Burun estetiği nedir? Koruyucu burun estetiği kimlere yapılır?İşte burun estetiği hakkında tüm merak edilenler

Son zamanlarda en çok yapılan estetikler arasında burun estetiği yer alıyor. Peki, burun estetiği nedir? Burun estetiği kimlere yapılır? Burun estetiğinde nelere dikkat edilmelidir? Burun estetiğiyle ilgili merak edilen soruların hepsini Uzm. Dr. Bilal Sarataş yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2021 12:40
Değiştirme Tarihi: 19.11.2021 12:40
Burun estetiği nedir? Koruyucu burun estetiği kimlere yapılır?İşte burun estetiği hakkında tüm merak edilenler

Preservation Rinoplasti aslında kelime anlamında da olduğu gibi koruyucu burun estetiği demektir. Hastanın mevcut burun anatomisinin azami ölçüde korunarak (burun kıkırdak ve kemik yapıları, kıkırdak ve kemiğini besleyen perikondriyum ile periost zarları ve ayrıca bağları olan ligamanlarını koruyarak) mükemmel bir sonuç ve iyileşme sağlayan en güncel ve en popüler olan burun estetiği tekniğidir. Cerrahın tercihine göre açık ve kapalı teknikle ve piezo (ultrasonik burun kesme) eşliğinde yapılabilmektedir.
Bu teknikte burun ucu ve sırtındaki kemik, kıkırdak, bağ ve zar tabakalar korunmakta, burun sırtı altından kıkırdak ve kemik yapı çıkarılarak burun estetik düzeltmelerinin yapılması sağlanmaktadır.

Preservation Rinoplasti yani Koruyucu Burun Estetiği; özellikle burun eğriliği probleminin çözümünde tercih ettiğimiz; “push down” veya “let down rinoplasti” olarak da adlandırılan özel bir yöntemdir. Bu yöntem; burun sırtı bozulmadan, burun kemerinin törpülenmesi, kesilmesi gibi işlemlere gerek duyulmadan gerçekleştirilmektedir. Burnun alt bölümünden kemik ve kıkırdak alınarak burun sırtı indirilir ve yandan burun kemeri düzeltilir. Yani bir anlamda burun sırtını bozup yeniden şekillendirmek yerine; mevcut anatomiyi koruyarak görünümü düzeltiriz.

Koruyucu Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Preservation Rinoplasti bilhassa daha önce burun estetiği yaptırmamış kişilerin neredeyse tamamında uygun olarak gösterilmektedir. Mevcut burun yapısına göre bazı hastalarda burnun bütün kemik-kıkırdak anatomisi korunabilirken bazı hastalarda da sadece kıkırdak veya sadece bağ-ligaman yapıları korunacak şekilde uygulanabilmektedir.

Özellikle kendi burun sırtı önden güzel olan ama yandan kemerli hastalar ve burun dışında bir yöne doğru özellikle kemik yapı kaynaklı eğriliği olan hastalar bu teknik için uygun adaylar olabilmektedir. Koruyucu Rinoplasti, özellikle aks deviasyonu dediğimiz “eğri burun” vakaları için uygundur. Aks deviasyonunda burnun orta hattı ile yanak arasındaki kemik iki tarafta eşit uzunlukta değildir, bu nedenle de asimetrik bir görüntü söz konusudur.

Yani burun aksı bir tarafa doğru eğiktir. İşte bu tip vakalarda ve burun sırtı önden bakıldığında düzgün, yandan bakıldığında ise kemerli olan burun tiplerinde Koruyucu Rinoplasti çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Fakat burun sırtı doğrusal değil de zig-zag şeklinde eğri olan hastalar ya da burun sırtının kemik kısmı çok engebeli, kubbeli, asimetrik olan hastalar için preservation rinoplasti pek uygun olmayabilir. Elbette sizlerin de bu tekniğe uygun olup olmadığınızı anlayabilmek adına muayene olmanız gerekmektedir. Her teknik her hasta için uygun olmadığı gibi bazen biz cerrahlar da sizin için en iyi sonucu almak için en doğru tekniği seçmeye gayret gösteriyoruz.

Son yıllarda giderek daha çok adını duyuran Koruyucu Burun Estetiği yukarıda da bahsettiğim gibi her hastada değil, burun anatomisi uygun olan seçili hastalarda uyguladığımız bir yöntemdir.

Koruyucu Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Preservation Rinoplasti tekniğinin en baştaki avantajı çok hızlı iyileşmesidir.  Standart yapısal rinoplastiye göre ağrı, ödem ve şişlik daha az beklenir. Burun sırtında ameliyat sonrasında ele gelen bir düzensizlik olmaz çünkü hastanın önceki doğal burun sırtı korunmuştur. Bu teknikle hastanın burun sırtındaki kemik, kıkırdak ve ligamanlar korunarak doku hasarı çok az oluşturulur ve iyileşme hızlı olmakta ve ödem de daha az olmaktadır. Ameliyat sonrası oluşabilecek burun sırtı düzensizliklerinin büyük ölçüde önüne geçilebilmektedir. Bu yöntemin kendine has bir diğer önemli getirisi de burundan hava geçişini daraltan nazal valv bölgesini de genişletmesi ve bu sayede hastanın daha iyi nefes almasını da sağlamasıdır.

Koruyucu Burun Estetiğinin Dezavantajları Nelerdir?

Preservation Rinoplasti ameliyatı tekniği genel anestezi altında diğer burun ameliyatları gibi yapılır. Preservation Rinoplasti tekniğinin diğer ameliyat tekniklerine göre bilinen bir dezavantajı yoktur. Sadece yeni bir teknik olduğu için dünya üzerinde tekniğe hâkim bilen ve ulaşılabilen uzman cerrah sayısı çok azdır. Koruyucu burun estetiği bu artıları nedeniyle giderek popülerliği artan bir yöntemdir. 
 

İlgili Sayfalar: Sağlık