Doğru uygulandığında obezite cerrahisi hayat kurtarır

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, obezite ameliyatının genel sağlığa etkilerini anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 06.12.2016 16:55
Değiştirme Tarihi: 06.12.2016 17:06
Doğru uygulandığında obezite cerrahisi hayat kurtarır

Araştırmalar, obezite cerrahisi öncesi tip 2 diyabetli hastaların üçte ikisinde ameliyattan iki yıl sonra hastalık belirtisi kalmadığını ortaya koyuyor. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, obezite ameliyatının genel sağlığa etkilerini anlattı.

“Obezite cerrahisi, kalp hastalığı ve kanser oranlarını düşürerek hayat kurtarır. Obez veya aşırı kilolu olma kalp krizi, felç ve bir dizi kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın ölüm riskini artırır. Yapılan araştırmalar vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olanların normal kilolulara göre ortalama yaşam sürelerinin 12-14 sene daha kısa olduğunu göstermektedir. Doğru kimselere uygulandığında obezite cerrahisi bu kayıp seneleri geri verebilmektedir. Gastrik bypass; kalp hastalığı ve kanserden ölüm riskini % 57 oranında azaltabilir. Bilimsel kanıtlar ameliyatın obezite ile ilişkili mortaliteyi ve morbiditeyi önleyebileceğini gösteriyor.”

Obezite genel sağlığı tehdit ediyor

“Obezite, bir insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kadar aşırı miktarda yağ hücresine sahip olması durumudur. Bir kişinin vücut ağırlığı olması gereken değerden en az % 20 daha yüksekse obez sayılır. Vücut Kitle İndeksi (VKI) 25 ile 29,9 arasında ise fazla kilolu olursunuz. VKİ'niz 30 ya da daha büyükse, obez sayılırsınız. Obezite  genel sağlık problemlerini beraberinde getirir. Bunlar arasında tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, safra taşları, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, relü, idrar kaçırma, kalp yetmezliği, dejenere eklem hastalığı, doğum defektleri, düşükler, astım, diğer solunum yolu hastalıkları ve çok sayıda kanser bulunmaktadır.”

Obezite cerrahisi kimlere uygulanır?

“Obezite ameliyatı için hastanın vücut kitle indeksinin (VKİ) 40 veya daha fazla olması ve ya vücut kitle indeksinin 35-40 arası olması ve beraberinde kalp rahatsızlığı, tip 2 diyabet, şiddetli uyku apnesi veya yüksek kolesterol gibi obezite ile ilgili ciddi bir sağlık sorunu da bulunmalıdır. Diyetisyen desteği ve egzersizle birkaç kez kilo vermeyi deneyip başarısız olma şartı da aranır. Ayrıca kişinin psikolojik açıdan sağlığı da ameliyat için uygun olmalıdır. Eğer hasta bütün bu şartları sağlıyorsa obezite ameliyatı için uygun bir aday demektir. Kilo verme ameliyatı hayat kurtarıcı olabilir, ancak yeme, egzersiz ve yaşam şeklinizde kalıcı değişiklikler yapmaya hazır olmanız gerekir.”

Obezite ameliyatı nasıl zayıflatır?

“Farklı şekillerde kilo verilmesini sağlayan çeşitli obezite ameliyatı teknikleri bulunur. Restriktif yani hacim küçültücü cerrahi, midenin boyutunu küçültür ve sindirimi yavaşlatır. Tüp mide ameliyatı bu gruptadır. Bu ameliyat sonrasında mide hacmi küçüldüğünden az miktarda gıda ile mide duvarı gerilecek ve kişide doygunluk hissi uyanacaktır. Ayrıca midenin çıkartılan kısmından salgılanan açlık hormonunun salgılanması ortadan kalktığından kişide açlık hissi oluşmayacaktır.  Saptırıcı ameliyatlarda alınan gıda sindirim sisteminin bir kısmına uğramadan geçer, vücuttan büyük ölçüde emilmeden atılır. By-pass ameliyatları bu gruptandır. Bu ameliyatların en önemli dezavantajı önemli emilim bozukluklarına, mineral ve  vitamin yetersizliğine yol açmalarıdır.”

Obezite ameliyatı çeşitleri nelerdir?

“Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı): Hacim küçültücü cerrahidir. Operasyonda, midenin yaklaşık % 75'i alınır. Tüp şeklini alan mide, yeme miktarını ve sindirimi azaltarak kilo verilmesini sağlar. Günümüzde en sık kullanılan obezite cerrahisidir.  Gastrik Bypass Cerrahisi (Roux-en-Y Gastrik Bypass). Hem küçültme hem de saptırma tekniğidir. Mide ile ince bağırsağın bir bölümü alınır. Yapılan bypass ile gıdalar sindirim sisteminin bir bölümüne uğramadan, yani emilmeden atılır. Hızlı kilo kaybı imkanı sağlayan yöntemdir. Fazla kiloların yaklaşık %50’si 6 ay içinde verilebilir. Kilo verme ameliyattan sonra 2 yıl daha devam edebilir.”

Doç. Dr. Orhan Çelen “Hızlı kilo kaybı diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, artrit, uyku apnesi ve reflü gibi obezite kaynaklı hastalıklarda belirgin düzelme sağlar. İdeal kilo kaybı ameliyatı, sağlığınıza ve vücut türünüze bağlıdır. Her yöntemin kendisine göre artı ve eksileri bulunur. Sizin durumunuza özel ayrıntılı bilgi almak için obezite cerrahisi uzmanına başvurmalısınız.”
 

İlgili Sayfalar: Sağlık