Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Diyabet cerrahisi sizin için uygun mu?

Diyabet cerrahisi sizin için uygun mu?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, diyabet cerrahisiyle ilgili bilgi verdi.

23.08.2017 15:30

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar; "Metabolik ameliyatlar" olarak da adlandırılan diyabet ameliyatlarına "obezite" ya da "bariatrik" ameliyatlar da denir. Metabolik cerrahi yediğiniz yemek miktarı ve yediğiniz yemeklerin emilimini sınırlayan bir grup işlemdir.

Metabolik cerrahi, özellikle tip 2 diyabet rahatsızlığında en etkili tedavi yöntemidir. Diyabet cerrahisinde çeşitli teknikler uygulanabilir. Bu yöntemler arasında gastrik bypass ameliyatı, tüp mide ameliyatı, ayarlanabilir mide bandı ve duodenal switch teknikleri sayılabilir. Diyabet cerrahisi, midenin hacmi küçültülmek, besin maddelerinin emilimini azaltmak ve mideyi kısıtlamak amacıyla uygulanır. Diyabet cerrahisi günümüzde minimal invaziv teknikler ve kapalı teknik kullanılarak yapılır. Böylece ameliyatta enfeksiyon kapma riski düşer, hastanın iyileşme süreci hızlanır.

Kilo kaybına ek olarak, diğer tıbbi sorunlar olan tip II diabetes mellitus (T2DM), hipertansiyon ve hiperlipidemiyi ortadan kaldırmak için bariatrik cerrahi uygulanır. Metabolik sendrom, morbid obezite ile ilişkili çeşitli tıbbi problemlerin kombinasyonudur: yüksek tansiyon, glukoz intoleransı / insülin direnci, fazla vücut yağı ve yüksek kolesterol bu sendromun komponentleridir. Sendrom, kardiyovasküler hastalık, felç, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı ve diğer sorunlara yol açtığından, metabolik sendromu belirlemek önemlidir. Metabolik sendromlu insanların kalp hastalığına yakalanma olasılıkları iki kat, diyabet gelişme olasılığında metabolik sendromu bulunmayan kişilerden beş kat daha fazladır. Tedavinin birincil amacı kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaktır.

Obezite ameliyatları kilodan önce diyabeti iyileştiriyor
Az miktarda kilo kaybının bile yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi tıbbi problemleri iyileştirdiği bilinmektedir. Başlangıçta, bariatrik cerrahinin etkileri ağırlıklı olarak kilo kaybı olarak düşünülmüştür. Bununla birlikte, birçok hasta, ameliyattan hemen sonra diyabet kontrolünde belirgin bir iyileşme yaşar. Bu gözlem, bu etkinin altında yatan sebebi belirlemek için çok sayıda araştırmaya yol açmıştır. Yapılan araştırmalar, sıklıkla yapılan tüm bariatrik operasyonların tıbbi ve yaşam tarzı müdahalelerinden çok daha fazla T2DM remisyonuna neden olduğunu göstermiştir.

Obezite ameliyatları ile diyabet hastalarının % 80'inden fazlasında iyileşme görülmüştür. Bununla birlikte, iyileşmeler diyabet ile sınırlı değildir. Diyabet cerrahisi kardiyovasküler hastalık, kanser ve mortalite riskini de önemli oranda düşürmektedir. Diyabet rahatsızlığından kurtulmak için metabolik cerrahiden yararlanmak istiyorsanız, durumunuza özel ayrıntılı bilgi almak için diyabet cerrahisi alanında uzman bir cerraha başvurabilirsiniz.

Yorumlar | 0
üye profil