Et, balık ve sütte bulunuyor! Çinko takviyeleri solunum yolu enfeksiyon süresini azaltabilir!

Yetersiz ve yanlış beslenme durumunda sıklıklar görülen Çinko eksikliği, en çok et, balık ve süt ürünlerinde bulunuyor. Vücudun en çok ihtiyacı olan Çinko yetersizliği durumunda solunum yolu enfeksiyonu dahil bir çok hastalık artıyor. Hatta her yıl çinko eksikliğine bağlı solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle hayatını kaybedenler oldukça fazla. Peki, çinko eksikliği nedir? Çinko eksikliği belirtileri nelerdir? Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi İç Hastalıkları Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Sivritepe, Çinko eksikliğine ilişkin tüm detayları açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 18.11.2021 14:30
Değiştirme Tarihi: 18.11.2021 14:40
Et, balık ve sütte bulunuyor! Çinko takviyeleri solunum yolu enfeksiyon süresini azaltabilir!

Çinko, bağırsak hücrelerini, kemik büyümesini ve bağışıklık fonksiyonunu korumak için gerekli olan temel bir eser elementtir. Yetersiz veya yanlış beslenme durumunda ya da emilim bozukluklarında çinko eksikliği sıklıkla görülebilir.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Et, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklı ürünler çinko içeriği yüksek gıdalardır. Çinko, bağışıklık, iltihaplanma, doku yaralanması, kan basıncı ve dokuların oksijen eksikliğine verdiği tepkilerde kilit bir role sahiptir. Şiddetli çinko eksikliğinde bağışıklık sistemi fonksiyonlarında azalma, cilt bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve kilo kaybı görülebilir. 

Çinko eksikliği olan bireylerde, akut solunum yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonların daha sık görüldüğü yapılan çalışmalarda ortaya konuldu. Bununla birlikte bazı klinik çalışmalarda çinko takviyesinin bronşit ve zatürre vakalarında atak sayısını ve hastalığın şiddetini azaltabileceği öne sürüldü.

ÇİNKONUN SOLUNUMLA İLİŞKİSİ

Çinkonun, solunum yolu enfeksiyonlarında solunum hücrelerinin bütünlüğünü koruyarak ve bağışıklık fonksiyonlarını düzenleyerek iyileşmeye yardımcı olduğu düşünülüyor. Ek olarak çinko takviyesinin, öksürük, tıkanıklık ve boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını ortadan kaldırmaya ve hastalık süresini kısaltmaya yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bazı bilim insanları, üç aydan fazla rutin çinko takviyesinin solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmada olumlu bir etkisinin olduğunu doğruladı. Her yıl solunum yolu enfeksiyonlarından ölen insanların sayısı göz önüne alındığında bu etkinin çok değerli olduğu ortaya çıkıyor.

ÇİNKO TAKVİYESİNİN YARARLI ETKİSİNİ GÖREBİLMEK İÇİN...

Güney Asya’da yapılan bir çalışmada çocuklarda çinko takviyesinin en yararlı etkisinin görülebilmesi için haftada en az 70 mg çinko verilmesi gerektiği belirtildi. Haftalık alınması önerilen çinko dozu 15-140 mg arasında değişiyor.. Uzun süreli yüksek dozlarda çinko takviyesinin bakır ve demir gibi diğer besinlerin emilimini azaltabileceği de akıllarda kalmalı.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık