Fraksiyonel lazer ile cildinizi yenileyin

Yaşlanma insanlar için kaçınılmaz ve doğal bir süreçtir. Biz yaşlandıkça cildimizde de çeşitli deformasyonlar oluşmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2018 17:52
Değiştirme Tarihi: 12.10.2018 17:52
Fraksiyonel lazer ile cildinizi yenileyin

Teknolojik gelişmeler sayesinde ise her geçen gün artan genç görünme isteğine alternatif yollar bulunmaktadır. Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, cildi gençleştirmek için kullanılan yöntemlerden olan “fraksiyonel lazer” hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

 

FRAKSİYONEL LAZER NEDİR?

 

Fraksiyonel lazer, güneşten zarar görmüş ve yaşlanan cildi tedavi etmek, yenilemek, gençleştirmek, ciltteki izleri düzeltmek için uygulanan lazer yöntemidir. Fraksiyonel lazer ile yenileme işlemi, cildin yüzeyinin sadece bir kısmını tedavi ederken, işlenmemiş cildin bozulmamış bölgelerini bırakır. Bu lazer teknolojisi genişlemiş gözenekler ve düzensiz pigmentasyon ile birlikte cildin genel dokusunu geliştirir. İşlem genel olarak bir saatten daha az bir sürede gerçekleştirilebilir ve sonuçlar bir hafta içinde fark edilebilir. 

 

İşlem uygulanırken cilde düşen lazer ışınları ile üst tabaka soyulmaktadır. Bu yöntem yaranın iyileşmesini sağladığı gibi uygulanan bölgedeki hasar görmemiş hücrelerin çoğalmasına da katkıda bulunmaktadır. Fraksiyonel lazer işlemi genel olarak her cilt tipine uygulanabilir. Fakat kişinin cildinde enfeksiyon ya da iltihabi problem var ise bu işlem tercih edilmemelidir.

 

UYGULAMA ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

 

Fraksiyonel lazer uygulaması öncesinde güneş ışınlarına fazla maruz kalınmaması gerekmektedir. Uçuk, akne gibi problemleri olan hastaların doktorları bu konu hakkında bilgilendirmesi gerekir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar ise kullanılmamalıdır.

 

HANGİ ARALIKLARLA UYGULANMALIDIR?

 

Fraksiyonel lazer uygulaması genellikle 20-30 dakikalık bir sürede gerçekleşmektedir. Uygulama kişiden kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte düzeltilmek istenen soruna göre de seans sayısı değişmektedir. Uygulama sıklığı olarak ise 3 ila 5 hafta gibi aralıklar ideal olacaktır.

 

FRAKSİYONEL LAZER UYGULMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

*İşlem sonrası 1 ay süreyle peeling işleminden kaçınılmalıdır

*İşlemden en az 2 gün sonra fondöten ile kapatılabilir.

*Güneşe maruz kalmamak gerekmektedir

*Güneş kremi kullanılmalıdır

*İlk gün duş alınmamalıdır

*1 hafta boyunca sıcak suyla duş alınmamalıdır