e Nabız şifresi nasıl alınır?

E nabız şifresi nasıl alınır? Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı olan e nabız uygulaması ile ilgili en çok merak edilen konular arasında bu yer almaktadır. Özellikle koronavirüs salgını ardından günlük kullanıcı sayısı azımsanmayacak derecede artan e nabız kayıt yaptıran, hes kodu alan ve indiren kişiler tarafından araştırılıyor. Özellikle e nabız şifresi almak isteyen kişiler, e devlet üzerinden bu uygulamaya girmenin yollarını öğrenmek istiyor. E nabız kullanımına ilişkin pek çok soruya yanıt vereceğimiz bu içerikte, e nabız nedir konusundan başlayarak, merak edilen hemen hemen ayrıntıya değineceğiz. Peki e nabız nedir, e nabız şifresi nasıl alınır? 

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2021 11:19
Değiştirme Tarihi: 08.07.2021 11:19
e Nabız şifresi nasıl alınır?

E nabız, Türkiye'de en fazla kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Birden fazla giriş yönteminin bulunduğu E nabız, kayıt konusunda kafa karışıklı yaratabiliyor. E nabız indir seçeneğini kullanmak isteyen kişiler, bu işlem ardından e nabız kayıt ol işlemini gerçekleştirerek, uygulamanın sunduğu pek çok özellikten faydalanabiliyor. Bu içeriğimizde e nabız uygulamasıyla ilgili en çok sorulan soruların yanıtlarını vereceğiz ve ilk olarak E nabız nedir? sorusunu kısaca yanıtlayağız...

 

E NABIZ NEDİR?  

e Nabız, sağlık durumunuza ilişkin sağlık kuruluşlarından toplanan verilere, hem sizlerin hem de sağlık çalışanlarının internet ortamından erişebildiği bir uygulama olarak belirtilebilir. Kaynak

Yani hastaneye gidip muayene olduğunuzu farz edelim. Bu muayeneyi İstanbul'da bir hastanede olsanız bile, e nabız sistemi üzerinden, bu muayeneye dair tüm ayrıntılar, herhangi bir ilde ya da ilçede hekimler tarafından görüntülenebilmektedir. Böylece, farklı farklı yerlerde muayene olsanız bile, sağlık geçmişinizden yapılacak tedaviye geçişte hızlı şekilde yol katedilmektedir. Ancak şunu belirtmekte de fayda var, bilgileriniz, siz izin verdiğiniz sürece ve sınırlarda hekimler tarafından değerlendirilebilir. Yani istemezseniz,  bu hekimler sizin sağlık geçmişinizi göremez. Yani e nabız nedir sorusunun yanıtı, siz ile hekiminiz arasında iletişim ağını güçlendiren geniş ve kapsamlı bir sağlık bilişim sistemidir. Peki ya nasıl e nabıza giriş yapılır? Şimdi de bu konuya değinelim

 

E NABIZ GİRİŞ (KAYIT) NASIL YAPILIR?

 

Reçeteleriniz, raporlarınız ya da sistemde kayıtlı tahlilleriniz gibi pek çok ayrıntıya sahip olabileceğiniz e nabız (kişisel sağlık sistemi) giriş ekranı, kayıt nasıl yapılır sorusu araştırılıyor. E nabıza giriş yapabilmenizin birden fazla yolu bulunmaktadır. 

e Nabız ekranını açtığınızda, sol tarafta TC Kimlik Numaranız ve e nabız şifrenizin doldurulması gerekli bir alan çıkacaktır. Bu ekran, e nabıza kayıt olduğunuz zaman giriş yapabileceğiniz yerdir. Sağlık bilişim sistemi e nabız şifre alma ile ilgili bu içeriğimizde, e Devlet üzerinden e nabıza girişin ayrıntılarını inceleyelim. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Eğer e Devlet şifreniz varsa, giriş yapıp e devlet arama ekranındaki arama kutucuğına e-nabız yazmalısınız. Arama bölümündeki bu işlem sonrası e devlet üzerinden bir sayfa açılır ve 'Uygulamaya Git' seçeneği sizi karşılıyor. Eğer bu butona tıklarsanız e nabız ekranına yönlendiriliyorsunuz.

Haber ile ilgili metin girin!.

Bu ekranda da karşınıza TC kimlik numaranızın, e devlette kayıtlı cep telefon numaranız istenecek. İşte bu bilgileri girdikten sonra 'SMS Gönder' seçeneğie tıklyarak e nabızı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Öte yandan T.C. Sağlık Bakanlığı e Nabız uygulamasına, e Devlet üzerinden giriş yapabilir. Ayrıca mobil imza ile e imza kullanarak da e nabıza giriş yapabilirsiniz. Ancak halen çok sayıda kişinin e devlet şifresi bulunmamaktadır ve e devlet olmadan e nabıza giriş yapmak istemetediler. İşte bunun da bir formülü bulunmaktadır. İşte e devlet olmadan e nabıza giriş yolu. 

 

E DEVLET ŞİFRESİ OLMADAN E NABIZ GİRİŞ 

Diyelim ki yukarıda da belirttiğimiz gibi, e nabıza e devlet olmadan girmek istiyorsunuz. Bunun çaresi de bakanlık tarafından düşünülmüş ve çözüm üretilmiş. Eğer e devlet şifreniz yoksa, Bakanlığa kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu kaydınızı yaptırmalısınız. Bu kayıt işlemi ardından telefonunuza tek kullanımlık bir giriş kodu gönderilecek. Bu şekilde e nabıza şifresiz giriş yapabileceksiniz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

İlk kez giriş yaptığınız için giriş yapmanızla birlikte karşınıza profil bilgilerinizi doldurmanız için bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Öncesinde de "e-Nabız Sistemi Kullanım Koşulları" yazılı bir sayfa belirecek karşınızda ve bunu 'okudum' kutucuğunu işaretleyerek bertaraf edeceksiniz.  

Haber ile ilgili metin girin!.

Ardından yeni kayıt oluşturma ekranıyla karşılaşacaksınız ve burada sizden istenen kişisel bilgilerinizi doldurarak 'kaydet' butonuna basacaksınız. 

Burada, kişisel bilgilerinizin paylaşımına ilişkin yöneltilen sorular bulunmakta, bu sorulara yanıt vererek, hekimlerin sağlık geçmişinizin ne kadarını görmesine izin verdiğinizi seçebileceksiniz. Kaydet tuşuna basmanızla birlikte cep telefonunuza 'Onay Kodu' gelecek ve ekranda beliren 'SM onayı' kutucuğuna bu kodu yazacaksınız. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

E NABIZ ŞİFRE DEĞİŞTİRME

 

Aile hekimliği üzerinden e nabıza girdiğinizi düşünüp devam edelim. Giriş yağtığınız keranın sağ üst köşesinde "Profil Düzenle" seçeneği yer almaktadır. Buraya tıklamanızla birlikte karşınıza çıkan ekranda 'şifre değişikliği' işlemi yapılabilir. Yani e nabız şifre değiştirme işlemi, bu aşamadan itibaren yapılabilir. e Nabız şifre değiştirme, güncelleme ekranında yeni şifrenizi iki kez yazmanızı istemektedir. Böylece belirlediğiniz şifre e nabız şifreniz olacaktır.

Haber ile ilgili metin girin!.

E nabız şifresiz kaydıyla ilgili adım adım ilerdiğimiz bu bölümde, giriş yaptığımız bu uygulamada ne gibi özelliklerin olduğunu inceleyelim. Başta da belirttiğimiz gibi, hastane ziyaretlerinizden tahlilerinze, randevularınızdan alerjilerinize kadar pek çok ayrıntının yer aldığı e nabız uygulamasında, ana ekranda son iki ziyaretiniz direkt olarak yer almaktadır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bu sayfada ayrıca gittiğiniz hastane, sağlık ocağı gibi yerlerle ilgili hizmet değerlendirmesi yapıp, yorumda bulabilirsiniz. Ve ayrıca bu yorumları değiştirip silebilirsiniz. Ayrıca e nabız giriş ekranında 'Randevum' kısmına tıklayarak, MHRS'den aldığınız hastane randevunuz ile geçmiş randevularınıza ulaşabilmektesiniz.

 

  E NABIZ'DA BAŞKA NELER VAR?  
 • Profil Bilgilerim
 • Sağlık Tesisi Ziyaretlerim
 • Reçetelerim
 • Raporlarım
 • Hastalıklarım
 • Tahlillerim
 • Tıbbi görüntülerim
 • Kan Bağışı İşlemlerim
 • Kemik İliği Bağışı
 • Alerjilerim
 • Acil Durum Notlarım
 • Dökümanlarım
 • Aşı Takvimi
 • İlaçlarım
 • Erişim Bilgilerim
 • Randevu İşlemleri
 • Paylaşım

 

E NABIZ İNDİR 

e Nabız hizmetine, bilgisayarlarınız üzerinden erişim sağlayacağınız gibi, cep telefonlarınız üzerinden de giriş sağlayabilmektesiniz. Tek tık uzağınızda olan e nabız uygulamasının, hem ios hem de android uygulamaları mevcut. Pek çok kişi e nabız uygulamasını indirip yüklemek için google üzerinden 'e nabız indir' yazarak bu işlemi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. 

Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi e nabız hem ios hem de android sürümleri bulunmaktadır.

Eğer Apple marka bir cihaz kullanıyorsanız e nabız indirmek için bu linke tıklamalısınız.

Eğer Android işletim sistemine sahip bir cep telefonunuz varsa da bu linke tıklamalısınız

 

E NABIZ BARKOD NO NEDİR? 

e Nabız uygulaması ile ilgili merak edilen noktalardan biri de e nabız barkod no nedir? sorusu olmaktadır. Eğer hastanede bir tahlil test yaptırdıysanız, e size verilen barkod üzerindeki numara ile, e nabız sistemine girerek, nasıl bir sonuç çıktığınızı görebilirsiniz. E nabız barkod no, sonucunuzu rahatlıkla öğrenmenize yardımcı olmaktadır. Özellikle de, koronavirüs testleri sonrası barkod no ile ilgili sorgulamalar artmış bulunmaktadır. 

ZOOM NASIL KULLANILIR

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR

HES KODU NASIL ALINIR

İlgili Sayfalar: Sağlık