Çok yağlı beslenme depreyona yol açıyor!

Çok yağlı beslenme depreyona yol açıyor!
Yayınlanma Tarihi: 13.05.2019 18:17 | Değiştirme Tarihi: 13.05.2019 18:17

Yapılan yeni bir araştırma, beslenmede kullanılan belli yağ çeşitlerinin beyne etki ettiklerini ve depresyonda rol oynadıklarını keşfetti.

Yağ asitleri vücudumuzda çeşitli yapıların oluşması için gerekli. Tamamen kastan oluşan bir insan vücudu düşünmek hayalcilik olacaktır, aslına bakarsanız pek de sağlıklı değildir. Gerekli yağları ve yağ asitlerini beslenmemizde almamız gerekir.

Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı ilginç bir araştırma, yüksek oranda yağ içeren beslenme ile depresyon gelişimi arasında doğrudan bir bağ olduğunu ortaya çıkardı. Alınan yağlar beyine gidiyor ve hipotalamustaki bazı beyin sinyallerinin iletim yolunu değiştiriyor. Bu da depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Bilim insanları daha önce obezite ve depresyon arasında bir ilişki bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Genel olarak iki hastalık arasında fiziksel görünüşe bağlı olarak bir bağ kurulsa da yapılan araştırma işin bir de biyolojik yanı olduğunu ortaya çıkardı.

2018 yılında yapılan bir araştırmada da yüksek oranda yağ içeren gıdalarla beslenen farelerin, mikrobiyom dönüştürücü antibiyotikler almaya başlayana kadar depresif davranışlar sergilediği gözlemlenmişti. Bu çalışma, yağlarla beslenen bazı bağırsak bakterilerinin artması sonucu beyne giden uyaranlarda değişim olabileceğine dair bir işaret olarak görülmüştü.

Yeni araştırma ise bağırsak bakterilerinden ayrı bir bakış açısına sahip. Yağlı beslenmenin nörolojik mekanizmalara etkisi bu çalışmanın odak noktasını oluşturuyor. Hem genetik hem de beslenme kaynaklı obezitenin depresyonu tetiklediğinin anlaşılmasından sonra araştırmacılar, bu süreçte beyinde yaşanan değişimleri izledi. Denek olarak yine fareler kullanıldı.

Araştırmanın sonuçları Translational Psychiatry dergisinde yayımlandı.