Çayı kaynar şekilde içmek kanser yapıyor!

Çayı kaynar şekilde içmek kanser yapıyor!
Yayınlanma Tarihi: 21.03.2019 13:01 | Değiştirme Tarihi: 21.03.2019 13:01

Dünya üzerinde tüketim miktarı bakımından zirvede olduğumuz çay ile ilgili dikkat çeken bir araştırma ortaya kondu. ABD'li araştırmacıların bulgularına göre, çayı 60 dereceden daha sıcak içmek yemek borusu kanserine davetiye çıkarıyor.

Çayı çok sıcak içmenin sağlığımıza epey zarar verdiği ortaya çıktı.

ABD’li bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, çayı 60 dereceden sıcak içmek kanser riskini %90 oranında arttırıyor.

Yapılan araştırmada bilim insanları, yaşları 40 ila 75 arasında değişen 50 bin kişiyi 5 yıl boyunca gözlemledi. Bu süreçte 317 katılımcıda yemek borusu kanseri tespit edildi. Araştırmanın sonucunda, sıcaklığı en az 60 derece olacak şekilde ve günde 700 mililitre (yaklaşık 3 büyük bardak) çay içmenin kanser riskini %90 arttırdığı ortaya çıktı.

Amerikan Kanser Derneği üyesi Dr. Farhad İslami, "Birçok insan çay, kahve veya diğer sıcak içecekleri seviyor. Ancak çalışmamıza göre, çok sıcak çayın tüketimi yemek borusu kanserini artırabiliyor. Bu yüzden sıcak içeceklerin, içilmeden önce soğumasının beklenmesi önerilir" şeklinde bir açıklama yaptı.

Ülkemizdeki çay içme alışkanlıkları göz önüne alındığında sık sık çayın sıcaklığının 60 derecenin üzerine çıktığı göze çarpıyor. Çoğu çay evi ve cafe, çay makinelerini 90-95 derece aralığında kullanarak çay demliyor. Haliyle çay geldiğinde birkaç dakika bekleyerek soğumasına izin vermek kanser riskini önemli ölçüde azaltacaktır. (Webtekno)