Dostu besinler
 4. Sıcak Duş
 5. Nane Limon Çayı
 6. Kekik Çayı
 7. Meyan Kökü Çayı
 8. Zencefil
GÖĞÜS AĞRISI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Geçmeyen şiddetli göğüs ağrısı kalp krizi olduğu düşünülür. Bu nedenle acil servisin yolu tutulur. Eğer kalp krizi sol bölgedeyse, kalp krizi düşüncesi kuvvetlenir. Göğüs ağrısı yaşayan kişiler, kalp ve damar hastalıkları uzmanına başvurabilir. Ayrıca göğüs ağrısında göğüs hastalıkları bölümüne başvurulur. 

GÖĞÜS AĞRISI CORONA MI?

Son zamanlarda göğüs ağrısına yol açan en büyük nedenler arasında koronavirüs yer almaktadır. Covid-19 semptomu olan göğüs ağrısı, öksürük ve balgam ile kendisini belli eder. Koronavirüsün atar ve toplardamalarda pıhtılaşmaya yol açabilme riskinin de olduğu belirtilir. Bu sebeple, Covid-19 kalp krizi ve pulmoner emboliye yol açabilir. 

GÖĞÜS AĞRISI STRESTEN OLUR MU

Göğüs kafesinin tam ortasındaki ağrı pek çok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Ancak stresten kaynaklı göğüs ağrısı da çok kişinin başına gelebilmektedir. Günlük hayatındaki yoğunluk kişiye farklı farklı şekilde geri dönse de, bunlar arasında göğüs ağrısı da yer almaktadır. 

Özellikle panik atağı ve depresyon gibi durumları olan kişilerde stresin yol açtığı göğüs ağrıları, el titremeleri görülmektedir. 

BEL AĞRISI NASIL GEÇER?

SELÜLİT NASIL GEÇER?

İSHAL NASIL GEÇER?

ARPACIK NASIL GEÇER?

KEPEK NASIL GEÇER?

ADET AĞRISI NASIL GEÇER?

İlgili Sayfalar: Sağlık