Baş dönmesi ve kulak çınlaması çaresiz değil! Uzm. Odyolog Özlem R. Çınar önemli öneriler

7-8 Mart tarihleri arasında 1. si düzenlenen Oto-Odyoloji Kongresi’nde baş dönmesi ve kulak çınlaması tedavileri üzerine sunumlar gerçekleştiren Uzm. Odyolog Özlem R. Çınar, kulak çınlaması ve baş dönmesinin hastalık değil bir hastalığın belirtisi olduğunu ve tedavilerle rahatlatılabileceğini vurguladı.

Yayınlanma Tarihi: 09.03.2020 19:29
Değiştirme Tarihi: 09.03.2020 19:29
Baş dönmesi ve kulak çınlaması çaresiz değil! Uzm. Odyolog Özlem R. Çınar önemli öneriler

Çınar, tedavide başarı sağlaması için öncelikle hastalığın sebebinin belirlenmesi ve ona uygun tedavi protokolü hazırlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Baş Dönmesinde Çok Yönlü Tedavi: Vestibüler Rehabilitasyon

Çınar, sunumda, manevra ve ilaç tedavileriyle iyileştirilemeyen vakalarda 70 yıldır güvenle uygulanan kişiselleştirilmiş tedavi planı Vestibüler Rehabilatosyon’un uygulanabileceğini belirtti:

“Vestibüler Rehabilitasyon (VR), manevra tedavilerine cevap vermeyen hastalar için iyileşme sürecini hızlandırmak, kişinin hastalıktan dolayı bozulan psikolojisini onarmak, günlük hayattaki sorunlarını düzeltmesini sağlamak amacıyla oluşturulan programdır. Bu uygulama, ancak hastanın da katkılarıyla, disipliniyle başarılı olabilecek bir programdır. Hasta, ilk atağı kriz şeklinde, ardından gelen atakları daha hafif seyirli olarak tanımlarsa, sorunun yetersiz ikameye bağlı olduğu düşünülebilir ve VR başarı şansı artar.”

Çınlamada rahatlama sağlanması imkânsız değil

Çınlamadaki son tedavi uygulamalarına da değinen Çınar şunları belirtti: 

“Geliştirilen tedavi yöntemleriyle çınlama hastalarında yüksek oranlarda rahatlama sağlanıyor ve kişi günlük hayatını devam ettirebilecek düzeye gelebiliyor. Hastanın doğru merkeze başvurması, tedavide en önemli etkendir. Çınlamanın tedavisiz olduğu düşüncesi hastaların psikolojisini daha çok bozar, bu şekilde rahatsız edici durum daha çok körüklenir. Çınlamanın tedavisine öncelikle tanının detaylı bir testle konulması, özellikle işitme kaybının eşlik ettiği durumlarda tek kulakta çınlamanın araştırılması gerekiyor. Hastanın, çınlama ünitesi bulunduran merkezlere başvurması önemlidir.”