Dr. Fevzi Özgönül: Tatlandırıcılar tatlı isteğini artırıyor!

Dr. Fevzi Özgönül: Tatlandırıcılar tatlı isteğini artırıyor!
Yayınlanma Tarihi: 17.08.2016 15:03 | Değiştirme Tarihi: 17.08.2016 15:03

Obezite doktoru Fevzi Özgönül, tatlandırıcıların tatlı isteğini azaltmadığını, tam tersine arttırdığını söyledi.

Son zamanlarda, 'Göbeğimi Nasıl Eritirim' adlı kitabıyla adından sıkça söz ettiren Obezite doktoru Dr. Fevzi Özgönül, özellikle diyet ürünlerin ve tatlandırıcıların, bilindiğinin aksine çok zararlı olduğunu ve özellikle tatlandırıcıların tatlı isteğini azaltmadığını tam tersine arttırdığını söyledi.

"Vücudumuzu kandırmaktan başka bir yol değil"
Obezitenin çağın en büyük sorunlarından biri olduğunu belirten Dr. Fevzi Özgönül, "Kilo sorununun yaygınlaşması ile kalorisi az ve düşük enerji değerleri olan yiyecek içecekler insanları cezbediyor. Bunun yanında kilosunu koruyanlar hem tatlı yemek hem de kilo almamak için diyet ürünleri ve tatlandırıcıyı tercih ediyor. Aslında diyet yiyecekler ve tatlandırıcılar vücudumuzu kandırmaktan başka bir yol değildir" dedi.

"Tatlandırıcılar kilo almanıza neden olur"
Tatlandırıcıların daha çok tatlı isteğine yol açtığını söyleyen Özgönül, şöyle konuştu: "Tatlandırıcılar 'kilo almayayım, kilomu koruyayım' derken kilo almanıza neden olur. Tatlı ihtiyacı aslında vücudun enerji ihtiyacıdır. Eğer doğru beslenirseniz sık sık tatlı isteğinizden de kurtulursunuz. Tatlı isteğini gidermek istiyorsanız en azından tatlı kadar kalorisi yüksek bir gıda yemelisiniz. Tatlıya yakın kalori veren gıdaların başında kuru yemişler gelir. Onların da bir avucunda en az tatlının barındırdığı kadar kalori vardır. Kuru yemişlerden de vücuda en çok yararı olan çiğ fındık, ceviz ve bademi tercih ederseniz aynı zamanda vücudunuzu beslemiş ve kilo vermiş de olursunuz. Bu yediğiniz kuru yemişleri mutlaka öğün esnasında yemekle birlikte yemenizde de yarar var."