Çocuğunuz parmak emiyorsa aman dikkat! Hemen bir uzmana başvurun!

Çocuklarda parmak emme davranışı çok sık rastlanan bir durum. Parmak emme alışkanlığı çok basit görülse de aslında çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Peki, parmak emme alışkanlığının giderilmesi için aileler neler yapmalı? Konuya ilişkin tüm detayları uzmanına sorduk. Uzm. Dr. Leyla Ezgi Tüğen, çocuklarda sıklıkla görülen parmak emme alışkanlığına dair tüm detayları anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 18.11.2021 10:31
Değiştirme Tarihi: 18.11.2021 10:33
Çocuğunuz parmak emiyorsa aman dikkat! Hemen bir uzmana başvurun!

Aydan Durak/aydan@acunn.com

Çocuklarda parmak emme alışkanlığının altında yatanlar nedenler nelerdir? Parmak emmek alışkanlığı hangi yaş aralığında daha fazla görülür ve ne zaman tedavi edilmelidir?Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Çocuk Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Leyla Ezgi Tüğen, konuya ilişkin detayları açıkladı.

PARMAK EMME ALIŞKANLIĞININ ALTINDA YATAN NEDENLER NELERDİR? GENELLİKLE HANGİ YAŞ GRUBUNDA GÖRÜLÜYOR? 

Parmak emme küçük çocuklarda besleyici olmayan emme davranışlarından ( battaniye , emzik vs)  birisi olarak kabul edilmektedir. Emme davranışı çok küçük bebeklikten itibaren başlayan ilkel bir reflekstir ve bebekler ağlayınca çoğu zaman emzik verilerek rahatlaması sağlanır . Parmak emmenin de  küçük çocuklarda çoğunlukla  kendi kendini uyarma, rahatlama, psikolojik ve fizyolojik gerginliği azaltma gibi işlevleri vardır. Çocuktan çocuğa değişmekle birlikte çocuklar büyüyüp öz-yönetimlerini kazandıkça parmak emmek  genellikle 2-4 yaş arasında sonlanır. 

PARMAK EMME ALIŞKANLIĞI KARŞISINDA ANNE BABANIN YAPACAĞI EN SAĞLIKLI YAKLAŞIM NEDİR? 

Parmak emme davranışı her zaman psikolojik sorunlarla birlikte olmaya bilir. Ailenin bu durumda yapması gerekenler;  parmak emme davranışına diğer ruhsal sorunlar eşlik ediyor mu gözlemesi.  Parmak emme davranışı özellikle hangi  zamanlarda oluyor ? çocuğun parmak emme davranışıyla birlikte ya da öncesi ve sonrasında yaptığı başka bir davranış var mı? Aile bu davranışı gördüğü zaman nasıl tepki veriyor örneğin her seferinde uyarmak parmak emme davranışını arttırabilir. 

HANGİ DURUMLARDA BİR UZMANA BAŞVURULMALI? 

Başka ruhsal zorluklar eşlik ediyorsa ya da 3-4 yaşından sonra halen devam eden parmak emme davranışında uzmandan  yardım alınmalı . 

 PARMAK EMMENİN GİDERİLMESİ İÇİN AİLELERİN YAPABİLECEKLERİ NELERDİR? 

Parmak emmenin uzaması durumunda tedavisinde birkaç tedavi seçeneği vardır. Pediatrik diş hekimi, pediatrik psikiyatr ve çocuk psikoloğu görev almaktadır. Ağız apareyleri , parmağa takılan aletler  ve davranışçı psikolojik müdahalelerin olduğu ( ceza, ödüllendirme vs. ) tedavilerdir.  Ailelelerin görev aldığı nokta davranışçı psikolojik müdahalelerin, ya da aletlerin kullanılması durumunun  evde yürütülüyor olması. 

ÇOCUK YAŞTA TEDAVİ EİLMEYEN PARMAK EMME ALIŞKANLIĞI İLERLEYEN DÖNEMDE HANGİ PROBLEMLERE YOL AÇAR? 

Bununla ilgili en net bildiğimiz şey çocuk diş hekimlerin yaptıkları çalışmalar. Uzun dönemli parmak emme davranışı belirgin olarak  ağız diş sağlığı ve  yapısal problemlerine neden oluyor. Parmak yapısında da tahriş ve yapısal sorunlara neden olduğu görülür. 
 

İlgili Sayfalar: Sağlık