Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 13:23 | Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 13:23

Bel ağrıları, aşı kilo, yanlış oturuş, ağır kaldırmak, kireçlenme, uyku bozukluğu, kas kasılmaları ve stres gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısına iyi gelen yöntemleri uygulayarak bel ağrılarından kurtulmak mümkündür.

BEL AĞRISINDAN KURTULMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

- Bel ağrısını önlemek için öncelikle fiziki davranış bozukluklarını gidermek gerekir. Masa başında otururken, ağırlık kaldırırken ya da spor yaparken vücudun pozisyonu doğru olmalıdır.

- Doğru egzersiz hareketleri ile bel ağrılarından büyük oranda kurulmak mümkündür.

- Bel ağrısının oluştuğu ilk 24-48 saat süresi içinde ağrıyan bölgeye 5-10 dakika soğuk kompres uygulaması (Boz torbasını havluya sararak) yapılabilir.

- Hareketli yaşama devam edilmeli ancak yapılan egzersizler ve hareketler doğru şekilde uygulanmalıdır. Ani hareketler, keskin dönüşler ve bükülmeler bel bölgesi için olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir.

- Bir saat sabit oturan kişi bir saat sonunda 10 dakika hareket etmelidir.

- Vücudu zorlayan duruş bozukluklarından kaçınmak gerekir.

- Klima ve cereyan gibi hava akımlarından uzak durmak gerekir.

- Eğer ağrı devam ediyorsa bu durumda fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına tedavi olunması gerekir.

- Yerden bir cisim kaldırırken dizleri kırarak eğilip doğrulmak gerekir.

BEL AĞRISI EGZERSİZİ

Bel ağrısı hisseden kişiler bel ağrısına iyi gelen egzersizlerle rahatlama yaşayabilirler. Bel ağrısının daha da ileri gitmemesi yapılması gereke egzersizler, hem ağrıları azaltacak hem de artmasını engelleyecek. Bel ağrısı için ideal olan egzersizler:

- Kondisyon bisikleti

- Kısa yürüyüşler

- Gerilme hareketleri ve esneme hareketleri

- Yüzme

BEL AĞRISINA BİTKİSEL VE DOĞAL ÇÖZÜMLER

- Doğal bir ağrı kesici olan lahana yaprağı bel ağrısına iyi gelir. Haşlanan lahana yaprakları tülbente sarılarak ağrıyan bölgeye uygulanır. Ağrılarda azalma olacaktır.

- Ağrıyan bölgeye sıcak havlu ya da sıcak su torbası koymak da bel ağrısını azaltacaktır.

- Zencefil yağı da bel ağrısı için etkili bir çözümdür. Zencefil yağı ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulanır.

- Hindistan cevizi yağı, 10 dakika boyunca ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Bu işlem sonucunda bel ağrısında azalma olacaktır.

- Rahatlatıcı etkisi olan papatya çayı, bel ağrısı için de olumlu etkiye sahiptir.

Yumurta için ezber bozan araştırma

Yumurta sağlık için iyi mi kötü mü? Yıllardır tartışılan yumurta, yeni bir araştırmayla tekrar gündeme oturdu. Yeni araştırmada haftada üç veya dört yumurta yiyen veya günde diyetle 300 mg kolesterol alan kişiler, hem kalp hastalığı hem de erken ölüm riski açısından daha yüksek bulundu.

Belirtileri beklerseniz böbreğinizi kaybedebilirsiniz

14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrek rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Yıldız, erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekti ve böbrek hastalığı için yüksek risk grubunda olanlar hakkında bilgi verdi.

Çene estetiği hakkında bilinmeyenler

Hollywood yıldızlarına benzer bir yüze sahip olmanın yolu son dönemlerde çene ameliyatından geçiyor. Çene estetiği hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır anlattı...

Burun estetiği hakkında merak edilenler

Sağlık ya da estetik kaygılar sebebiyle en sık tercih edilen operasyonlardan biri olan burun estetiği hakkında merak edilen her şeyi Op. Dr. İsmail Büyükçayır yanıtladı.