Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Diyabet hastalığı belirtileri ve tedavisi

Diyabet hastalığı belirtileri ve tedavisi

Diyabet ömür boyu süren kronik bir hastalıktır.Tedavinin en önemli aşaması sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitelerdir.

22.09.2016 15:07

Diyabet nedir?
Diyabet kan şekerinin yükselmesine denir. Bir metabolizma hastalığıdır. Metabolizma da besinler, glukoza (şeker) dönüşmek üzere bağırsaklarımızda parçalanır. Daha sonra bu glukoz bağırsaklardan kana geçer ve kandaki şeker düzeyi yükselmeye başlar.

Diyabet belirtileri
Ömür boyu süren kronik bir hastalık olan diyabet, vücutta pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişir. Diyabetin ortaya çıkışı genellikle ani olur. Kişilerde açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk, aşırı susama,el,bacak ve ayaklarda karıncalanma ve sık idrara çıkma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Diyabet tedavisi
Tedavinin en önemli aşaması sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitelerdir.Hatanın kan şekerini kontrol altında tutması, sürekli egzersiz yapması, özel bir diyet uygulaması ve doğru ilaç kullanması gerekir. Kişilerin hastalığı hakkında gerekli bilgilere sahip olması hastalığın tedavisi açısından oldukça büyük önem taşır. Sigara ve alkolden uzak durmak ve uygun besinleri yemek gerekir.

Diyabet tedavisinde egzersiz ve diyet tedavisine rağmen kan şekeri hala yüksek seyrediyorsa şeker düşürücü hapların kullanılması gerekir.

Yorumlar | 0
üye profil