Fıtık nasıl anlaşılır?

Fıtık çeşitleri de, fıtık belirtileri de farklıdır. Karın, bel, boyun ve omurga fıtıkları gibi fıtık çeşitleri vardır. Ve fıtık çeşidine göre, bu problemin belirtileri de değişir. Mesela bel fıtığında ağrı ve his kaybı yaşanırken, karın fıtıklarında cilt altında şişkinlik gözlenebilir. Peki kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen ve tedavisi zorunlu olan fıtık nasıl anlaşılır, fıtık neden olur? İşte yanıtı.

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2021 12:53
Değiştirme Tarihi: 15.09.2021 12:53
Fıtık nasıl anlaşılır?

Fıtık denildiğinde akla ilk olarak karın fıtıkları gelse de, bel ve boyun fıtığına da oldukça sık rastlanılır. Fıtık, organın yerinde durmasını sağlayan doku ya da kasların doğal boşluğunda dışa doğru kayması, yerinden çıkmasıdır. Kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olan fıtığın pek çok çeşidi vardır. Ancak en sık görülenleri; karın, bel ve boyun fıtıklarıdır. Fıtığın olma nedenleri de çok çeşitlidir. Mesela ağır bir yük kaldırmak ya da hızla kilo almak, fıtık nedenleri arasındadır. Peki hayatımızı kötü yönde etkileyen fıtık nasıl anlaşılır, fıtık neden olur, fıtık nasıl geçer? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtları.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

FITIK NEDEN OLUR?

Öncelikle fıtığa neden olabilecek etmenleri açıklayalım ki, böyle bir problemle karşılaşmamak için daha dikkatli olalım:

 

  • Fiziksel olarak ağır iş yapmak,
  • Ağır yük kaldırmak,
  • Kronik öksürük,
  • Karında sıvı birikmesi,
  • Uzun süre ayakta durmak,
  • Hızla kilo almak,
  • Hamilelik.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

FITIK NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fıtık çeşitlerine göre fıtığı anlama şekilleri de değişiyor. Mesela karın fıtıklarında, kaslarda yırtılma olduğu için ağrı ve cilt altında şişkinlik gözlenir. Bazen şişlik büyür ve ağrı azalır. Ancak bu durum fıtığın tedavisini zorlaştırır.

Boyun ve bel fıtıklarına baktığımızda ise ağrı ve his kaybı gibi belirtiler gözlenir. Omurgalarda olan fıtıklarda da gözle görülür bir belirti olmaz. Hareketlerin kısıtlanması ya da ağrılar omurgalardaki fıtıkların belirtisi olabilir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

FITIK NASIL GEÇER?

Fıtık probleminden kurtulmanın yolu da, fıtığın olduğu bölgeye göre değişmekte. Doğru tedaviyi uzman bir doktor belirleyecektir. Hastanın durumuna göre bazen egzersiz, fizik tedavi ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak bu tedavilerden sonuç alınamazsa, cerrahi operasyona başvurulabilir. O yüzden yukarıda saydığımız belirtileriniz varsa, hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktorun kapısını çalmalısınız.