Boğaz yanması nasıl geçer?

Streptokok patojen bakterisinin neden olduğu boğaz yanması, günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutlara kadar ulaşabilir. Yemek yeme ve konuşmada problem yaratan boğaz yanması nasıl geçer, boğaz yanmasına ne iyi gelir?  

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2021 12:18
Değiştirme Tarihi: 26.10.2021 12:18
Boğaz yanması nasıl geçer?

Boğaz yanması, hemen hemen herkesin başına gelen bir rahatsızlık. Bu problem kişiye rahatsızlık verdiği gibi yemek yerken de sorun yaratabiliyor. Peki evde doğal yöntemlerle boğaz yanması nasıl geçer, neler yapmak gerekir? İşte işinize yarayacak o öneriler…

 

BOĞAZ YANMASI NEDEN OLUR?
  • Soğuk algınlığı
  • Geniz akıntısı
  • Alerjik rahatsızlıklar
  • Uçuk
  • Parainfluenza virüsü
  • Epstein-bar virüsü
  • Grip

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BOĞAZ YANMASI NASIL GEÇER?

Tuzlu su: Bir bardak tuzlu suyla gargara yapın. Ancak bu suyu kesinlikle yutmayın. 3 veya 4 gün boyunca bu gargarayı yaparak boğaz yanması şikayetinden kurtulabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını tavaya dökün. 2 çorba kaşığı limon suyunu ekleyin. 1 çorba kaşığı da balı da ilave edin. Kısık ateşte malzemeleri ısıtın. Bir kaba koyarak soğumaya bırakın ve tüketin.

Limon çayı: Bir bardak suya yarım çorba kaşığı zencefili atın. 10 dakika sonra 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve biraz da limon sıkın.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Pastil: Doğal meyve pastilleri tüketmek, boğaz için oldukça fayda sağlamaktadır.

Karabiber: Sıcak yuya 1 çay kaşığı karabiber ve tuz atın. Suyu biraz kaynatmayı da unutmayın. Balı ısıtmadan ekleyin ve tüketin.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BOĞAZ YANMASI BULAŞICI MIDIR?

Boğaz yanması bazen bulaşıcı olabiliyor. Bu nedenle boğaz yanması yaşayan kişinin hapşırırken ağzını kapaması gerekmektedir. Ayrıca evden çıkmamaya gayret etmeli, ellerini de sık sık yıkamalıdır.

 

 

İlgili Sayfalar: Sağlık