Daha güçlü sağlıklı saçlar için neler yapmalıyız

Daha güçlü sağlıklı saçlar için neler yapmalıyız
Yayınlanma Tarihi: 25.06.2019 16:24 | Değiştirme Tarihi: 25.06.2019 16:24

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, daha güçlü ve sağlıklı saçlar için neler yapılması gerektiğini sizler için anlattı.

Saç yapısı yani kalın, ince, kıvırcık, düz oluşu veya saç yoğunluğu doğuştan genetik olarak belirlenen fiziksel özelliklerdir. Saçı kazıtmak ya da kısacık kestirmek, saç tellerinin kalınlaştırıp güçlendirmez veya saç telinizin artmasını maalesef sağlamaz. Saç kalınlığımızı saçın kök yapısı belirler. İnce ve zayıf telli saçlar herhangi bir ürün ile kalınlaşıp güçlenmez ancak doğru bakım ürünleri, şekillendirme yöntemleri ve kesim modelleri ile saçlarınızı daha güçlü hale getirmeniz mümkün olur.Zayıf ve ince telli saçın dezavantajı gün içinde çabuk sönmesi ve hacmini koruyamamasıdır; avantajı ise saçların kolay ve hızlı şekil almasıdır.

Saçı temiz tutmak gerekir

Zayıf ve ince telli saçın hacmini koruyabilmesi için ilk tercih saçı sık yıkamak olmalıdır. Saçı günlük veya arzu edilen sıklıkta yıkamanın hiçbir sakıncası yoktur. Yüzümüzü nasıl her akşam yıkıyorsak saçımızı da özellikle kısa ise her gün yıkayabiliriz. Ancak saçını uzun kullanan ve saçlarında boya olan kişiler, saç uçlarına her yıkama sonrası mutlaka saç kremi kullanmalıdır. Sık yıkanan saçlarda saç kremi saçın yıpranmasını önler ve saç uçlarının nemini korumasına yardımcı olur. Bununla beraber zayıf ve ince telli saçlara sahip kişiler saçı ağırlaştırdığı ve yapıştırdığı düşüncesi ile genellikle saç kremi kullanmaktan kaçınırlar. Bu tip saçlar özellikle protein içerikli, ağırlaştırmadan nemlendiren, silikon içermeyen, hacim ve doku kazandıran saç bakım kremlerinden destek alabilirler.

Yıpranmaya karşı önlem alınmalı

Zayıf ve ince telli saçlar yapısal olarak yıpranmaya daha açıktırlar bu nedenle sık renk değiştirildiğinde, maşa ve fön kullanarak şekillendirme yapıldığında veya çok açık tonlara boyandığında daha kolay yıpranırlar. Isı işlemlerini azaltmak, saçı doğal rengine yakın tonda kullanmak, ısı işlemi öncesi ısıya karşı koruyucu direnç kazandırıcı bir bakım spreyi kullanmak saçın yıpranmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Uzamasına yardımcı olunmalı

Zayıf ve ince telli saçlar uzama konusunda da sorun yaşayabilirler. Özellikle saçın uzadığı süre boyunca uygulanan ısı ve kimyasal işlemler saç uçlarında daha hızlı kırık oluşumuna sebep olur bu sebeple saçın uzaması zorlaşabilir. Saçı uçlarından düzenli kestirmek çok önemlidir. Böylece saçın sağlıklı uzaması sağlanabilir. Saçın yapılan işlemlere dirençli olabilmesi için hem kökten güçlü uzaması, hem de bakım desteği alması gerekir. Saçımız sağlıklı olmak için protein yönünden güçlü ve dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra saçı dışarıdan da destekleyen protein içeren şampuan, maske, losyon, serum gibi ürünleri kullanarak zayıf saçları daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Doğru ürün kullanımı ve bakım, her tip saçı olduğundan çok daha sağlıklı ve dirençli hale getirir.

Saça uygun şampuan seçilmeli

Zayıf telli saçlarda saç derisinde üretilen yağ, özellikle düz saç yapısında saça daha hızlı ve kolay yayılır. Bu sebeple saç gün ortasında veya sonunda daha çabuk ağırlaşır ve saç derisine yapışır. Bu sorunu önlemek için saç derisinin daha iyi arındırılması hedefi ile yağlı saçlara göre formüle edilen şampuanlar tercih edilmelidir. Özellikle 2si 1 arada ve silikon içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Yıkama rutinine haftada 1- 2 defa arındırıcı özelliği daha yüksek olan kepek-karşıtı bir şampuan eklenebilir. Haftada 1 veya iki haftada 1 kez saç derisi peelingi/arındırıcı maske yapılabilir.

Eğer saçlarda incelme, bir sağlık sorunu, yaş, genetik faktörler sebebiyle sonradan oluştuysa o zaman sorunun kaynağının araştırılması için uzman bir Dermatolog veya Trikolog görüşü ve desteği alınması önemlidir. Her saç bakımla daha güçlü ve sağlıklı hale gelebilir.

Haber ile ilgili metin girin!.