Burun Estetiği acılı bir işlem mi? Doktor Ozan Balık anlattı

Tıbbi tekniklerin ilerlemesi ve yenilikçi tekniklerin keşfi ile rinoplasti geçmişte olduğu gibi günümüz ortamında da kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki, ama burun estetiği ne kadar sürüyor! Acı hissedilir mi? Estetik,Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doktor Ozan Balık, çokça merak edilen burun estetiği konusunda bilgi verdi. 

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2021 15:16
Değiştirme Tarihi: 03.12.2021 15:16
Burun Estetiği acılı bir işlem mi? Doktor Ozan Balık anlattı

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir? 

Rinoplasti, burnun yapısındaki kemik ve kıkırdak yapılarını değiştiren bir plastik cerrahi ameliyatlarıdır. Nazoplasti ve rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiği, en yaygın kullanılan estetik ameliyatlardan biridir. Burun estetiği, doğuştan, sonradan oluşan veya travmaya bağlı şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılır. 

Bazı durumlarda şekil bozukluğu sadece bulanık görmeye neden olduğu için düzeltilebilirken, çoğu insanda solunum yolu hastalığı gibi sorunlara yol açtığı için de düzeltilmesi gerekir. Doktor Ozan balık ameliyat süreci ve ağrı durumu hakkında şu bilgileri aktardı;

Ameliyat Süreci

Estetik burun ameliyatı, ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Bu sebeple hastalar operasyon boyunca tamamen baygındır ve hiçbir acı hissetmezler. Sadece hafif dokunuşlar gerektiren basit burun düzeltmeleri için cerrahın isteği üzerine lokal anestezi de kullanılabilir ve neticede yine herhangi bir acı hissedilmez. Ameliyat ortalama 2 saat sürerken burun estetiği ameliyat öncesi hazırlık, hastaneye yatış, ameliyat sonrası ataşmanlar ve takip süreleri ile birlikte toplam süreç genellikle 1 gün sürer.

Ameliyat Sonrası

Doktor Ozan balık, ameliyat sonrası yaşananları şu şekilde özetliyor; Ağrı genellikle ameliyattan sonra ortaya çıkar, bu nedenle anestezi etkisi geçmeden hastaya ağrı kesici verilir. Bundan sonra doktorun önerdiği ilaçlar ara verilmeden kullanılmalıdır. Genellikle ameliyattan 4-6 saat sonra kalkmanız önerilmez. İlk kalktığınızda, baş dönmesi ve bilinç kaybı gibi sorunlar yaşıyorsanız, ilk kez kalkarsanız sorun olmaz. Bu nedenle bir yakınınızdan yardım almanız tavsiye edilir.
 

İlgili Sayfalar: Sağlık