Bel ağrısı nasıl geçer?

Bel ağrısı dünya genelinde tüm insanların büyük çoğunluğunun en az bir kez yaşadığı sağlık problemleri arasında yer almaktadır. İş ve sosyal hayatı yakından etkileyen bel ağrıları bazen günlerce sürebiliyor ve hayattan 'soğumanıza' yol açabiliyor. Pek çok kişi bel ağrısı nasıl geçer, bel ağrısına ne iyi gelir, evde bel ağrısına iyi gelen hareketler hangileri yazarak internette aramalar gerçekleştiriyor. İşte bel ağrısının nedenleri ve iyi gelen egzersizler...

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2021 12:01
Değiştirme Tarihi: 25.08.2021 12:01
Bel ağrısı nasıl geçer?

Bel ağrısına yol açan pek çok sebep olabilir. Yere eğilip düşürdüğünüz bir şeyi almak, ya da yerden dikkatsizce ağır bir şey kaldırmak, bel ağrısına yol açabilir. Çoğu zaman, doktora gitmemize neden olan bel ağrısı zayıf vücut mekaniği nedeniyle de ortaya çıkabilir. 

Bel ağrısı bunların yanı sıra omurilik kanseri, siyatik, böbrek veya omurga enfeksiynları, yırtılmış ya da fıtıklaşmış disk gibi şeylerin de sonucunda ortaya çıkabilir. Hayatımımzı olumsuz şekilde etkileyen bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı da internet üzerinde bu sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından araştırılıp merak edilmektedir

BEL AĞRISI NEDİR

Bel ağrısı halk arasında kullanılan bir terimdir. Tıptaki adı lumbago olan bel ağrısı, bu bölgede çıkan her türlü ağrıyı, sızıyı ve acıyı tanımlamak için kullanılmaktadır. Hareket edemeyecek hale getirebileceği gibi hafif şekilde de seyir edebilir bel ağrısı. Genellikle yetişkin insanlarda görülen bel ağrısı, önemli bir sağlık sorunudur. 

Bazen direkt bir noktada ortaya çıkan bel ağrısı, bazen de belin büyük çoğunluğunda da hissedilebilir ve tam yeri tespit etmek güçleşir. Bel ağrıları akut bel ağrısı ve kronik bel ağrısı olarak iki gruba ayrılmaktadır. Peki akut bel ağrısı ve kronik bel ağrısı nedir? 

Akut Bel Ağrısı 

Dünya genelinde insanların yüzde 80'i en az bir kere ciddi bel ağrısı yaşamaktadır. Çoğu zaman bu ağrılar zaman içerisinde hafiflerken, bel ağrısı yaşayanların yüzde 50'sine yakını, 2 hafta içerisinde iyileşir. Akut bel ağrısının süresi 6 haftadan kısa sürer ve maksimum bu süreler içerisinde yaşanıp biter. Hayatlarında bir kez bel ağrısı yaşayan kişilerin yüzde 30'u, buna benzer bir bel ağrısı sorunu yaşar ya da kronik olarak bu problemi yaşamaktadır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kronik Bel Ağrısı

Ortaya çıktığı andan itibaren 3 aydan uzun süren bel ağrılarına akut bel ağrısı denmektedir. Vücudunuzun tepkisine göre belde şişlikler de yaşanabilir ve bu da ağrıyı artırabilir. Kronik bel ağrılarında, sorunun yaşandığı noktaya oksijenlenme ve kan akışı da azalmıştır. Kronik bel ağrılarının tedavisi için uzmana gözükmekte fayda vardır.

 

BEL AĞRISI NEDEN OLUR?

Bel ağrısının nedenleri arasında en yaygın olanı 'belin zorlanması'ndan kaynaklanmaktadır. Ancak bel ağrısının bunun yanı sıra çok sayıda nedeni vardır. Sinirlerin tahriş oluşu, omurilikten çıkan sinir köklerindeki sorunlar, kemik ve eklem problemleri de bel ağrısına yol açabilmektedir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bel zorlanması: Bel ağrısının en yaygın sebeplerinden olan belin zorlanması, bölgedeki bağların, tendonların ya da kasların gerilmesiyle ortaya çıkar. Burada gözle görülmeyecek mikroskobik doku yırtılmaları meydana gelir. 

Kemiklerin bele baskı yapması: Bel ağrısının sebeplerinden biri de budur. Beldeki omurların genişlemesi ya da yer değiştirmesi sinirler ile omurilik için boşluğu sınırlayabilmektedir. 

Omurdaki sinirlerin tahriş olması: Omurlarımızda yer alan sinirler, buradan çıkarak basınca uğrar ve bu nedenle tahriş olabilir. Bunun sonucunad ise beldeki disklerde kayma, sinirlerde iltihaplanmalar yaşanabilir. Öte yandan kemik sorunları da doğabilir. İşte tüm bunlar bel ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Lomber radikülopati: Belimizdeki ağrıların çoğunluğu L4-L5 ve L5-S1 bölgelerinde yaşanır. Lomber radikülopati, bel bölgemizdeki omurların arasında yer alan disklerin zarar görmesi sonucu meydana gelen sinir tahrişine verilen addır. Diskte hasar, dış halkada aşınma, yıpranma, yaralanma ya da hepsinden dolayı kaynaklanmaktadır. 

Bel ağrısında kemik ve eklem koşulları: Bel ağrılarının en yoğun sebepleri arasında doğumsal olan skolyoz ve spina bifidadır. Skolyozda omurga sağa ya da sola doğru eğridir. Spina bifida ise yine doğumda ortaya çıkan bir kusurdur. Tüm bunlar, bel ağrılarına yol açmaktadır. 

Eklemlerde ve kemiklerde meydana gelen hasar: Bel omularında ve sakrum denilen bölgede kırıklar olabilir. Bu, sıklıkla osteoporozu olan yaşlı insanlarda ve kortizonlu ilaçları uzun süre kullanan kişilerde görülmektedir. Bu kişilerde kırık, ayakkabı giyip bağlamak için eğildikleri zaman bile meydana gelebilir. 

Artrit: Bel ağrılarına sebep olarak gösterilen bir durum da artrittir. Artrit, vücut tarafından üretilen ve eklemlerde  meydana gelen iltihaplanmanın adındadır. Belde sertleşme, şişmeye yol açan bu durum, ayak bileği, diz ve el bileğinde de görülebilmektedir. 

 

BEL AĞRISI NASIL GEÇER? 

Haber ile ilgili metin girin!.

Buraya kadar bel ağrısının ne olduğunu ve sebeplerinin neler olduğunu inceledik. Bunların yanı sıra cevabı en çok merak edilen konular arasında bel ağrısı nasıl geçer? sorusu da yer almaktadır. Bel ağrılarını engellemek için yapmak gereken bazı aktiviteler vardır. Bel sağlığımızı korumak için günlük olarak uygulamamız gereken bazı rutinler vardır. İşte onlardan bazıları

 1. Masa başı çalışıyorsanız masada dik şekilde oturmalısınız. Belli aralıklarla ayağa kalkıp kısa yürüyüş gerçekleştirmelisiniz. Kollarımız masaya düz şekilde temas etmeli, ve sırtımız otururken hafif şekilde içe doğru bakmalıdır. 
 2. Bel ağrılarının sebeplerinden biri de aşırı strestir. Bu nedenle aşırı stresli dönemden geçiyor ve bel ağrısı yaşıyorsanız kendinize rahatlatacak şeyleri hatırlamalı ve uygulamalısınız. 
 3. Yürüyüş, bel ağrılarının en faydalı ilacı olarak görülmektedir. Çünkü yürüyüş, bel omurlarınızı harekete geçirerek onları kullanmanızı ve güçlendirmenizi de sağlayacaktır. 
 4. Eğer oturarak çalışıyorsanız, açma germe egzersizlerine ağırlık vermeli ve gün içerisinde 2-3 saatte bir 1-2 dakikalık belinizi, sırtınızı rahatlatacak şeyler yapmalısınız. 
 5. Eğer aktif bir sporcu değilseniz, ağırlık kaldırırken çok dikkatli olmalısınız. Ağırlığın sırtınıza değil bacaklarınıza binmesine dikkat etmelisiniz. Bu nedenle ağır bir şey kaldırdığınız zamanlar eğilerek değil bebekler gibi çömelerek kaldırışınızı gerçekleştirmelisiniz. 
 6. Oturarak çalışıyorsanız, belinizin boşlukta kalmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu nedenle bel boşluğuna biraz sert bir yastık koyarakdesteklemelisiniz. 
 7. Oturduğunuz yerden kalkarken de ellerinizde dizlerinize baskı yaparak güç almalısınız. Ani kalkışlarda bele aşırı yük binmesi tutulmalara ve bazı durumlarda felce bile yol açabilmektedir. 
BEL AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi dünyadaki insanların 5'te 4'ü hayatlarında bir kez şiddetli bel ağrısı yaşamaktadır. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı da çoğu kişi tarafından aratılmaktadır. İşte yaşadığınız ağrının şiddetine göre, belinize iyi gelen şeyler.

Haber ile ilgili metin girin!.

 • Egzersiz
 • Sıcak ve soğuk baskı
 • Açma germe hareketleri
 • Ayakkabı seçimi

EGZERSİZ: Vücudumuzu bel ağrısı gibi sorunlardan korumanın en iyi yolu, orayı aktif ve güçlü tutmaktan geçmektedir. İşleyen demir ışıldar mantığıyla düşündüğümüzü sayarsak, bel ağrısı yaşadığımız durumlarda hafif egzersizler, ağrıyı hafifletip iyileşmeyi hızlandıraktır. Sanılanın aksine, bel ağrısı yaşanıldığında sadece yatıp dinlenmek her zaman fayda sağlamamaktadır. Çünkü bel ağrısı kasların gerginleşmesine de yol açmaktadır. Yapacağınız yürüyüşler, yoga veya yüzme aktiviteleri, buradaki gerginliği azaltarak gevşemeyi sağlayacaktır. Böylece belinizdeki eklem ağrıları da hafiflemiş olacaktır.

SICAK VE SOĞUK KOMPRES: Bel ağrısı nasıl geçer sorusuna en güzel yanıtlardan biri de sıcak ya da soğuk komprestir. Belimizi zorladığımız durumlarda gerginleşen kasların gevşemesi için sıcak kompres yapmak fayda sağlayacaktır. Öte yandan zorlanmalarda soğuk baskı yapmak da yararlı olacaktır. Havlu içerisine buz torbası koyup, sararak ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır. 15 dakika kadar sonra sıcak su torbası yine bir havluya sarılarak bölgeye uygulanabilir. Burada kritik nokta, zorlanmadan hemen sonra uygulanacak soğuk buz torbasından 48 saat sonra sıcak kompres uygulamasına geçilmesidir. Yani ilk 48 saat soğuk baskı, sonra da sıcak baskı yapılmalıdır. 

AÇMA GERME HAREKETLERİ: Bel ağrısı olmasa da tüm sporcuların antrenman öncesi ve sonrası uyguladığı açma germe hareketleri, ağrıların şiddetini azaltmada bir hayli etkilidir. Bel ve sırtta oluşan ağrıları hafifletici germe hareketleri, uygulandığı durumda büyük fayda sağlamaktadır. İşte bel ağrısı için uygulanacak germe hareketlerine bir örnek:

 • Dik pozisyondayken fazla da zorlamadan ellerimizle ayak parmaklarımıza dokunuyoruz. 
 • Yüz üstü yere yatarak ellerimizden de destek alarak göğüs ve baş tavana doğru bakacak. Kobra duruşu verilen bu hareket, bel ve sırt için birebirdir. 
 • Ardından dizlerimiz üzerine çökerek çocuk duruşuna geçilir. Burada dizlerimizin pozisyonunu bozmadan ellerimizde 'secde'ye benzer bir şekle gireriz. 
 • Önemli Not: Bu hareketler 30 saniye boyunca ya da kişi kendini iyi hissetiği müddetçe yapılmalıdır, süre daha fazla uzatılmalmamalıdır. 

AYAKKABI SEÇİMİ: Bel ağrısı yaşanılan durumlarda topuklu ayakkabı tercihi çok yanlış olacaktır. Duruşunu ve omurga sağlığınızı direkt etkileyecek olan topluklu ayakkabılar yerine düşük tabanlı ve mümkünse 2,5 CM'den alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Yüksek topuklar, bele ve omurgaya gelen baskıyı artırır.

 

BEL AĞRISININ ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Eğer bel fıtığı gibi bir durum söz konusu değilse, yani cerrahi bir müdahale gerekmiyorsa, bel ağrısına iyi gelen pek çok tedavi mevcuttur. Bunların bazılarını sizlere aktaralım.

 • Manuel Terapi
 • Kayroterapi
 • Fizik tedavi,
 • Akapunktur,
 • Spinal manipülasyon,
 • Masaj,
 • Yoga ve Tai Chi,
 • PRP enjeksiyonları,
 • Proloterapi enjeksiyonları
BELİ AĞRIYAN KİŞİ HANGİ POZİSYONDA YATMALIDIR?

Beli ağrıyan kişinin yukarıda egzersizleri yapmasının yanı sıra, yattığı yerin de önemi bir hayli fazladır. Diz altına konulan bir yastığın, bel ağrısını hafiflettiği belirtilmiştir. En idaeli ise cenin pozisyonunda uyumaktır. Böylece bele ve omurgaya binen yük azalmış ve basınç düşürülmüş olur. 

 

ZEYTİNYAĞI BEL AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?

Bel ağrısı yaşayan kişiler, doktorun yolunu tutmadan önce evde bel ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt aramaktadır. Bunun en yaygın olanı ise zeytinyağı ile tedavidir. Peki zeytinyağı bele sürülür mü, ağrıyı alır mı?

Zeytinyağında bulunan E vitamini ile fenolik bileşenler, ağrı olan bölgeye sürüldüğünde deriden içeri geçerek lifli dokuya temas eder, bu da o alanı besleyip onarmaya yol açar. Hali ile zeytinyağı ile bel bölgesine her gün masaj yaptığınızda 3-4 gün sonra ağrılarınızın azaldığını görmeniz doğaldır. 

 

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI NASIL GEÇER?

Cevabı merak edilen sorular arasında hamilelikte bel ağrısı konusu da yer almaktadır. Hamilelik döneminde en çok şikayet edilen konuların başında yer alan bel ağrısı, nasıl geçer? bu soruya yanıt vermeye çalışalım... 

Hamilelikte, bebeğin giderek büyümesi omurgadaki yükü ve basıncı artırmaktadır. Yani düşünüdğün zaman 9 ay boyunca artan bir ağırlık ile yaşıyorsunuz. Ağırlık merkezinin değişim, ağrının da şiddetini giderek artırmaktadır. Bu nedenle hamilelikte kilo alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar, kritik haftalara kadar yürüyüş ve pilates gibi egzersizleri, hamilelere önermektedir. 

Hamilelerin topuklu ayakkabı giymeleri özellikle önerilmez ve çok düz ayakkabı giymeleri istenir. Bel ağrısının önüne geçmek için bu hususa da dikkat edilmelidir. Hamileler yattıkları ve oturdukları yerlere dikkat etmeli, bellerine destekleyici yastıklar koymalıdır. 

SELÜLİT NASIL GEÇER?

İSHAL NASIL GEÇER?

ARPACIK NASIL GEÇER?

İlgili Sayfalar: Sağlık