Diyetisyen Duygu Yıldırım yazdı... Besin zehirlenmesi konusunda nelere dikkat edilmeli?

Diyetisyen Duygu Yıldırım, besin zehirlenmesinden kaçınmak ve hastaların başına geldiğinde bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili önemli detayları aktardı.

Yayınlanma Tarihi: 18.01.2022 10:36
Değiştirme Tarihi: 18.01.2022 15:20
Diyetisyen Duygu Yıldırım yazdı... Besin zehirlenmesi konusunda nelere dikkat edilmeli?

Diyetisyen Duygu Yıldırım'ın Instagram hesabını takip edebilir, çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Türkiye’de ortalama her yıl yaklaşık 5 milyon kişi besin zehirlenmesi problemiyle karşılaşıyor. Bakteriler, virüsler ve parazitler dahil bulaşıcı organizmalar veya bunların toksinleri, gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenleridir. Bulaşıcı organizmalar gıdaları, işleme veya üretimin herhangi bir noktasında kontamine edebilir.

BESİN NASIL KONTAMİNE OLUR? NASIL KİRLENİR?

- Yiyecekleri iyice pişirmemek (özellikle et)
- 5C'nin altında soğutulması gereken yiyecekleri doğru şekilde saklamamak (genellikle süt ve süt
ürünleri)
- Pişmiş yiyecekleri sıcak sıcaklıklarda çok uzun süre bırakmak
- Önceden pişirilmiş yiyecekleri yeterince ısıtmamak
- Hasta olan veya yiyeceğe dokunan elleri kirli olan biri
- "Son kullanma" tarihini geçen yiyecekleri yemek
-  Bakterilerin kontamine gıdalar arasında yayılması (çapraz bulaşma)
- Bonmuş gıdayı oda sıcaklığında veya sıcak suda çözdürmeye çalışmak
- Yumurtayı buzdolabına koymadan önce yıkamak en sık yapılan hatalardandır.*


Zehirlenmede başı şeken gıdalar ise ;çiğ et ve kümes hayvanları, çiğ yumurta, çiğ kabuklu deniz ürünleri,pastörize edilmemiş süt,pişmiş dilimlenmiş etler, yumuşak peynirler ve önceden paketlenmiş sandviçler gibi "yemeye hazır" yiyeceklerdir. Gıda zehirlenmesinin en yaygın belirtileri görme ve konuşma bozukluğu, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishaldir. Belirtilerin ortaya çıkması için geçen süre, enfeksiyonun kaynağına bağlıdır, ancak 30 dakikadan 8 haftaya kadar değişebilir.

NELER YAPILMALI?

Gıda zehirlenmeniz varsa, dehidratasyona uğramamak için yeteri su tüketmeniz çok önemlidir. Elektrolitleri yüksek spor içecekleri yardımcı olabilir. Meyve suyu gibi enerjisi yüksek içecekler hızlı karbonhidrat ihtiyacınıza ve yorgunluğa yardımcı olabilir. Sindirim sistemini olumsuz etkileyebilecek çay, kahve , yeşilçay gibi kafein kaynaklarından kaçının. Papatya, nane ve karahindiba gibi yatıştırıcı bitkiler içeren kafeinsiz çaylar mide rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

İshal ve kusma geçene kadar hafif ve yağ oranı düşük, sindirimi kolay besimleri tercih edebilirsiniz. Zehirlenme durumunda tercih edebileceğiniz yiyecek ve içecekler: tuzlu kraker, kızarmış ekmek, muz, pilav (yağsız), yulaf ezmesi, haşlanmış patates, haşlanmış sebzeler, zencefilli çay veya soda, seyreltilmiş meyve suları, spor içecekleri...

Kendinizi daha iyi hissettiğinizi düşünseniz bile bir süre uzak durmanız gereken yiyecekler ise; süt ürünleri, özellikle süt ve peynirler, yağlı gıdalar, kızarmış yiyecekler, çok baharatlı yiyecekler, şeker oranı yüksek gıdalar, baharatlı yiyeceklerdir.

 

İlgili Sayfalar: Sağlık