Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bu bahar alerjinizle savaşı kazanın!

Bu bahar alerjinizle savaşı kazanın!

KBB Hastalıkları Uzmanı Ömer Cenker Ilıcalı, alerjik rinit tedavisindeki son gelişmeleri anlattı.

28.03.2017 12:40

Özellikle bahar ayları geldiğinde kendimizde ya da çevremizde hapşırma, burun akıntısı, göz yaşarması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen bu soruna doğru yaklaşılırsa tedavide başarı oranı oldukça yükseliyor. Anatomica Kulak Burun Boğaz & Plastik Cerrahi’den KBB Hastalıkları Uzmanı Ömer Cenker Ilıcalı, alerjik rinit tedavisindeki son gelişmeleri anlattı.

Bağışıklık sistemi, vücuda giren alerjik bir madde ile karşılaştığında tepki verir ve böylece alerji belirtileri ortaya çıkar. Bu madde başka bir zaman tekrar vücuda girerse, bağışıklık sistemi, bu maddeyi tanıma özelliğine sahip özel antikorlar üretir. Alerjen, vücuda tekrar girdiğinde bağışıklık sistemi bu alerjeni kolaylıkla tanır ve vücutta çeşitli reaksiyonlar baş gösterir.

Haber ile ilgili metin girin!.

En sık karşılaşılan alerjenler hava yoluyla taşınanlar
Bildiğimiz birçok madde alerjen olabilir. Polenler, yiyecekler, küf, toz, tüy, hayvan tüyü, kimyasal maddeler, penisilin gibi ilaçlar ve çevre kirliliğine yol açan maddeler, birçok kişide alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik hastalıkların en yaygın sebebi hava kaynaklı (hava yoluyla taşınan) alerjenlerdir.

Alerji çoğunlukla genetiktir
Alerjik rahatsızlıklar, yaş, cinsiyet, ırk, statü farkı gözetmeksizin herkeste görülebilir. Alerjiler çocukluk çağında daha sık görülmekle birlikte ilk başlangıç her yaşta olabilir. Alerji çoğunlukla genetiktir, kalıtsal yolla kişiye aktarılır. Buna rağmen siz, eşiniz ya da çocuklarınızdan birinin alerjik bünyeye sahip olması tüm çocuklarınızın da bundan etkileneceği anlamına gelmez.Alerjik bünyeye sahip kişi, genetik olarak belirli bir alerjiyi miras olarak almaz, farklı türde alerjiler geliştirebilir. Bazı kişiler, ailede hiçbir alerjik üye bulunmamasına rağmen alerjik bir bünyeye sahip olabilirler. Genelde kişinin bir maddeye alerjisi varsa diğerlerine de alerjik reaksiyon gösterme olasılığı yüksektir.

Alerji her yaşta ortaya çıkabilir
Alerjik bünyeli bir kimsenin belirli bir maddeye karşı alerjisi gelişmeden ve hastalık belirtisi ortaya çıkmadan önce sensitizasyon (duyarlanma) denilen bir süreç yaşanır. Bu dönemde, bağışıklık sistemi antijenle (bağışıklık sistemi tarafından antikor üretimine yol açan yabancı moleküller) temas eder. Sistem bu teması belleğine alır ve ona karşı özel antikorlar üretir. Daha sonraki karşılaşmada bağışıklık sistemi antijeni kolaylıkla tanıyacak ve hemen reaksiyon gösterecektir. Bu süreç birkaç dakika olabildiği gibi yıllar boyu da sürebilir. Bu sebeple alerjik hastalıklar, alerjik bünyeli kimselerin yaşamlarının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilmektedir.

Alerjik bünyeli doğmuş olan çocuklar, genelde ilk 3-6 aylık dönemlerini rahat ve şikâyetsiz geçirirler. Bebek 6 aylık olduktan sonra, sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte zaman zaman kısa süreli kaşıntılı deri lezyonları oluşabilir.

Üç yaşından sonra çocuklarda sık sık burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve enfeksiyon nöbetleri başlar. Sonradan bu nezleler bronşlara da inerek öksürük ve hırıltılı solunuma şeklinde alerjik bronşite dönüşebilir.

Bahar Aylarının Kâbusu: Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)
Alerjik rinit havayla solunan alerjenlerin; burun, boğaz ve gözlerde yarattığı alerjik reaksiyondur. Rinitin iki çeşidi vardır: Alerjik ve alerjik olmayan rinitAlerjik rinitin en belirgin belirtileri; hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kaşıntı ve post-nazal akıntı gibi reaksiyonlardır. Alerjik rinit rahatsızlığı yaşayan kişiler, sigara dumanı, parfüm ya da soğuk, kuru hava gibi tahriş edici maddelere karşı daha duyarlı olabilir.

Rinit; astım, sinüzit, kulak ve uyku sorunlarını da tetikleyebilir. Bu hastalık, hassas kişileri, alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir. Hatta bazı ağır alerjilerde astım da gelişebilir.

Alerjik rinitin sebepleri nelerdir?
Ağaç, çimen ve yabani ot polenleri gibi alerjenlerin neden olduğu alerjik rinite, mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) denir. Rinit aynı zamanda, evcil hayvanlar, küf, toz akarları ve hamamböceği dışkıları gibi ev içi alerjenler nedeniyle de yıl boyunca görülebilir. Bu türe de perennial (süregen) alerjik rinit denir. Bazı durumlarda iki alerji türü aynı anda görülebilir.

Her yıl çok sayıda insan alerjik rinit sorunu yaşar. Alerjik rinit, tehlikeli bir hastalık olmamasına rağmen kronik hastalıklar içerisinde ilk sıralarda yer alır ve sık görülmesi, her yaştan bireyi etkileyebilmesi, yaşam, iş ve eğitim kalitesini bozması nedeniyle sosyal ve ekonomik bir sorundur. 

Medikal Fotoreapi yönetimiyle alerjik rinit tedavisinde kayda değer başarı elde edildi
Alerji için çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi, alerjik rinit tedavisinde tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak, ilaç tedavisi (medikal tedavi); belirtileri baskılar, kalıcı iyileşme sağlamaz ve ilaçlar alındığı sürece etkilidir. 

Aşı tedavisi ise alerjik rinit tedavisinde %80-90 oranında iyileşme sağlamaktadır. Aşı tedavisi uzun süren ve zahmetli bir süreçtir. Aşılar, genelde 3 ila 5 sene süren geniş bir dönemde uygulanır. Ayrıca,  5 yaşın altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi hastalığı olanlar, kanser hastaları, ağır psikolojik sorunları olanlar, tedaviye düzenli devam edemeyeceklerde aşı tedavisinin uygulanması mümkün olmamaktadır. Dahası aşı tedavisi, uzman tarafından yapılmadığında anafilaksi gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilecek bir işlemdir. 

Bu tedavilerin yanında, kolay uygulanabilen, acısız, komplikasyonları sıfıra yakın ve kısa zamanda uygulanıp, etki gösteren Medikal Fototerapi yöntemi, alerjik riniti tedavi edebilen en gelişmiş metotlardan biridir. Bu yöntem, hekim tarafından, herhangi bir cerrahi operasyona veya anesteziye gerek olmadan, hastalara 2'şer dakikalık seanslar halinde uygulanan ağrısız ve yan etkisiz bir soğuk ışık tedavisidir. Hastaların yaşam kalitesi, Fototerapi sonrasında genellikle daha iyi hale gelmektedir. Dünya çapında yapılan araştırmalara ve merkezimizin elde ettiği istatistiklerine göre hem mevsimsel, hem de tüm yıl süren alerjik riniti olan hastalarda alerjiye bağlı gelişen kaşıntı, akıntı, tıkanma, hapşırık gibi şikâyetler %85 oranında azalmıştır.

Medikal Fototerapi‘de genelde iki hafta gibi kısa sürede iyileşme gözlemlenir. Yan etkisi olmadığı için hastalar günlük yaşamlarına aynı gün içerisinde dönebilirler. Başka hiçbir tedavi uygulamasına maruz bırakılmamış ve Medikal Fototerapi ile tedavi görmüş olan birçok hasta, belirtilerin (nazal kaşıntı, hapşırık, nazal tıkanıklık vb. gibi) azaldığını ya da durduğunu belirtmektedirler. Söz konusu hastalar, tıbbi tedaviye dirençli alerjik rinit şikâyeti olan hastalardır. Bununla birlikte, tedavinin bazı hastalarda, işlem yapıldıktan en az altı ay sonra tekrarlanması gerekebilir. 

Bilindiği üzere, hamilelik ve emzirme gibi durumlar birçok işlemin uygulanması için engel teşkil eder. Ancak, Medikal Fototerapi, bu gibi durumlarda uygulanmasında sakınca olmayan ender yöntemlerden biridir. Yöntem; kullanılan ilaçların yan etki ya da diğer ilaçlarla etkileşim yaptığı, hastanın uzun süreli ilaç almak istemediği ya da ilaçlardan yeterli faydayı görmediği durumlarda kullanılabildiği için avantaj sağlar. Tedavi; böbrek, karaciğer ya da kalp yetmezliği olan hastalar ve doping listesinde olan steroidleri kullanması yasaklanan atletler için de özellikle tavsiye edilmektedir. 

Medikal Fototerapi tedavisinin etkileri hızlı ve uzun solukludur. Tekrar edilen tedaviler alerjenlere toleransı arttırmaktadır ve buna bağlı olarak da Medikal Fototerapi tedavisi uygulamasının alerjik sempomların tamamen baskılaması ile sonuçlanması da muhtemeldir.

Yorumlar | 0
üye profil