Bel Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Bel Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi: 24.12.2018 16:20 | Değiştirme Tarihi: 24.12.2018 16:20

Bel ağrısı problemi kadın, erkek ya da yaş fark etmeksizin herkesin yaşadığı ve yaşayabileceği bir problem. Günlük yaşamı olumsuz etkileyebilen bel ağrısı probleminin birçok nedeni vardır.

Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, bel ağrısı problemlerinin nedenlerini ve bu konuda bilinmesi gerekenleri anlattı.

BEL AĞRISI NASIL OLUŞUR?

Bel bölgesi, vücudun en kuvvetli ve sert omurlarına sahip olan bölgedir. Bel ağrısı genellikle omuru normal pozisyonda tutan bir bağ ya da kasın gerilmesi sonucu meydana gelmektedir. Kasların ya da bağların zayıflaması sonucunda bel ağrıları görülmeye başlar. Bunun yanı sıra kemik ve disk hasarlanmaları da bel ağrılarına sebep olmaktadır.

Ağır kaldırmak, uzun süre ayakta durmak, sürekli olarak oturmak ya da öne eğilmek, düşme, stres ve gerilim bel ağrısına yol açmaktadır. Bunlara ek olarak disk ve eklem hastalıkları da bel ağrısı nedeni olabilmektedir. Bel ağrısı çoğu insan tarafından önemsiz gibi algılansa da omurilikte ve sinirlerde meydana gelen hasarın habercisi olabilir ve tedavi gerektirebilmektedir.

Bel fıtığı-disk hernisi

Diskin bozulması, dejeneratif disk hastalığı

Omurga kanalının daralması-dar kanal, spinal stenoz

Siyatik-priformis kasının siyatik siniri sıkıştırması

Omurların oluşturduğu eklemlerin kireçlenmesi-faset hastalığı

Başarısız bel cerrahisi hastalığı

Sakroiliak eklem hastalığı

Bel kaslarından kanaklanan ağrılar

Omurilik yaralanmaları

Disk iltihabı-diskit bel ağrılarının nedenleri arasında gösterilmektedir.

BEL AĞRILARININ TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

Bel ağrıları şiddetli ise kişiler günlük faaliyetlerini yerine getirmekte oldukça zorlanırlar. Kronikleşen bel ağrıları tedavi edilmesi gerekilen ağrılardandır. İlaç tedavisi, fizik tedavi, cerrahi müdahale, istirahat kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Bel ağrısı şikayetlerinde uygulanacak olan tedavi kadar başvurulan hekim de oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bel ağrıları ve bel fıtığı tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır.

Transforaminal Enjeksiyon Yöntemi: Yalnızca istenilen bölgeyi tedavi eden ve yan etkileri oldukça az olan bir tedavi yöntemidir.  Fıtığın yer aldığı sinir kanallarına nokta atışı yapılmaktadır. C kollu skopi denilen bir röntgen cihazı ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Acısız ve yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir.

PELD Sistemi (Tam Kapalı Endoskopik Diskektomi): Başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir. Lokal veya spinal anestezi altında ince bir kanül yardımıyla direkt diske ulaşılıp hiçbir dokuya zarar vermeden uygulanır. 

Radyofrekans Tedavi Yöntemi: Ağrıya sebep olan sinir iletim liflerinin devre dışı bırakıldığı tedavi yöntemidir. En büyük avantajı işlem yapılacak olan bölgedeki sinirlere ya da dokuya hasar vermeden radyofrekansın uygulandığı alandaki sinirler üzerinde düzenleyici bir etki yaratılmasıdır. Bu işlem sonrasında haftaya 4-5 günlük bir yatak istirahati önerilmektedir.

Adesyolizis ve Epiduroskopi: Omurilik daralması sorununda kullanılan bir yöntemdir. Omurilik içinde temizlik yapılarak bağ dokusunun rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Fizik Tedavi: Gerekli görüldüğü takdirde uygulanacak olan tedavi öncede ya da tedaviden sonra fizik tedavi uygulanmaktadır.

Hastaların idrar kaçırma gibi bir problem yaşaması karşısında ya da felç söz konusu ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bel fıtığı varsa fıtığı küçültmek için radyofrekans ya da lazer, eklemlerden kaynaklanan ağrılara radyofrekans, sinir sıkışması olan ağrılarda da radyofrekans veya Transforaminal Enjeksiyon Yöntemi kullanılıyor.