Gelişimsel koordinasyon bozukluğu 

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu 
Yayınlanma Tarihi: 12.04.2019 12:28 | Değiştirme Tarihi: 12.04.2019 12:28

Çocuk Nöroloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doç. Dr. Ebru Kolsal, çocuklarda gelişimsel koordinasyon bozukluğunu anlattı.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu (GKB) nedir?
Çocuklar normalde öngörülebilir yaşlarda oturup, ayakta durma, yürüme ve konuşma yeteneğini geliştirir. Bu dönüm noktalarına ulaşmakta geç kaldıkları zaman, bu gelişimsel bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Gelişimsel koordinasyon bozukluğu böyle bir durumdur.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu, zihinsel niyetleriniz ile vücudunuzun bu niyetleri yerine getirebilme yeteneğiniz arasında bir koordinasyon eksikliğidir. Örneğin, “Ayakkabımı bağlamalıyım” diyebilirsiniz. Ancak, beyniniz ayakkabınızı elinize ve ayağınıza bağlama talimatlarını tam olarak göndermez. Beyniniz ayakkabıların nasıl bağlanacağını bilir, ancak elleriniz beyninizin talimatlarını takip edemez. Aynı şey koşmaya, zıplamaya, yazmaya ve çoğu insanın yerine getirdiği diğer birçok görevi yerine getirmeye çalıştığınızda da olur.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu olan insanlar genellikle normal zekaya sahiptir. Bu nedenle, GKB’ye çoğunlukla "sakar çocuk sendromu" da denir. Çocuklar sadece temel görevlerini yerine getiremezler. Bu durum çocukluk çağında bir hastalık olarak kabul edilebilir, ancak GKB'nin etkileri yetişkinlikte de devam eder.

GKB’nin belirtileri nelerdir?
Gelişimsel koordinasyon bozukluğu belirtileri doğumdan hemen sonra belirebilir. Yeni doğanlar süt emmeyi ve yutmayı öğrenmekte zorlanabilirler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar yuvarlanmayı, oturmayı, sürünmeyi, yürümeyi ve konuşmayı öğrenmek için yavaş olabilir.Okula başlayınca, hastalığın belirtileri daha belirgin hale gelebilir. GKB’nin belirtileri şunları içerebilir:•    istikrarsız bir yürüyüş•    merdivenlerden inmekte zorluk•    nesneleri tutamama•    ayakkabı bağlama, elbise giyme ve diğer kişisel bakım faaliyetlerinde zorluk•    yazma, renklendirme ve makas kullanma gibi okul etkinliklerini gerçekleştirmede zorlukGKB'li insanlar bilinçli hale geldiğinde sosyal ve bedensel aktivitelerden kaçınabilir. Bu durumda hareket kısıtlılığı kas tonusunun zayıflamasına ve kilo alımına neden olabilir. GKN'nin zorluklarının üstesinden gelmek için sosyal katılımın ve iyi fiziksel durumun sürdürülmesi esastır.

Sebepleri nelerdir?
GKB'nin nedenleri tam olarak tespit edilememiştir, ancak araştırmacılar bunun gecikmiş beyin gelişiminin sonucu olduğuna inanmaktadır. GKB’li kişilerin genellikle bozukluğu açıklayabilecek başka tıbbi sorunları yoktur. Bazı durumlarda gelişimsel koordinasyon bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya zihinsel engellere neden olan bozukluklar gibi diğer bozukluklarla ortaya çıkabilir. Ancak, bu koşullar bağlantılı değildir.

GKB nasıl teşhis edilir?
GKB'nin teşhisi zordur, çünkü semptomlar diğer durumlarla karışabilir. Yine de gelişimsel koordinasyon bozukluğu tanısı için dört ana faktör belirlenmiştir.•    Çocuk gelişimsel kilometre taşlarına ulaşmada gecikmeler gösterir.•    Bu durum günlük yaşam aktivitelerine ve / veya öğrenimine önemli ölçüde müdahale eder.•    Belirtiler çocuğun hayatında erken başlar.•    Motor becerilerdeki zorluklar zihinsel yetersizlik, görme bozukluğu veya beyin bozuklukları ile daha iyi açıklanmamaktadır.

GKB nasıl tedavi edilir?
Gelişimsel koordinasyon bozukluğu, hastalığa uyum sağlamanıza yardımcı olmak için uzun süreli bir eğitim programı, fizik tedavi, mesleki terapi ve sosyal beceri eğitimi ile tedavi edilir.Beden eğitimi, beyninizle vücudunuz arasında daha iyi bir iletişim koordinasyonu, denge ve daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Yüzme veya bisiklete binme gibi bireysel sporlar, motor becerilerini geliştirmek için takım sporlarından daha iyi fırsatlar sunabilir. Bedeni ve beyni birlikte çalışacak şekilde eğitmek ve şişmanlık riskini azaltmak için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Terapi uzmanı desteği günlük aktivitelerde ustalaşmaya yardımcı olabilir. Gelişimsel koordinasyon bozukluğu aileler ve uzmanların düzenli takibi ile yaşam kalitesinin artmasını sağlayacak seviyelere getirilebiliyor.

#EbruKolsal #GelişimselKoordinasyonBozukluğu #ÇocukNöroloji