Donuk omuz nedir? Donuk omuz tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle halk arasında donuk omuz olarak da bilinen adezif kapsülit, omuzda ciddi ağrı ve kısıtlılığa neden olabilen bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Donuk omuz nedir? Donuk omuz hastalığının belirtileri ve tedavisi nasıldır? Doç. Dr. Didem Sezgin Özcan, Donuk omuz hastalığına dair tüm merak edilenleri anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2022 15:43
Değiştirme Tarihi: 13.01.2022 15:45
Donuk omuz nedir? Donuk omuz tedavisi nasıl yapılır?

Donuk omuz nedir? Belirtileri nelerdir?

Donuk omuz olarak da bilinen adezif kapsülit, omuzda ciddi ağrı ve kısıtlılığa neden olabilen bir sağlık problemidir. Omuz ekleminin çevresinde eklem kapsülü denilen güçlü bir bağ dokusu vardır. Eklem kapsülü kalınlaştığında, sıkılaştığında ve iltihaplandığında donuk omuz gelişir. Donuk omuz nedeniyle hastalar günlük işlerini yapmakta zorlanır hale gelebilir ve yaşam kaliteleri düşebilir. 

Hastalar ne kadar çok ağrı hissederse, omuzlarını o kadar az kullanılır. Kullanım eksikliği, omuz kapsülünün kalınlık ve gerginliğini daha da arttırarak hareket ettirmeyi daha fazla zorlaştırır. Ağrı hissi omuzdan üst kola doğru yayılabilir.  Geceleri daha da kötüleşebilen ağrı, uyumayı zorlaştırabilir. Donuk omuzda belirtiler tipik olarak yavaş yavaş başlar, zamanla kötüleşir ve sonrasında 1 ila 3 yıllık bir süre zarfında ağrı, tutukluk ve hareket kısıtlanmasının azalması beklenir.

Donuk omuz gelişimi için kimler risk altındadır?

Çoğunlukla 40-60 yaşları arası yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Yakın zamanda omuz bölgesinde kırık, yaralanma gelişen ya da ameliyat geçiren kişilerde, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, tüberküloz, parkinson, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda donuk omuz sendromu gelişme riski artar. Yine felç geçiren hastalarda da kol ve omuz hareketliliği azalabileceğinden donuk omuz gelişebilmektedir.

Donuk omuz tanısı nasıl konulur?

Donuk omuz (adezif kapsülit) tanısı hekim tarafından yapılan fizik muayene ve gerekli görülürse çeşitli tetkikler yardımıyla konulur. Fizik muayenede en belirgin bulgu, omuz hareketlerinde hem aktif hem de pasif olarak saptanan omuz hareket açıklığında kısıtlılık ve ağrının tespit edilmesidir. Omuz ağrısına neden olabilecek kireçlenme, artrit (eklem iltihabı) veya rotator manşet yırtıkları gibi diğer tanıları ayırt etmek ya da adeziv kapsülite ait bulguları doğrulamak amacıyla kan ve X-ray, ultrasonografi ya da Magnetik Rezonans görüntüleme (MR) gibi tetkiklere başvurulabilir.

Donuk omuz tedavisi nasıl yapılır?

Omuzdaki ağrı ve iltihabı azaltmaya yönelik olarak çeşitli ilaç tedavileri genellikle hastalara önerilmektedir. Donuk omuz hastalarında fiziksel tıp ve rehabilitasyon programları tedavi açısından önemlidir. Bu tedavi programı omuz ekleminin hareket sınırlarını genişletmeye yönelik olarak germe egzersizlerini ve omuz çevresi kaslara güçlendirmeyi içermelidir. Ağrıyı azaltmada sıcak ya da soğuk uygulamalar ve birçok fizik tedavi ajanı uygulanmaktadır. Yine gerekli görülen hastalarda omuz eklemine yönelik enjeksiyonlar ve manüplasyon teknikleri de tedaviye eklenir. Bu tedavilere yanıt alınamaması durumunda ise eklem kapsülünün daha rahat hareket edebilmesini sağlamak için cerrahi gerekebilir.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık