Botoks ile aşırı terlemeye son!

Botoks ile aşırı terlemeye son!
Yayınlanma Tarihi: 18.05.2018 15:59 | Değiştirme Tarihi: 18.05.2018 16:00

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, botoks ile terleme tedavisini sizler için anlattı.

Yaz geliyor, terleme sorunu da artıyor. Aşırı terleme sorunu, kişilerin gündelik yaşantılarından aşırı sıkıntı yaşamasına neden olabiliyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, botoks ile terleme tedavisini sizler için anlattı.

Terlemenin nedenleri arasında ter bezlerinin aşırı çalışması, fazla kilo, bazı ilaçlar, stres, menopoz, tiroit bezi rahatsızlığı, şeker hastalığı gibi pek çok sağlık problemi sayılabilir. Ayrıca sinir sisteminin fazla çalışmasıyla doğru orantılı olarak terleme artar. Bununla birlikte egzersiz, sıcak hava, stres, kafeinli içecekler, baharatlı gıdalar gibi etkenler de terlemeyi arttırır.  Hiperhidroz hastaları fazla miktarda ter ürettikleri için el, ayak, göğüs ve koltuk altları sürekli nemlidir. Lokal terleme ise yüz, koltuk altı, ayak ve el bölgesinde görülen terleme şeklidir ve daha çok stres kaynaklıdır. Kişilerin gündelik yaşamlarını olumsuz yönde etkiler.

Hastalar özellikle yaz aylarında koltuk altı aşırı terlemesinden şikayet ederler. Aşırı terleme sorunun tedavisinde en etkili yöntem botoks enjeksiyonu uygulamasıdır. Aşırı terleme, kişiler için sosyal bir fobi haline gelebilir. Aşırı terleyen bölgeler bazı durumlarda kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olacak kadar etkili boyutlara ulaşabilir. Örneğin ellerdeki aşırı terleme kişilerin tokalaşmasını, hatta yazı yazmasını engel olacak seviyelere çıkabilir.

Terleme tedavisinde botoks enjeksiyonu

Botoks uygulaması oldukça pratiktir. Aşırı terlemesi olan bölgeye ince uçlu insülin enjektörüyle botoks ilacı enjekte edilir. İşlem son derece basittir ve işlemden 2 ile 10 gün sonra etkisi hemen görülür. Koltuk altı terlemesi %80 oranında azalır. El ve ayak terlemelerinde botoks enjeksiyonu uygulaması oldukça pratiktir. Botoks enjeksiyonu uygulaması eller için 15-20 dakika, ayaklar için ise 25-30 dakika kadar sürebilir. Uygulamanın hemen ardından hasta günlük yaşantısına hemen dönebilir.

Hastaların en büyük yanılgısı botoksun tüm vücuttaki terlemeyi azalttığına yöneliktir ki, bu hatalı bir bilgidir. Botoks sadece uygulanan alandaki terlemeyi azaltır. Aşırı el-ayak terlemesinde de seçilecek en doğru metotlardan birisidir. Botoks enjeksiyonu etkisini ortalama 7-8 ay boyunca devam ettirebilir. Aşırı terleme sorunu olan kişilerin botoks tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için uzman doktorlara başvurması tavsiye edilir.