Çocuklarda su fıtığına dikkat!

Çocuklarda su fıtığına dikkat!
Yayınlanma Tarihi: 06.04.2017 14:34 | Değiştirme Tarihi: 06.04.2017 14:35

Çocuklarda görülen su fıtığı (hidrosel) hakkında ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenleri Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran anlattı.

Hidrosel nedir?
“Hidrosel, kısaca testis etrafı yumurtalık torbası içinde sıvı birikimidir.  Bu sıvı birikimi bazen kasığa kadar uzanabilir veya sadece kasıkta da görülebilir (kordon kisti).  Çoğunlukla yenidoğan dönemi ve erken bebeklik döneminde daha sık bulunurken bazen ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilir (akut hidrosel). “

Hidroselin sebepleri nelerdir?
“Hidrosel sıvısı bazen ankiste iken bazen de karın içi ile ilişkili olup azalma artma gösterebilir. Bu rahatsızlığın oluşum mekanizması aslında kasık fıtığı ile aynıdır ve beraberinde potansiyel olarak kasık fıtığı da gelişebilir. Kasık kanalının çeşitli nedenlerle tam kapanmaması ve yumurtalık etrafı sıvının hemen emilememesi ile oluşur. İleriki dönemlerde çıkan akut hidrosel vakalarında yine aynı mekanizma rol oynasa da travma, testiste kitle veya enfeksiyon gelişimi sonrası da görülebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.”

Su fıtığının belirtileri neler?
“Görünüm olarak yumurtalık torbası ve/veya kasıktaki ağrısız sıvı birikimi, şişkinlik ile kendisini gösterir.”

Hidrosel nasıl teşhis edilir?
“Muayenenin ilk kısmı olan gözlem ve sonra elle kontrolü (palpasyon) ile rahatlıkla tanı konulabilir. Ayrıca her testisin arkasından ışık tutulduğunda (transillüminasyonışığın refleksiyonu izlenebilir. Işık, katı kitlelerin arasından geçemez.  Bazen de kasık fıtığı, kitle gibi nedenlerin ayırıcı tanısında ve testislerin durumunu aydınlatmak için ultrasonografi yapılabilir.”

Su fıtığı nasıl tedavi edilir?
Prof. Dr. Fatih Andıran; “Doğum sonrası görülen hidrosel beraberinde kasık fıtığı yok ise 1,5 yaşına kadar izlenmelidir; çünkü bu süreçte kendiliğinden emilip kaybolabilir. Ancak, beraberinde kasık fıtığı geliştiyse fıtığın geliştiği anda ve 1,5 yaşından sonra süregelen hidroseller ameliyat edilmelidir. Günübirlik olan hidrosel ameliyatı, kasık fıtığı ameliyatı ile aynı metodla yapılır, burada ayrıca testis etrafı kese de açılıp sıvısı boşaltılır. İleriki dönemlerde çıkan akut hidroseller ise genellikle kendiliğinden düzelmez ameliyat edilir. Hidroselin potansiyel olarak bir kasık fıtığı olduğu unutulmamalıdır.”