Genetik faktörler obezitenin gelişimine neden olabilir!

Genetik faktörler obezitenin gelişimine neden olabilir!
Yayınlanma Tarihi: 11.12.2018 15:16 | Değiştirme Tarihi: 11.12.2018 15:16

Obezite, vücutta çok fazla yağ biriktiğinde ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Kişinin Vücut Kitle İndeksi 30 ila 40 arasında ise obez teşhisi konulmaktadır.

Obezite, genellikle fiziksel kısıtlanmalar, vücut ağrısı ve yorgunluk dâhil olmak üzere düşük yaşam kalitesi ile ilişkilidir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fırat Tutal, obezitenin nedenleri hakkında bilgi verdi.

Obezite Nedir?
Obezite, sanayileşmeyle birlikte dünyanın birçok bölgesinde sağlık sorunlarının başında yer alır duruma geldi. Vücudun iskelet ve fiziksel standartlarını aşan aşırı yağ birikiminden kaynaklanan obezite, pek çok yandaş hastalığın da tetikleyicisi durumunda.

Obezite nedenli sağlık risklerini değerlendirmek için kullanılan ölçü, Vücut Kitle İndeksidir (VKİ). VKİ, vücut ağırlığının (kg) boy uzunluğunun (m) karesine bölünüp hesaplanır. VKİ’nin metrik sistemde hesabı, kg/m2’dir. Yaşam boyu ilerleyen, hayatı tehdit eden, genetik olarak ilişkili çok faktörlü bir hastalıktır.

Genetik faktörler önemli rol oynuyor!
Obezite halk arasında bilinenin aksine sadece aşırı yeme sonucu oluşmaz. Yapılan araştırmalar obezitenin altında yatan nedenler arasında genetiğin de önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Diyet ve egzersiz programları, etkin ve uzun vadeli rahatlama sağlama konusunda sınırlı bir yeteneğe sahiptir.

Genetik, çevresel, metabolik ve yeme bozuklukları dâhil olmak üzere obezitenin gelişimine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Kilo alımı genellikle bu faktörlerden birinin olumsuz bir şekilde bizi etkilemesiyle sonuçlanır. Steroidler ve hipotiroidizm alımı gibi obeziteye neden olabilecek belirli tıbbi durumlar da mevcuttur. Aşırı kilonun kontrolü hastaların tüm yaşamları boyunca yaşayacakları yorucu bir durumdur.

Genetik faktörler aşırı kilo almada önemli bir rol oynar ve obez olma riskini “yatkınlık” veya “risk” olarak belirler.

Genler, vücudumuzun kalorileri ne kadar verimli kullandığını, yaktığını veya vücudumuzun yağının nerede depolandığını da etkiler. Yüksek bir metabolizmaya sahipseniz aldığınız kalorileri daha hızlı bir şekilde yakabilirsiniz. Böylelikle kilo alımını yavaşlatmış olursunuz.

Obezitenin oluşmasına neden olan başlıca risk faktörleri;

Yanlış ve düzensiz beslenme Yetersiz fiziksel aktivite Hormonal ve metabolik etkiler Genetik etmenler Psikolojik problemler Sigara ve alkol kullanma durumu Kullanılan ilaçlar (antideprasanlar vb.)