Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Erkeklerde obezite tedavisi

Erkeklerde obezite tedavisi

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar erkeklerde obeziteyi anlattı.

07.11.2016 15:26

Obezite rahatsızlığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artış gösteriyor. Ülkemizde obezite oranı kadınlarda %36, erkeklerde ise %75 oranında artmış durumdadır. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar erkeklerde obeziteyi anlattı.

Obezite grubuna dahil olan kişilerin vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması gerekir. Ayrıca vücuttaki yağ oranının dağılımı da önemlidir. Yağ fazlalığının özellikle göbek bölgesinde birikmesi erkek tipi obezite olarak tanımlanır. Bel çevresinin erkeklerde 102’nin üzerinde olması sağlık açısından ciddi riskler oluşturur. “

Erkek tipi obezitenin riskleri
“Erkek tipi morbid obezite kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamakla kalmaz, çok sayıda tıbbi rahatsızlığa da yol açar. Morbid obezite koroner kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, tip 2 diyabet, inme, prostat ve kalın bağırsak hastalıkları, romatizma, varis, uyku apnesi sendromu, depresyon gibi çok sayıda tıbbi rahatsızlığa neden olmaktadır.”

Hızlı ve kolay zayıflama hedeflenmemeli
“Aşırı kilolardan kurtulmanın hızlı ve kolay yolu yoktur. Kilo vermede başarılı olabilmek için öncellikle gerçekçi hedefler konulmalıdır. Diyetisyen ve egzersiz uzmanı desteği ile başlangıçta %5 oranında kilo verme hedeflenmelidir. Konulan hedefler başarılamadığında bu kişide motivasyon eksikliğine yol açar. Verilen her yağ kilosunda, kan basıncının da düşmesini sağlar. Verilen kiloların geri alınmaması, kilo vermek kadar önemlidir. İdeal kilonun korunması sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteye bağlıdır. Buna rağmen kişi aşırı kilolarından kurtulamıyorsa ve kısa süre içinde geri alınıyorsa cerrahi tekniklere başvurulmalıdır.”

Doç. Dr. Kamil GülpınarObezite cerrahisinde genellik le midenin hacmi küçültülür ve emilimin azaltılması yoluna gidilir. Obezite cerrahisinde yapılan ameliyatlarda  laparoskopik ya da robotik cerrahi tekniklerden faydalanılır. Bir iki dikişlik kesinin içerisinden sokulan mikro görüntüleme aletleri aracılığı ile ameliyatın görüntüsü büyük bir ekrana yansıtılır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Kapalı teknik ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında iyileşme süreci kısalır. Ameliyatın ardından hasta normal yaşantısına daha çabuk döner. Obezite tedavisinin ardından hastanın diyabet, tansiyon, kolesterol ve uyku apnesi gibi hastalıklarda da aynı oranda bir iyileşme sağlanır.”

Yorumlar | 0
üye profil