Burun estetiği hakkında merak edilenler

Yayınlanma Tarihi: 13.03.2019 10:13 | Değiştirme Tarihi: 13.03.2019 10:13

Sağlık ya da estetik kaygılar sebebiyle en sık tercih edilen operasyonlardan biri olan burun estetiği hakkında merak edilen her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır yanıtladı.

Burun estetiği ne zaman yapılır?

Burun estetiği yapılması için öncelikle hastanın burun muayenesi yapılır. Başka bir sağlık problemi olup olmadığına ve burnun estetik uyumuna bakılır. Her hastanın ameliyat edilmediğini söyleyen doktor hastanın sağlık açısından estetik ameliyat olabilmesi için rahatsız edici boyutlarda problemleri olması gerektiğini belirtiyor. 

Yüzün proporsiyonuna uygun müdahaleler

Gerçekleştirilen ameliyatlarda yüzün proporsiyonuna uygun müdahaleler yapılması gerektiğini söyleyen doktor, hastanın tam olarak anlaşılması ve operasyonun da hastaya açık bir şekilde anlatılması gerektiğini söylüyor. 

Ameliyat sonucunu operasyon öncesinde görmek mümkün mü?

Op. Dr. İsmail Büyükçayır, hastaların operasyon öncesi birçok fotoğrafının çekildiğini ve işlem sonucunda nasıl bir burun yapılacağını bilgisayar ortamında gösterebildiklerini söylüyor. Fakat estetik ameliyat öncesi hastanın tam olarak ne istediğini bilmesi gerektiğinin önemini de altını çiziyor. 

Açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı?

Burun operasyonlarında açık ameliyatın daha net sonuçlar verebildiğini, burun ucu kemiği net bir şekilde görüldüğü için daha rahat ve keskin çalışmalar yapılabildiğini söyleyen doktor gelişen teknoloji ile birlikte kapalı ameliyat yapılsa dahi iz kalmayacağının altını çiziyor.

Burun ameliyatı ne kadar sürüyor?

Operasyonun türüne ve hastanın durumuna bağlı olarak operasyon süresi değişiklik gösterebiliyor fakat hasta ameliyat sonrası hastanede yalnızca 1 gece kalıyor. Bu süre zarfında oluşabilecek morlukları en aza indirmek adına tedaviler yapılıyor ve tampon uygulaması gerçekleştiriliyor.