Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşı, dünya genelinde milyonlarca insanın yaşadığı sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Belirtileriyle kendini belli eden böbrek taşı problemi tedavisi mümkün olan ve çözülebilen bir sağlık sorunudur. Böbrek taşı nasıl düşer sorusunu yanıtlayacağımız bu içeriğimizde öncesinde birçok soruya daha yanıt vereceğiz. 

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2021 14:49
Değiştirme Tarihi: 08.09.2021 14:49
Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşı omurgalarımızın her iki tarafında yer alan, kaburgalarımızın hemen altında fasülye şeklindeki organlar böbreklerin, vücuttaki atıkları uzaklaştırması esnasında mineral ve tuzlardan oluşan sert tortular şeklinde ortaya çıkar. Tek böbrekte meydana gelebilen böbrek taşları, her iki böbrekte de ortaya çıkabilir.

Yani aslında böbrek taşı böbrekler aracılığıyla idrarın vücut dışına atıldığı kanallarda biriken minerallerin birleşip büyümesiyle meydana gelen 'sert' kitlelerdir. Tedavi edilmediği durumlarda iltihaba, hatta böbrek yetmezliğine yol açabilen böbrek taşları, hayati tehlike oluşturur. 

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ

Haber ile ilgili metin girin!.

Böbrek taşı oluşumuna kısaca değindiğimiz yazımızda, böbrek taşı belirtilerini de ele alacağız. Böbrek taşları idrar yaparken ortaya çıkar genellikle. Yani belirtiler, böbrek taşlarının idrar yoluan girmesiyle belirti gösterir. 

Böbrek taşları düşürülürken idrar yolundaki tıkanıklık kişiye şiddetli ağrı verir. Bunun istisnası da mevcuttur, yani böbrek taşları bazen belirti göstermeden vücuttan atılabilmektedir.

Böbrek taşının 10 belirtisi
 1. Böbrek taşının en belirgin özelliği şiddetli ağrı vermesidir. 
 2. Böbrek taşı ağrısı sağ ve sol böbrek bölgesinde, sırtta, alt karında ve kasıklarda görülebilmektedir.
 3. Taş ağrısı bunun yanı sıra kaburgaların altında da görülebilmektedir.
 4. Sık sık idrara çıkma isteği uyandırır ve idrar esnasında ağrı yaşanır.
 5. Böbrek taşı ağrıları dalgalar halinde ve farklı yoğunluklarda kendini hissettirebilir. 
 6. Öte yandan idrar renginde de farklılık olabilir, idrar kokusu değişebilir.
 7. Böbrek taşı düşürdüğünüz zaman mide bulantısı ve kusma da gerçekleşebilir.
 8. İdrara çıkma isteğiniz ve idrara çıkma sayınız artış gösterse de, idrar miktarı azalabilir.
 9. Böbrek taşı enfeksiyon meydana getirdiyse vücutta farklı reaksiyonlar yaşanbilir.  
 10. İdrar rengi bulanıklaşır ve koyulaşır. Ateş ve üşüme-titreme görülebilir. 

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu belirtiler baş gösteriyor ve hasta doktora gitmiyorsa, zamanla böbrekler işlevini tam olarak yerine getirememeye başlar. Bu da ilerleyen dönemlerde çift taraflı böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir. Peki belirtileri bunlar olan böbrek taşı neden olur?

BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR

Haber ile ilgili metin girin!.

Böbrek taşı oluşumunu etkileyen, böbrek taşına yol açan pek çok etken olduğu bilinmektedir. Ancak birkaç faktörün bir araya gelişi, böbrek taşı olumunu artırabilmektedir. İşte böbrek taşı sebepleri...

Böbrek taşı sebepleri arasında en yaygını yetersiz sıvı alımı olarak gösterilmektedir. Gerektiği kadar su tüketilmediği durumlarda, idrar ile vücuttan atabildiğimiz taşların yoğunluğu artmaktadır. Bu da böbrek taşının oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle iklimi sıcak olan bölgelerde yaşayanlar ve fazla terleyenler, böbrek taşı riski taşımaktadır.

Böbrek taşı oluşumunu etkileyen bir diğer faktör de cinsiyettir. Erkeklerin, kadınlara göre çok daha fazla böbrek taşı sorunu yaşadığı bilinmektedir. Genetik durumunz da böbrek taşı sebepleri arasındadır. Aileni geçmişinizde bu sağlık sorununu yaşayanlar varsa, sizde olma ihtimali de yüksektir. 

Öte yandan bir kere böbrek taşı sorunu yaşayan birinin, ilerleyen yıllarda tekrar bu sorunu yaşama ihtimali bulunmaktadır. Buna örnek olarak da özellikle 25 yaş öncesi bir kez yaşanmışsa böbrek taşı oluşumu, ilerleyen yıllarda tekrarlayabilmektedir.

Beslenme düzeninde proteinli, sodyum ve şeker gibi şeyler içeren yiyecekler tüketen kişilerde de böbrek taşı sorunu gözlemlenebilmektedir. Özellikle de tuzlu yiyecekler, böbrekleri bir hayli yormaktadır ve riski artırmaktadır. Aşırı kilolu kişilerde ve obezite durumlarında da böbrek taşı oluşabilir. Tek böbrek taşıyor olmak da riski artırmaktadır.

Kullanılan ilaçlar, kalsiyum bazlı antasitler, antibiyotiklerin bazıları böbrek taşına zemin hazırlar. D vitaminin uzun süreli kullanımı, kalsiyum takviyesi böbrek taşına yol açabilmektedir. 

BÖBREK TAŞI NASIL DÜŞER?

Haber ile ilgili metin girin!.

Böbrek taşı düşürme için çok sayıda internet araması yapılmaktadır. Özellile evde böbrek taşı nasıl düşer diyerek kendi tedavilerini uygulamak isteyen kişi sayısı bir hayli fazladır.

 • Çoğu böbrek taşı kendiliğinden düşer, yani vücuttan idrar ile atılır. Bu nedenle böbrek taşı düşürme için bol bol sıvı tüketimi önerilir ilk etapta. Ancak bazı taşların boyutu katlanılmaz ağrılar yaşatabildiği için doktora gözükmekte fayda vardır. 
 • Böbrek taşı düşürmek için uzak kalınması gereken yiyecekler mevcuttur. Özellikle hayvansal proteinler, sindirimi zor olduğundan böbrekleri bir hayli yormaktadır. Bu sebeplei lifli yiyecekler böbrek taşı nasıl düşer noktasında faydalıdır.
 • Öte yandan spazm gideren ve ağrı kesici ilaçlar da böbrek taşı düşürmede kullanılabilmektedir. Çünkü taş düşürürken çekilen şiddetli ağrı bu şekilde azalacaktır. 
 • Prostat tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, idrar yollarını genişlettiği için verilebilmektedir. 
 • Ayrıca, böbrek taşı düşürmede en önemli faktörlerden biri de kişinin hareket halinde olmasıdır. Bunun için böbrek taşı düşürürken ip atlamak ve merdiven inip çıkma aktivitesi önerilmektedir. 
 • Öte yandan böbrek taşı düşürmek için taze sıkılmış meyve suları tavsiye edilmetekdir. 
 • Sabahları uyandığınızda limonlu su içerseniz, böbrek taşı düşürmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra, C vitamini içeren limon suyu, portakal suyu ve greyfurt suyu böbrek taşı oluşumuna engel olabilirmektedir.
 • Ayrıca belirtmekte fayda var ki, evde taş düşürmek için deneyebileceğiniz bu yöntemlerin dışında kesinlikle doktora danışmak da gereklidir. 
 • Çünkü, bir taşın kendi başına düşüp düşmeyeceğini, ameliyatın gerekli olup olmadığını ancak doktor size söyleyebilir. 
BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ

Haber ile ilgili metin girin!.

Teşhisi yapılan böbrek taşı için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Büyüklüğüne göre ve tipine göre böbrek taşı tedavisi mevcuttur. 4 mm'den küçük böbrek taşları idrar yoluyla vücuttan atılabiliyorken, büyük böbrek taşları bazı tedavi yöntemleri merak edilmetekdir. 

Özellikle bunun en bilineni ise 'Şok dalgalarıyla böbrek taşı kırma (SWL)' işlemidir. Taş kırma işleminde, bölgeye şok dalgası gönderilir. Bu bölgelere güçlü titreşimler sayesinde taşlar parçalanır ve idrar ile vücuttan atılım gerçekleşir.

Böbrek taşı kırma işlemi taşın büyüklüğü ve bölgenin büyüklüğüne, ayrıca da cihazın cinsine göre de değişir ve 30-45 dakika arasında sürebilmektedir. 

SWL işlemi sırasında biraz ağrı yapabileceği için hafif anestezi verilir. SWL'ye ayrıca ameliyatsız taş kırma işlemi de denmektedir. Ses dalgalarıyla böbrek taşı kırma işlemi genellik 2 santimetreden büyük taşlarda başarı göstermektedir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Bunun yanı sıra üreteroskopi yöntemi ile de böbrek taşı ameliyatı gerçekleşmektedir. Kıvrılabilir cihazlarla yapılan bu işlemde, cihazla idrar yoluna direkt girilir ve böbreğe ulaşılır. 

Buradaki taş bütün olarak cihaz yardımıyla vücuttan çıkartılır, çıkarılamayacak kadar büyükse, taş parçalara ayrılır ve idrarla vücuttan atılması beklenir. 

Böbrek taşı tedavisinde Perkütan Nefrolitotomi (PNL) yöntemi de kullanılmaktadır. 2 CM'den büyük böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan bir yöntem bir hayli zordur ve alanında uzman ürologlar tarafından yapılmalıdır. 

Bunun yanı sıra açık böbrek ameliyatı da sıkça merak edilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde açık böbrek ameliyatı çok az sayıda yapılsa da halen olmaktadır. Çünkü bazı böbrek taşları çok büyük olabilmektedir ve anormal bir durum söz konusudur. 

BÖBREK TAŞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Böbrek taşıyla ilgili bir sağlık probleminiz varsa, üroloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Burada konunun uzmanı olan ürologlar, nasıl bir tedavi gerektiğini size anlatır ve buna göre harekete geçer. Bunun için tabii ki tetkiklerin yapılması gerekmektedir. 

BÖBREK TAŞINA NE İYİ GELİR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Böbrek taşına iyi gelen yiyecekler pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Protein ağırlıklı, tuzlu ürünlerin iyi gelmediği böbrek taşları için iyi gelen yiyecekler de yok değildir. Peki ama böbrek taşına ne iyi gelir?

 • Süt
 • Elma Sirkesi
 • Isırgan Otu
 • Nar
 • Kara Hindiba
 • Fesleğen
 • Kırkkilit Otu
 • Kabak Çekirdeği
 • Maydanoz
 • Çavdar

 

YAĞ BEZESİ NASIL GEÇER

GÖPÜS KAFESİNDEKİ AĞRI NASIL GEÇER

BEL AĞRISI NASIL GEÇER

DOLAMA NASIL GEÇER?

MİDE GAZI NASIL GEÇER?

AYAK MANTARI NASIL GEÇER?

KULAK TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

İlgili Sayfalar: Sağlık