Corona virüs nedir? Koronavirüs belirtileri nedir, tedavisi var mı?

Corona virüs dünya gündemine oturdu. Vatandaşı tedirgin eden koronavirüs hakkında meraklı araştırmalar sürüyor. Peki, corona virüs nedir, belirtileri neler, tedavisi var mı? Bulaşıcı mı? İşte koronavirüs hakkında merak edilenler...

Yayınlanma Tarihi: 24.01.2020 22:11
Değiştirme Tarihi: 24.01.2020 22:11
Corona virüs nedir? Koronavirüs belirtileri nedir, tedavisi var mı?

Son günlerin en çok konuşulan ve hakkında araştırmalar yapılan konusu corona virüs oldu. Milyonlarca insanı tedirgin eden, korkutan koronavirüs nedir, belirtileri nelerdir, bulaşıcı mı, tedavisi var mı sorularına cevaplar aranıyor. İşte koronavirüs hakkında detaylı bilgiler...

CORONA VİRÜS NEDİR? 

Corona virüs insanlarda ve hayvanlarda solunum yollarını enfekte eden bir grup virüstür. 1965 yılında keşfedilmiştir. Bazı korona virüsleri sindirim sistemini  de etkiler. Virüsün birçok farklı türü vardır. 

İnsanlarda korona virüsü soğuk algınlığının yüzde 10 ila yüzde 30’ nu oluşturur. Tüm yaş gruplarını etkiler, kış ve erken bahar ayları en yaygın görüldüğü zamandır. Küçük çocuklar ve yaşlı insanlarda, alt solunum yollarını da etkileyebilir. Birçok kişi ilk defa bu virüsle karşılaştıktan sonra dört ay içinde ikinci kez tekrar hastalanabilir. Bilim adamları korona virüsü ile vücudun savaşması için oluşturulan antikorların sadece dört ay boyunca bir kişiyi koruduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, bir türden insan korona virüsüne karşı oluşan antikorların pek çok farklı türü olan korona virüslere karşı koruma sağlamadığını söylüyorlar.

Virüsün kuluçka dönemi - semptomlar ortaya çıkmadan önce - genellikle iki ila dört gün olup, insan korona virüsü enfeksiyonu genellikle hafiftir. 2002 yılında ki Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) salgınının korona
virüsünün yeni bir türünün neden olduğuna inanılıyor.

BELİRTİLERİ NELER?

İnsan Korona virüsleri genellikle kısa süreli hafif veya orta şiddetli üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.

Belirtiler burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş olabilir. Bu virüsler bazen pnömoni gibi alt solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Bu kardiyopulmoner hastalığı veya bağışıklık sistemleri zayıf olan veya yaşlı olan kişilerde daha sık görülür.

CORONA VİRÜSÜ BULAŞICI MI?

Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.

NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

Korona virüs enfeksiyonuna karşı korumak için mevcut hiçbir aşı bulunmamaktadır. Sizin tarafınızdan-enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir.

Su ve sabun ile sık sık ellerinizi yıkamak, kirli ellerle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamak, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak. Kalabalık ortamlardan uzak durmak korunmada önemli olabilir.

NASIL TANI KONUR?

Laboratuar testleri hastalığın insan Korona virüslerinin neden olup olmadığını teyit etmek için yapılabilir. İnsanlarda genellikle hafif bir hastalık vardır, ancak, bu testler çok sık kullanılmamaktadır.

Belirli laboratuvar testleri şunlardır:

1.Hücre kültüründe virus izolasyonu,

2.Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR)

3.İnsan Korona virüslerine karşı antikorlar için serolojik test.

Burun ve boğaz sürüntüsü, insan Korona virüsleri saptamada kullanılabilecek en iyi örneklerdir.

TEDAVİSİ VAR MI?

İnsan corona virüslerinden kaynaklanan hastalıklar için spesifik tedaviler vardır. Koronavirüs hastalığı olan çoğu kişi kendiliğinden iyileşir. Eğer belirtiler konusunda endişeleriniz varsa, size en yakın sağlık kuruluşuna

başvurmalısınız.