C vitamini deposu bamya!

C vitamini deposu bamya!
Yayınlanma Tarihi: 17.08.2016 14:39 | Değiştirme Tarihi: 17.08.2016 14:39

Bamya, kadınların günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 17'sini, erkeklerin de yüzde 15'ini karşılıyor.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bamyanın sağlık açısından faydalı bir gıda olduğunu belirtti. Bamyanın hem kadınlar hem erkekler için günlük diyet lifi ihtiyacının yüzde 10'unu karşıladığını ifade eden Kandıralı, "Yarım su bardağı dilimlenmiş, pişmiş bamya 2 gram diyet lifi sağlar, 25 kaloridir. Hem kadınlar hem erkekler için günlük diyet lifi ihtiyacının yüzde 10'unu karşılar." dedi.

C vitamini deposu

"Çözünür lif diyabet ve yüksek kan kolesterolünü önler, çözünmez lif sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler. Lif alımı obezite riskini, felç, kalp hastalığı ve hipertansiyon riskini azaltır. Yarım bardak pişmiş bamya kadınların günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 17'sini, erkeklerin de yüzde 15'ini karşılar."

Kanser ve kalp hastalık riskini azaltıyor

Aynı zamanda sinir sisteminin düzgün çalışması, kırmızı kan hücreleri ve DNA ve RNA gibi genetik materyallerin sentezi için gereklidir. Yeterli folat alımı depresyon, kanser ve kalp hastalık riskini azaltır. Bamya gibi folat zengini besin tüketimi hamile kadınlar için çocuğun herhangi bir doğum kusuru ile doğmasını önleyecektir. Kanser riskini, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu ve hipertansiyonu azaltır. Ayrıca C vitamini kemik, deri, kan damarları ve bağışıklık sistemi sağlığı için gereklidir.

Alındıktan 3-4 gün içinde kullanılmalı

Bamya ısı, ışık ve havaya maruz kaldıkça C vitamini etkinliği azalır. Bamya alındıktan 3-4 gün içinde kullanılmalı ve C vitamini kaybını önlemek için sadece pişirmeden önce kesilmelidir. Pişmiş bamyanın ½ bardağında 37 mikrogram folat vardır. Folat, protein, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir.