Duyunca çok şaşıracaksınız: Bu adamın her yediği onu sarhoş ediyor

ABD, çok nadir görülen bir hastalıkla mücadele eden 46 yaşındaki bir adamı konuşuyor. Habere konu olan kişinin rahatsızlığı nedeniyle bağırsaklarında mantar çoğalıyor ve buna bağlı olarak da vücudu kendi kendine bira üretiyor. 

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2019 14:27
Değiştirme Tarihi: 21.10.2019 15:20
Duyunca çok şaşıracaksınız: Bu adamın her yediği onu sarhoş ediyor

Euronews'in New Sceintist dergisine dayandırdığı habere göre, Amerikalı adam ilk başta sarhoşluğun etkilerini hissetmeye başladı. Sürekli bir baş dönmesi ve bununla birlikte hafıza kaybı da yaşayan adam, işinden istifa etmek zorunda kaldı. 

Bu süreçte gittiği doktorlar adamın derdine derman olamayıp, herhangi bir teşhis de koyamadı.  Bir psikiyatr da kendisine antidepresan ilaçları önerdi.

TEŞHİS KONULDU: KENDİ KENDİNE MAYALANMA SENDROMU

Ancak bu durum aslında çok nadir görülen bir hastalık. 'Auto-brewery sendromu' (Türkçe: kendi kendine mayalanma sendromu) veya 'gut fermantasyonu sendromu' şeklinde isimlendirilen bu hastalık, sindirim sisteminde alkol üretilmesine neden oluyor. Hastalığa sahip olan kişi, yediklerinin alkole dönüşmesi sonucunda sarhoşluk yaşayabiliyor.

İLK OLARAK 61 YAŞINDAKİ BİR AMERİKALI'DA TEŞHİS EDİLMİŞTİ

2013'ten önce hakkında çok detaylı bilgi bulunmayan sendrom, ilk defa bu tarihte 61 yaşında bir Amerikalı'nın teşhis edilmesiyle gündeme gelmişti.

Araştırmacılar Barbara Cordell ve Justin McCarthy, yaptıkları inceleme sonucunda hastanın bağırsaklarında ekmek, bira ve şarap yapımında sıkça kullanılan 'Saccharomyces cerevisiae' türünde maya bulunduğunu tespit etmişti.

Cordell ve McCarthy, ardından hastaya mantar tedavisi ve düşük karbonhidrat rejimi uygulayarak sendromu yok etmeyi başardı.

Son 30 yılda yaklaşık 5 defa benzerine rastlanıldığını belirten araştırmacılar, yine de hastaların hayatı üzerinde büyük olumsuz etki yaratan bu sendrom hakkında farkındalığın artması gerektiğini savunuyor.