Burun estetiğinde tasarım çok önemli!

Burun estetiğinde tasarım çok önemli!
Yayınlanma Tarihi: 08.06.2017 14:15 | Değiştirme Tarihi: 08.06.2017 14:15

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenleri belirtti.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, “Burun estetiği tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta kişinin cinsiyetidir. Kadın ile erkeğin burun tasarımı farklı olur.” dedi.

Burun estetiğinde yüz yapısı çok önemli

Burun tasarımı kişilerin yüz yapısına göre farklı şekillerde çözümlenerek burun estetiği yapılması gerekir. Her yüzün ideal burun şekli birbirinden farklıdır. Yüz şekli, yuvarlak, kare, oval, üçgen, dikdörtgen vs. yüzün şekli ne olursa olsun burun; yüz yatay olarak 3 eşit parçaya bölündüğünde 1/3’lük kısmı, dikey olarak 5 eşit parçaya bölündüğünde 1/5’lik kısmı, profilden 3 eşit parçaya bölündüğünde ise 1/3’lük kısmına denk gelecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu oran dikey ve yatay bölünmelerin her ikisinde de diğer bölümlerle eşit oranda olmalıdır. Yani burun bölgesi gözün kapladığı alandan daha geniş olmamalıdır. Bu hesaplama göz önünde bulundurulduğunda yuvarlak bir yüze küçük ve ince burun yapılması oranların bozulmasına neden olur ve estetik bir görünüm oluşturmaz.

Tasarım doğal burun şekliyle uyumlu olmalı

Yüzün karakteristik özelliğini kaybetmemesi için buruna verilecek yeni şeklin yüzün genel özellikleriyle çok uyumlu olması gerekir. Yeni burun tasarımı yüzün kemik yapısıyla bir bütün olarak tasarlanır, örneğin yüzdeki dikey değişiklikler yüzün uzun ya da kısa görünmesine sebep olabilir. Burun bölgesinin kapladığı orta kısmın uzun olması yüzün de uzun görünmesine yol açar. Burun, elmacık kemiklerle, kaşla, alınla ve çene ucu yapısıyla uyum içerisinde olmalıdır. Üstten, alttan, çapraz açıdan, gülerken ve konuşurken dahi burun şeklinin görünümü göz önüne alınıp tasarlanması gerekir. Yani burun estetik tasarımı ayrıntılarda gizlidir. Doğru tasarlanmış ve opere edilmiş burun estetiğinde, burun ön planda çıkmamalıdır. Gözler ve dudaklar ön planda olmalı ve daha anlamlı, güzel, etkili ve dengeli bir yüz ifadesi oluşmalıdır.

Kadınlarda burun tasarımı

Kadınlarda burun estetiğinde, burun delikleri yandan bakıldığında simetrik ve eşit birer elips şeklinde olması gerekirken, önden bakıldığında giriş deliklerinin kısmen görünmesi gerekir. Kadında burun şekli ve tasarımına karar verilirken düz veya çok hafif kavisli burun sırtı, burun ucunun burun sırtından 1-2 mm yüksekte olması ve burun dudak açısının yaklaşık 100 derece civarında olması tercih edilir.

Erkeklerde burun tasarımı

Erkeklerdeki burun estetiği, kadınlardaki burun estetiği ile benzerlik göstermekle birlikte, ikisini birbirinden ayıran bir takım farklılıklar da bulunmaktadır. Erkeklerin burun yapıları kemerli ve sarkık burun ucunun görüldüğü burun türleri olarak sınıflandırılabilir. Erkekler kadınlardan daha kalın bir cilde sahiptir. Ayrıca erkeklerin kemik yapısı ve kıkırdak dokusu da çok daha güçlüdür. Erkeklerde tasarım süreci burnun erkeksi görünümü korunarak operasyon yüzün doğallığına göre çözümlenerek gerçekleştirilir. Erkeklerin burun ve üst dudak arasındaki açı kadınlardan farklı olarak genellikle 90 derece olduğunda daha doğru bir görünüm elde edilebilmektedir. Burun ve üst dudak arasındaki mesafe de önemlidir.

3D burun tasarımı

Op. Dr. Güncel Öztürk: Günümüzde 3D simülasyon cihazları sayesinde daha ameliyattan önce operasyon sonrasında nasıl bir buruna sahip olunacağını görmek mümkün hale geldi. Hastalar ne istediklerini görüntüler üzerinden daha net bir şekilde ifade edebilir, cerrahlar operasyonun detaylarını ve buruna yapılacak işlemleri hastaya daha anlaşılır bir şekilde anlatabiliyoruz. 3D tasarım sürecinde 6 farklı kameradan çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflar aracılığı ile yüzün gerçeğe yakın bir simülasyonu çıkarılır. İstenirse uygulanacak yeni burun şekli 3D Mask tekniğiyle basılı hale getirilerek hastaya verilir. Böylece hasta burnunu her açıdan görülebilir, nasıl bir burunsa sahip olmak istediğini her açıdan görerek daha az riskli bir ameliyat geçirebilir.