Fizyoterapist Necdet Döner: “Egzersiz, kişiye özel planlanmalıdır”

Günümüzde birçok insanın üşendiği veya zaman ayıramadığı aktivitelerden birisi de egzersizdir. Egzersiz yaparak daha kaliteli bir yaşama ve beden sağlığına kavuşabileceğimizi ifade eden Fizyoterapist Necdet Döner, bunun için zaman ayırmanın çok da zor olmadığının altını çiziyor. 

Yayınlanma Tarihi: 04.04.2022 20:37
Değiştirme Tarihi: 04.04.2022 20:37
Fizyoterapist Necdet Döner: “Egzersiz, kişiye özel planlanmalıdır”

Fizyoterapist Necdet Döner yaptığı açıklamada “Günlük düzenli olarak yapacağınız 45 dakika fiziksel aktivite kalp damar hastalıkların önüne geçer ve ruhsal açıdan size iyilik hali sağlayacaktır. Omurga ağrılarında, bel ve boyun fıtığı, fibromyalji, baş ağrıları, dirsek ve kalça ağrıları gibi birçok kronik ağrılarda kullanabileceğimiz en iyi ilaçtır egzersiz.” Diyerek kornik ağrıların egzersiz yoluyla üstesinden gelinebileceğini ifade ediyor.

Egzersizin faydalarına da değinen Fizyoterapist Döner bunları maddeler halinde şöyle sıralıyor: 

“-İyi bir postüre sahip olmanızı sağlar.
-Ağrılarınızı azaltır
-Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını önler
-Enerjik olmanızı sağlar
-Stres yönetiminde yardımcı olur 
-Uyku kalitenizi arttırır
-Kalp damar hastalıklarının önüne geçer 
-Fazla kilolarınızı vermede yardımcı olur.”

Hangi egzersizlerin yapılmasının vücudu zinde hale getirmek için tavsiye ettiği egzersiz hareketlerinden plank hareketi yapılmasını tavsiye eden Fizyoterapist Necdet Döner “Bu egzersizle uzun süreli duramayabilirsiniz ilk zamanlarda bunu kısa süreli 3 set halinde yapabilirsiniz. Her sabah uyandığınızda esneme hareketleri ile güne başlayabilirsiniz. Bu egzersizle kasların ısınması oluşabilecek yaralanma durumunu azaltacaktır. Buna hafif tempolu 30-45 dakika yürüyüş de ekleyebilirsiniz. Sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz yapalım.” Sözleri ile açıklamalarına son veriyor.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık