Bipolar bozukluğu nedir? Tedavisi var mı?

Bipolar bozukluğu nedir? Tedavisi var mı?
Yayınlanma Tarihi: 25.11.2019 10:32 | Değiştirme Tarihi: 25.11.2019 10:32

Bipolar bozukluğu nedir, tedavisi var mı sorusunun yanıtı birçok vatandaşın son zamanlarda merak edip araştırdığı hastalıklar arasında yer almaya başladı. Gündeme yansıyan haberlerin ardından vatandaşlar bipolar bozukluğu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Peki, bipolar bozukluğu nedir? Tedavisi var mı?

Bipolar bozukluk, kişinin bir anda kendini çok iyi hissederken, bir süre sonra içine kapanık bir hale gelmesine neden olabilir. Bipolar bozukluk, kişinin manik depresyon tanımına da uyan ruh hallerine bürünmesine sebep olabilir. Bu nedenle hastalığın tanısı konulurken, psikologlar tarafından iyi değerlendirilmelidir.

Bipoların en belirgin özelliği kişinin ruh halinin uçlarda olmasıdır. Bipolar bozukluk en yüksek seviyedeyken kişi hiperaktif bir ruh haline bürünür ve kendini çok mutlu hisseder. Fakat depresyon haline büründüğünde ise dış dünyaya kendini kapatabilir ve hatta intihar eğilimi gösterebilir.

Bipolar bozuklukta duygu durum atakları ileri seviyede değilse eğer yılda birkaç defa meydana gelebilir. Çoğu insan duygu durum bozukluklarını fark edebilirken, ileri seviye bipolar bozukluğu yaşayanların bu durumu kendi kendine fark etmesi zordur.

Bipolar bozukluk genetik aktarımla geçebileceği gibi, sonradan travmalar bağlı olarak da gelişebilmektedir. Depresyondan şikayetiyle doktora giden kişilerin birçoğu gerçekte bipolar bozukluk yaşar.

Nedenleri

Bipolar bozukluğun kesin nedeni bilinmemektedir fakat bir kişinin bipolar tanısı alabilmesi için birçok durumun bir arada geliştiği faktörler olduğu belirtiliyor. Bu faktörler arasında; beyindeki kimyasal dengesizlikler, genetik aktarım ve tetikleyici faktörler yer almaktadır.

Beyindeki kimyasal dengesizlik

Bipolar bozukluğun, beyindeki kimyasal dengesizliklerin sonucu gelişebilir. Beynin fonksiyonlarını kontrol eden kimyasallara nörotransmiterler denir. Bir veya daha fazla nörotransmiterde bir dengesizlik varsa, bipolar bozukluk semptomları gelişebilir.

Genetik

Bipolar bozukluğun, genetiğe bağlı olduğu durumlarda vardır. Ailedeki birinci derece akrabalardan genetik aktarım sonucu kazanım yaşanabiliyor. Anne, baba veya kardeşte bipolar bozukluk olanların doktor kontrolüne gitmesi önerilmektedir. Bununla birlikte, bipolar bozukluktan tek bir gen sorumlu değildir. Bunun yerine, bazı genetik ve çevresel faktörlerin tetikleyici gibi davrandığı düşünülmektedir.

Tetikleyici unsurlar

Stresli bir durumlar veya yaşanan travmalar genellikle bipolar bozukluğu tetikleyici unsurlar arasında yer almaktadır.  Bunlar; bir ilişkinin bitişi, fiziksel, cinsel veya duygusal istismar, yakın bir aile üyesinin ya da çok sevilen birinin ölümü veya beyin travmaları da bipolar bozukluğu tetikleyebilir.

Bu tür yaşam değiştirici olaylar, bir insanın hayatında herhangi bir zamanda depresyon dönemlerine neden olabilir.

Bipolar bozukluğun belirtileri ise;

Mani dönemde;

Aşırı neşeOlayların merkezinde olma duygusuHiperaktiviteGeçmişe oranla daha az uykuCinsel dürtülerde artışAşırı özgüvenOdaklanmada güçlük yaşamaHalüsinasyon görmeHızlı konuşmaYaratıcılıkAlkol ve uyuşturucu kullanımıSabırsızlıkSürekli para harcamaHuzursuzluk gibi duyguların uç noktada yaşanmasıdır. 

Depresif dönemde;

Uzun süre uyuma isteğiYorgunlukKeyifsizlikOlaylara konsantre olmada zorluk çekmeSuçluluk hissetmeUmutsuzluk haliSürekli kuşku duymaİştahsızlıkSanrılar görmeUyumada zorluk çekmeÇevresindeki insanlarla sürekli tartışma haliAzalan cinsel istekİntihar düşünceleriGünlük işleri yerine getirememe şeklinde görülür

Karma dönemde ise her iki atağa ait belirtilerinde sıklıkla görüldüğü bir dönemdir. Kişi çok mutlu bir ruh hali içerisindeyken, belirli bir süre sonra kendinden şüphelenibilecek duruma gelebilir.