Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı şikayeti, oldukça sık rastlanan bir sağlık problemi. Her yaş grubunda ve kadın-erkek farketmeden her cinsiyette görülebiliyor. Tabii araştırmalara göre, baş ağrısının erkeklere kıyasla kadınlarda daha çok görüldüğü de bir gerçek. Şiddetli geçen baş ağrıları olduğu gibi hafif şiddette geçen baş ağrıları da var. Ancak her iki şekilde de baş ağrıları, kişilerin gündelik yaşam kalitesini düşürebiliyor. Bu yüzden milyonlarca insan, baş ağrısının ne olduğunu, nasıl oluştuğunu, nedenlerini, çeşitlerini ve çarelerini sıkça merak edip araştırıyor. Peki baş ağrısı nedir, baş ağrısı nasıl geçer ya da herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir mi? İşte milyonların merak ettiği bu soruların yanıtları…

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2021 11:34
Değiştirme Tarihi: 06.07.2021 09:30
Baş ağrısı nasıl geçer?

BAŞ AĞRISI NEDİR?

Yaygın bir sağlık şikayeti olan baş ağrısının birçok nedeni olabiliyor. Tıp literatüründe genel olarak; baş çevresindeki kasların ya da kulak, burun-boğaz, atardamar, toplardamar gibi doku ve sinirlerin basıya uğraması, kasılması ya da yer değiştirmesiyle meydana gelebiliyor. Tıp bilimi, baş ağrılarını 14 ana grupta ve 100'den fazla alt grupta sınıflandırıyor. Yani baş ağrısının pek çok çeşidi ve nedeni olabiliyor.

BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?  

Yine genel olarak toplum içinde en çok rastlanılan baş ağrıları; migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Şimdi en sık görülen bu baş ağrısı çeşitlerine bir göz atalım…

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

MİGREN KAYNAKLI BAŞ AĞRISI: 

Migren kaynaklı baş ağrısı önemli bir sağlık sorunu ve kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyecek şiddete sahip. Migren kaynaklı baş ağrılarında, tek taraflı ve zonklayıcı bir etki söz konusu. Migren atakları gün içinde şiddetini arttırıp, ışık ve sese karşı da bir hassasiyet yaratabiliyor. Migren ataklarını tetikleyen faktörlere baktığımızda ise genetik olmasının yanı sıra ısı, nem, basınç değişimi, lodos, hava kirliliği gibi etkenleri de sıralayabiliriz. Ve bu ataklar, 4 ila 72 saat arasında sürebiliyor.

 GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI:

Bu baş ağrısı çeşidi ise çoğunlukla hafif şiddetli olmasının yanı sıra genel olarak stres yaşayan kişilerde daha sık görülüyor. Tüm başta hissedilebilen bu ağrı, başta sıkıştırma ve basınç gibi şikayetlere de neden olabiliyor.

 

KÜME BAŞ AĞRISI:

Erkeklerde daha sık rastlanan küme ağrısı tipi de,  dönemsel görülebildiği gibi senenin tüm zamanlarında da kendini gösterebiliyor. Kişiyi uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli olabilen bu tip halk arasında, ‘kafaya bıçak saplanır’ şeklinde tanımlanabiliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BAŞ AĞRISINDA NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULUR?  

Öte yandan baş ağrıları, felç, koronavirüs gibi birçok hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda baş ağrısına bayılma, dengesizlik, mide bulantısı ya da yüksek ateş gibi şikayetler eklenebiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken tek şey, acilen bir doktora başvurmak ve doktorun sözünden çıkmamak olmalı…

 

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER, AĞRIYA NE İYİ GELİR?

Birçok insan günlük yaşamı içinde; okulda, evde, işyerinde baş ağrısı çekebiliyor. İlaç kullanmadan baş ağrısının nasıl geçeceğini merak edenlerimizin sayısı ise hiç de az değil. Gelin doğal yöntemlerle baş ağrısını geçirebilecek ya da hafifletebilecek yöntemlere bir göz atalım…

 

BAŞ AĞRISINI NE KESER?  

 

1-SOĞUK PRES YAPIN:

Bir migren atağında, soğuk pres yapmak etkili olacaktır. Alnınıza yapacağınız soğuk presleri, havlu ya da dondurulmuş pedlerle uygulayabilirsiniz.

 

2-KARANLIK ORTAM YARATIN:

Küme tipi bir baş ağrısı yaşıyorsanız, yine soğuk presler ve karanlık bir ortam iyi gelecektir. Tabii en etkili yöntem, doktor tarafından önerilen ilaçları kullanmak.

 

3-SICAK PRES UYGULAYIN:

Stres kaynaklı bir baş ağrısına karşı sıcak presler yapabilirsiniz. Sıcak bir havluyu kafa arkasına yerleştirmek rahatlama sağlayacaktır. Sinüs kaynaklı bir ağrıda ise yine ağrı çekilen bölgeye sıcak bez koyabilirsiniz.

 

4-SAÇLARINIZI TOPLAMAYIN:

Saçlarınızı toplamak da baş ağrısına neden olabiliyor. Bunun çözümü ise basit; sıkı toplanan saçlarınızı gevşetin ya da açın. Öte yandan şapka takmak, saç bandı kullanmakta baş ağrısına neden oluyorsa, şapkanızı ve bandınızı çıkarın.

 

5-KAFEİN TÜKETMEK:

Kafein tüketimi, baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasında bulunuyor. Bunun için içerisinde kafein olan içecekleri tüketebilirsiniz. Çay ya da kahve içmek, kafein alımı için idealdir.

 

6-YOGA YA DA MEDİTASYON YAPIN:

Kas gevşetme hareketleri, baş ağrısına çözüm olacak maddeler arasında yer alıyor. Bunun için germe hareketlerinden, yoga ya da meditasyona kadar birçok çözüm mevcut.

 

7-MASAJ YAPTIRIN:

Masajı kendiniz yapabileceğiniz gibi yaptıradabilirsiniz. Boynunuza birkaç dakika masaj yapmak bile size iyi gelecektir.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BAŞ AĞRISI İÇİN BİTKİ ÇAYLARI

Gündelik yaşamınızda stres kaynaklı baş ağrılarınız için bitkilere başvurabilirsiniz. Strese iyi gelen bitkiler ise şunlar;

  • Melisa,
  • Adaçayı,
  • Lavanta,
  • Kediotu,
  • Kantaron,
  • Ihlamur,
  • Nane,
  • Zencefil,
  • Papatya çayı,
  • Biberiye.

 

NANE LİMON NASIL YAPILIR?  

İlgili Sayfalar: Sağlık