Boyun tutulması nasıl geçer?

Bir kas gerilmesi ve yumuşak doku burkulması olarak tanımlanan boyun tutulmasının birçok nedeni olabilir. Aşırı stresten, ters bir harekete kadar pek çok nedeni olan boyun tutulması, kendiliğinden yaklaşık bir haftada geçebildiği gibi bazen daha da uzayabiliyor. Size tavsiyemiz, bir haftayı aşan boyun tutulması şikayetlerinizde hemen doktora başvurmanız. Evde yapacağınız birkaç basit yöntemle de boyun tutulması şikayetinizi hafifletebilirsiniz. İşte size ‘boyun tutulması nasıl geçer?’in yanıtı…

Yayınlanma Tarihi: 26.07.2021 14:56
Değiştirme Tarihi: 26.07.2021 14:58
Boyun tutulması nasıl geçer?

En yaygın nedeni olarak kas gerilmesi ve yumuşak doku burkulması gösterilen boyun tutulması, başı hareket ettirirken duyulan ağrı ve zorluktur. Boyun tutulmasına baş ağrısına bazı durumlarda omuz ağrısı ya da kol ağrısı da eşlik edebilir. Boyun tutulması başladığında yapacaklarınız ağrınızı hafifleteceği gibi daha hızlı iyileşmenizi de sağlayabilir. Peki boyun tutulması nedir, belirtileri nelerdir, boyun tutulması nasıl geçer? İşte sizler için araştırıp hazırladığımız haberimiz…

Haber ile ilgili metin girin!.

  BOYUN TUTULMASI NEDEN OLUR?

Boyun tutulmasının nasıl geçeceğine gelmeden önce bu tutulmanın neden olduğuna değinmekte fayda var. Boyun tutulmasının en sık görülen nedeni, boynun arka kısmında bulunan ve ‘levator skapula’ adı verilen kasta oluşan burkulmadır. Peki bu kaslar neden burkulur, zarar görür? Söz konusu nedenleri şöyle sıralayalım:

 

 • Aşırı stres veya kaygı yaşamak,
 • Uzun süre boyun ile omuz arasında bir şey taşımak,
 • Uyku esnasında boynun ters bir konumda kalması,
 • Ani darbeler,
 • Uzun bir süre cep telefonu ya da bilgisayara bakmak,
 • Yüzme başta olmak üzere başın sürekli bir tarafa döndürüldüğü aktiviteler yapmak.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BOYUN TUTULMASI BELİRTİLERİ NELER?

Boyun tutulması belirtilerini; ağrı, karıncalanma-uyuşma ve baş ağrısı başlıkları altında toplayabiliriz. Kişi, boynu tutulduğunda başını bir tarafa çevirirken ağrı hisseder. Bu ağrı; keskin, genel ya da yayılan bir ağrı olabilir. Bunlardan keskin ağrıda kişi, tek bir noktadan bıçak batırılıyormuş gibi bir hisse kapılır. Genel ağrıda ise genel değil, boynun bir bölgesinde ağrı vardır. Yayılan ağrıda da bir sinir boyunca boyundan omuz ve kollara doğru yayılan bir ağrı hissedilir.

Boyun tutulması belirtileri arasında bulunan karıncalanmada ise, boyuna, omuza, kola veya parmağa yayılan bir karıncalanma hissedilir.

Bir diğer belirti olan baş ağrısında da, kafaya bağlı kaslar ya da sinirler baş ağrısını tetikler.

 

BOYUN TUTULMASI NASIL GEÇER?

Şimdi gelelim boyun tutulmasıyla karşılaştığınızda yapmanız gerekenlere. Genellikle bir hafta içinde kendiliğinden geçen boyun tutulmasında acilen doktora başvurmanız gereken durumlar da vardır. Eğer tutulma bir haftadan fazla sürüyor ve bu başınıza sık sık geliyorsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir. Doktora başvurana kadar yapmanız gerekenleri ise şöyle anlatalım…

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BOYUN TUTULMASI İÇİN İLAÇ

Anti-enflamatuar ilaçlar, boyun tutulmasını geçirmek için başvurulan ilk tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar reçetesiz satılır ve riskleri ile yan etkileri de vardır. Bu yüzden boynunuz tutulduğunda bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Peki boyun tutulmasında doktor hangi tedavi yöntemlerini uygular?

 • Fizik tedavi
 • Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı
 • Kısa süreli İmmobilizasyon
 • Steroid enjeksiyonları
 • Boyun tutulması ameliyatı.

 

BOYUN TUTULMASINA NE İYİ GELİR?

Evde uygulayacağınız yöntemler de vardır. Bunların başında ise dinlenmek gelir. Bir kas burkulması olan boyun tutulmasının geçmesi için zamana ihtiyaç vardır. O yüzden zarar görmüş dokuların iyileşmesi için birkaç gün dinlenmeniz gerekir. Araba kullanmayın, boynu zorlayıcı aktiviteler yapmayın ve birkaç gün dinlenin.

Boyun tutulması için evde yapacağınız şeylerden biri de, soğuk ya da sıcak kompresler uygulamak. Özellikle tutulmanın en şiddetli olduğu ilk 24 ve 48 saat içerisinde soğuk ve sıcak kompres yapmak, sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu iki yöntemi de dönüşümlü olarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer yöntem de, hafif esneme hareketleri yapmak. Bu hareketler sayesinde boyundaki sertliği azaltarak daha rahat hareket edebilir hale gelirsiniz. Tabii bunun için bir fizyoterapistten yardım almalısınız.

Hafif egzersizler yapmak da, boyun tutulmanıza iyi gelecektir. Mesela yürüyüş yapın. Böylece vücudunuza daha fazla oksijen girer ve kaslarınızın iyileşme süreci artar.

 

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?  

 

İlgili Sayfalar: Sağlık