Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı hakkında açıklamalarda bulunan Fizyoterapist Marife Tüfekçi, bel fıtığı ve fizik tedavi arasındaki ilişkiyi anlattı.

26.12.2016 10:40

Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdağın çeşitli nedenlerden dolayı gereğinden fazla zorlaması nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine girmesi, bacaklara doğru giden sinirlere ve omuriliğe baskı uygulaması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Tıbbi ismi “herni diskal” dir. Hangi omurlar arasında oluşmuşsa bel fıtığı o bölgenin adıyla anılır.

Belirtileri nelerdir bulguları nelerdir?
Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, bel ağrısı, bacak ve/veya ayak ağrısı, bacak ve/veya ayakta uyuşukluk, karıncalanma hissi, bacak ve /veya ayakta güç yitirimi, tek veya her iki bacakta refleks kaybı, gülerken, öksürürken ve hapşırırken ağrının artması, yürüme ve oturmada zorluk çekme, fıtık ilerlemişse tuvaleti tutmakta (nadiren) zorlanma ve fıtık ilerlemişse denge kaybı, yürümekte zorluk, çabuk yorulma gibi bulguları bulunmaktadır.

Nedenleri
Cinsiyet olarak bakıldığında 30-50 yaş arası erkekler bel fıtığına daha yatkındır. Ağır kaldırma, yaralanmalar, kilo, omurgayı sürekli zorlayan hareketler, ters hareketler, sık araba kullanmak, hareketsizlik ve sigara kullanımı da bel fıtığının nedenleri arasında sayılabilir. 

Bel fıtığında Fizik tedavi
Bel fıtığı için bazı hareketler bel kaslarını ve karın kaslarını güçlendirebilir. Fıtık için fizik tedavide ilk günler ağrılarda artma olabilir ancak tüm seans bitene kadar beklenilmelidir. Fizik tedavi daha çok fıtığın daha da ilerlediği hastalara önerilir.Dünyada bel fıtığı hastalarının iyileşmeleri için ameliyat oranı % 1-2'dir. Geri kalan % 98’lik gibi büyük bir oranda ki hastaların tedavilerinde ilaç ve fizik tedavi ile sağlıklarına kavuştukları gözlemlenmektedir. Doğru planlanan ve uygulanan fizik tedavi ile başarı oldukça yüksektir (ortalama % 90-93). Ve bu bel fıtığında kalıcı bir tedavi sağlar. Yani fizik tedavinin amacı, palyatif (geçici, ağrı kesici) bir tedavi değildir.  

Fizik tedavi uygulaması bütün kas, eklem ve kemik sancılarında etkili bir yöntemdir. Fakat asıl önemli olan ağrının nedeninin, kaynağının net bir şekilde teşhis edilmesi gereklidir. Enfeksiyon ve kanser gibi durum varsa fizik tedavi kesinlikle uygulanmaz. Bunların yanı sıra kas zayıflığı ve idrar tutamama gibi nörolojik bozukluklarla devam eden ileri aşamada olan omurga hasarı varsa gene uygulanmaz. Fizik tedavinin verimliliği ve yararlı olması tanının doğru olmasına ve tedavi programının kişiye özel uygulanmasına bağlıdır. Bunların haricinde fizik tedavi doktorunun oluşturmuş olduğu tedavi programına göre fizik tedaviyi uygulayacak olan fizyoterapistin kalitesi de tedavinin etkisinin artmasını sağlar. Fizik tedavi ağrıyı, sancılı ödemi ve kas spazmını geçirir, tedavi edicidir ama tekrar etmesinden koruma etkisi yoktur. Bel fıtığı olanların tekrar etmemesi için; Fizik tedavi uzmanları tarafından verilen egzersizleri aksatmadan tedavi sırasında ve tedavi bitiminde en az 3 ay devam etmeleri ve yaşamları süresince belleri için iyi gelmekte olan sporlardan yüzme ve yürüyüş gibi sporları alışkanlık haline getirmeleri iyi olacaktır. Aşırı kilodan, günlük işlerimizde zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, ağırlık kaldırırken eğilerek kaldırmak önemlidir. Tedavi süresi 15-20 gündür, genellikle % 80-85 civarında iyileşme gözlemlenir; tedaviden 15 gün sonra % 90-93’lere ulaşır. Tabi ki bu oranlar kişilere göre değişkendir.Fizik tedavi vücutta alışkanlık yaratmaz, fakat kas, kemik ve eklem ağrılarında hem ilaca hem ameliyata karşı yan etkisi olmayan bir tedavi şekli olarak iyi bir seçenek olduğundan hastalıktan müzdarip olanlar tarafından tekrardan fizik tedavi istemi olabiliyor. Bel fıtığının ilk başlangıçta dinlenme ile birlikte 20 dakika sürecek şekilde ve 2 saat mola verilerek günde birkaç kez soğuk uygulaması ön fizik tedavi uygulaması yerine geçecektir. Başlangıç aşamasından sonra hasta evinde sıcak uygulamalara başlayabilir ya da soğuk uygulamalara devam edebilir. Başlangıç için yapılan tedavi sonrası hastada yeterli iyileşme gözlemlenmediğinde daha geniş kapsamlı bir fizik tedavi aşamasına geçilmelidir. Bel fıtığının başladığı ilk günler atlatıldıktan sonra fizik tedavi hastanın iyileşmesi için oldukça katkı sağlayacak tedavi yöntemidir. 

Fizik Tedavi Ağrı Yapar Mı?
Tedavinin başlarında bazı hastalar ağrılarının daha da fazla arttığını dile getirmektedirler. Ancak bu durumun bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır. Fizik tedaviden kaynaklı biraz değişiklik olmuş olabilir, hastada bulunan ödem ve enflamasyon artmış olabilir. Bu süreçte sabırlı bir şekilde tedaviye devam edilmelidir. Tedaviye devam edildiği taktirde verilen ilaçların ve fizik tedavinin etkisi yavaş yavaş kendini gösterecektir. Hastada ağrı artışı varsa doktor durumu tekrar gözden geçirmelidir. Fizik tedavinin etkisi 1 hafta sonra kendini gösterecektir. 2 hafta içinde oluşan ağrıların azalması beklenir. Ağrı gittikçe artıyor ise hastanın tekrar muayene edilip ve ona göre tedaviye devam edip edilmeyeceği kararı verilmesi gerekmektedir. 

Yorumlar | 0
üye profil