Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
FUE saç ekimi hangi durumlarda tercih edilir?

FUE saç ekimi hangi durumlarda tercih edilir?

Saç ekimi işlemi yaptırmak isteyenler için FUE tekniği hakkında bilinmesi gerekenleri Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki saç ekim merkezindeki uzmanlara sorduk.

13.02.2017 11:08

Saç ekiminde FUE tekniği hastanın kıl köklerinin yoğun olduğu bölgelerden seyrek olan bölgelere teker teker aktarılması işlemidir. Bu işlemde greft’ler hassas bir araçla tek tek alıcı alınarak yerleştirilir. Bu sayede donör bölgesinde çizgi şeklinde yaralar ve dikiş izleri meydana gelmez. Cerrahi kesiler yapılmadan uygulanan bu teknik saç köklerinin özel bir iğneyle çıkarılması yöntemine dayanır. Kıl köklerinin blok halinde değil de tek tek alınması doku hasarını diğer tekniklere göre büyük oranda düşürür. Bundan dolayı saç ekiminde tavsiye edilen öncelikli yöntemdir.

FUE tekniği daha zahmetsizdir
Saç ekimi işleminin süresi dökülen saçın durumuna göre kişiye göre değişiklik gösterir. Bir seans birkaç saat sürebilir ve gerekli olduğu durumlarda birbirini takip eden iki gün boyunca devam edebilir. FUE tekniği cihaz kullanımına dayalı bir işlemdir. Bu nedenle, bu işlem için kullanılan cihazın türü saç ekiminin sonucunu çok etkiler. FUE tekniği kafa derisine, yüz bölgesine ve vücuda da uygulanabilir. Kafa derisinin tamamında saç dökülmesi yoksa sadece açılmalar varsa donör olarak kişinin kendisi kullanılır. Çünkü ekilen saçın dökülmeyen kısımlarıyla uyum sağlaması gerekir. Fakat eğer kaş, sakal ve bıyık gibi yüz bölgesinde ya da göğüs gibi vücudun diğer bölgelerinde tamamen dökülme varsa başka donörlerden de nakil yapılabilir.”

Kişiye özel saç tasarımı yapılmalı
“Saç ektirecek hastalarda ulaşılmak istenen hedef doğal ve gür bir saçtır. Bu hedefe ulaşmak için de kişinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda yaşa, saç tipine, sağlık durumuna ve dökülen saç miktarına uygun olacak şekilde kişiye özel tasarım yapılır. Saç ekimine hangi yaşta başlanıldığı oldukça önemlidir. Başlamak için en ideal yaş saçın seyrekleşmeye başladığı yaştır. Saç ekimi donör bölgeden alınan saçın rengine, biçimine ve kalınlığına dikkat edilerek yapılır. Örneğin kulak üstünden kıvırcık saç çıkarken saçın ön kısmından dalgalı saç çıkabilir. Operasyonda bölgeye uygun saç eklenerek doğal görünüm sağlanmalıdır.”

Genel sağlığın yerinde olması gerekir
Saç ekimi yaptıracak olan kişinin ciddi bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Kalp, damar, böbrek, pıhtılaşma bozukluğu, hemofili gibi kronik hastalığı olan kişiler ve ekim yapılacak bölgede deri rahatsızlığı bulunanlar saç ekimi için uygun olmayabilir. Karar vermeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Eğer kişide bahsi geçen hastalıklardan yoksa alkol ve sigara tüketmiyorsa saç ekiminin başarı şansı daha yüksek olur.”

Seansların dökülen saç oranına göre belirlendiğini belirten saç ekim uzmanları “Doğal görüntüye ulaşmak esas olduğundan ekilecek saç miktarı hastaya uygun olarak belirlenir. Ekilecek saç da yine hastanın kafasından alındığı için saçın seyrekliği de önem kazanır. Saç ekimi yapılacak bölgenin açıklığı ve doğal görüntü sağlanması için ne kadar saç kökü gerektiği bilgisayar yardımıyla hesaplanır. Bu hesap sonucunda ense bölgesinde yeterli donör bölge bulunmuyorsa vücudun geri kalanından alınan kıllar da kullanılabilir.” 

Yorumlar | 0
üye profil