Basur nasıl geçer?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, rektum ve anüsün alt bölgesindeki damarların şişmesiyle meydana gelir. Basurun meydana geldiği bölge yüzünden yaşam kalitesini düşürür, ciddi rahatsızlık verir. Aynı zamanda bulunduğu yer nedeniyle hekime gitmekten çekinenler evde doğal yöntemlerle basur nasıl geçer araştırıyor. Haberimizde basur nedenleri, basura iyi gelen yiyecekler ve merak edilenleri derledik.

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2021 20:19
Değiştirme Tarihi: 11.09.2021 20:19
Basur nasıl geçer?

Basur ya da hemoroid, günlük hayatı etkileyen, fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da etkileyen bir rahatsızlıktır. Makat, anüs ve rektumdaki damarların genişlemesi, şişmesi ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkıyor. Basur tedavisi için kullanılabilecek doğal ilaçlar, bu rahatsız edici ve acı verici durumdan muzdarip insanlar için büyük rahatlama sağlayabilir. İç ve dış hemoroid olarak iki çeşidi olan basur nasıl geçer merak ediliyor. İşte basur hakkındaki detaylı bilgiler…

BASUR NEDİR?

hemoroid (basur), rektum ve anüsün alt bölgesindeki damarların şişmesiyle meydana gelir. Özellikle dışkı yaparken ıkınma sonucu bahsi geçen şişlik, damar duvarlarının incelmesine yol açabilir. Bunun akabinde de damarların çatlaması sonucu kanama meydana gelir.

Rektal kanamanın en büyük sebepleri arasında yer alan basur, çok tehlikeli bir hastalık değildir. Birkaç hafta içinde tedavi edilebilir, ancak ciddi bir rahatsızlığa yol açma ihtimalinin önüne geçebilmek için doktora muayene olmak kesinlikle tavsiye edilir. Bazı vakalarda basur kendi kendine geçmez ve hastaya inanılmaz acılar verebilir.

BASURUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hemoroid bazı durumlarda belirti göstermeden vücutta varlığını sürdürebilir, bu sebeple basur rahatsızlığı kolayca fark edilmeyebilir. Ancak basurun temel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Bu nedenlerin dışında bilinen diğer nedenler şunlardır;

Anüs bölgesi etrafında ağrı, kaşınma veya rahatsızlık hissi

Dışkı yaptıktan sonra tuvalet kağıdında kan lekesi görmek

Anüs duvarı veya etrafında oluşan ıslak, pembe şişkinlikler. Ki bu şişlikler “Basur memesi nedir?” sorusunun da cevabıdır. Mavi veya mor renkli de olabilirler.

BASURUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Anüs bölgesindeki damarların deformasyonu nedeniyle oluşan basur oluşumunda ilk etken kötü tuvalet alışkanlığı olarak gösterilir. Büyük tuvaleti yaparken çok zorlamak ve aşırı ıkınmak bunlar arasındadır. Aşırı kabızlık ve ishal olmak da aynı şekilde olumsuz etkiye sahiptir. Bunların yanında ishal ve kabıza neden olacak ilaç kullanımı, hareketsiz yaşam, beslenme bozuklukları basur nedenleri arasında sayılır.

Hastalığın oluşumuna neden olan en önemli faktörlerden biri de beslenme bozukluklarıdır. Yetersiz lif alımı ve eksik su tüketimi, fastfood tarzı gıdalar, lif yoksunu kuru gıdalar bu beslenme yanlışları arasındadır.

Bağırsak hareketleri ve yanlış tuvalet alışkanlıkları

Kronik kabızlık durumları

Dışkılama sırasında uzun süre oturmak

Aileye genetik olarak yatkınlık

BASUR NASIL GEÇER?

Tıbbi yöntemler ile birlikte evde uygulanabilecek basit adımlar ile basur hastalığına büyük ölçüde fayda sağlamak da mümkün olacaktır. Basurun evde nasıl geçtiğini merak eden bireyler öncelikle bazı bitki çaylarının faydalı geleceğini öğrenmelidir. Ikınmadan tuvalet yapmaya çalışmak, İshal ve kabız yapacak besinlerden uzak durmak, Baharatlı ve acılı gıdaları tüketmemek evde uygulanabilecek basit yöntemler arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte nane, ada çayı ve mango çekirdekleri kaynatılarak çayları günde en az iki kez içilmelidir. Özellikle basur sancılarının yatışması için çok fayda göstermektedir. İltihaplanmış ve acı çekmekte olan basur bölgesine soğuk kompres uygulaması da çok fayda sağlar. Bu bölgenin daha hijyenik ve sağlıklı hale getirilmesi, lif açısından bol olan gıdalar tüketilmesi ve kafeini içeceklerden uzak durulması da basur hastalığına karşı önlem açısından iyi olacaktır.

Mango Çekirdeği, basur tedavisi için faydalı olan iltihap önleyici maddeler içerir. Tek yapmanız gereken bir mango çekirdeğini kurutmak ve ardından toz haline gelene kadar öğütmektir. Günde iki defa (biraz bal ile 2 gram) tüketebilirsiniz.

Kişniş, basur tedavisi ve basurla ilgili semptomların azaltılması söz konusu olduğunda çok yararlı olduğu için sıkça kullanılır. Tek yapmanız gereken, biraz kişniş tohumunu bir gece suda bekletip ertesi gün bu suyu içmektir.

Kanama, yanma ve kaşınma gibi en rahatsız edici belirtilerinizi bu içeceği kullanarak kolayca rahatlatabilirsiniz. Bunun nedeni, kişniş tohumlarındaki iltihap önleyicilerin ve antioksidanların midenize destek olmasıdır.

Basurun neden olduğu acıya ve yanmalara yardım etmek için mersin, mürver ve beyaz meşeden bir merhem hazırlayabilirsiniz. Mersin, basuru daraltma görevini üstlenir. Diğer iki bileşen de iltihap önleyici ve ağrı kesici güçlere sahiptir ve iyileştirirken bölgeyi uyuşturacaktır.

Potasyum, muzda bolca bulunan bir mineraldir. Basur tedavisi için, biraz sütle pişmiş muzdan oluşan bir püre hazırlayın. Muz, yanma hissine iyi gelir; çünkü potasyum kan damarlarını rahatlatır, rektum damarlarındaki stres ve basıncı azaltır. Potasyum ayrıca şişen ya da tahriş olan dokular da dahil olmak üzere, vücudunuzdaki dokuları sıkıştırır ve küçültür.

Bir çorba kaşığı yaban mersinini gazlı beze sarın ve doğrudan basura uygulayın. Bu, basurun neden olduğu rahatsız edici acıyı ve yanmayı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

İncir, rektal yanmaya çok iyi geldiği bilinen ve bunun için tavsiye edilen doğal gıdalardan biridir. Tek yapmanız gereken bir gece boyunca 4 inciri ıslatmak ve sabah – tercihen aç karnına – bu suyu içmektir.

Basura ısı ve buz uygulamak, onunla birlikte gelen yanma hissini sakinleştirmenin iyi bir yoludur. Bir küvete sıcak su doldurarak içinde bir süre oturun. Ardından bölgeye soğuk kompres yapın.

BASURUN CERRAHİ TEDAVİSİ NASILDIR?

İlerleyen vakalarda hemoroid cerrahisi faydalı bir çözüm olabilir. Bu yöntemlerin amacı hemoroid dokusunu küçültmek ve yok etmektir. Cerrahi genel veya lokal anestezi altında yapılır.

İç hemoroid veya iç basur memelerini geçirmek için farklı teknikler mevcuttur. Lastik  bant ve Skleroterapi bunlar arasındadır. Bu teknikler çıkarmaya veya boyutunu küçültme yönelik uygulanır. Lazer hemoroid tedavisi ile ameliyat ise hem iç hem de dış basurda uygulanır. Hemoroid tedavisindeki en yaygın teknikler şunları içerir:

Lastik bant tekniği

Rektumun içindeki hemoroidin tabanının etrafına bir lastik bant yerleştirilir. Bant dolaşımı keser ve hemoroit birkaç gün içinde yok olur. İç basur memelerinde etkilidir.

Skleroterapi ile hemoroid tedavisi

Hemoroidi küçültmek için kan damarı etrafına kimyasal bir çözelti enjekte edilir.

Lazer hemoroid tedavisi

Şişmiş veya bozuk damarlar ve hemoroid dokusunu yakmaya yöneliktir. İç veya dış basur memeleri için lazer etkili bir tekniktir.

Basur Ameliyatı

İlerlemiş şiddetli iç veya dış hemoroid, hemoroidektomi olarak bilinen ameliyatla tedavi edilir. Çok ilerlemiş hemoroitlerin kalıcı olarak çıkarılması için en iyi yöntem budur.