Balgam nasıl atılır?

Balgam, vücut tarafından üretilen mukustur. Kaygan ve lifli bir yapısı olan mukusların koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bunun fazla salgılanması bazı sağlık problemlerinin habericisi olarak belirtilmektedir. Akciğer ve alt solunum yollarını koruyan balgam, bu fazlalık nedeniyle rahatsızlık verebilir. İşte bu durumlarda sıkça balgam nasıl atılır, balgama ne iyi gelir, nasıl geçer gibi sorular internet üzerinde aratılmaktadır. 

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2021 11:17
Değiştirme Tarihi: 09.09.2021 11:17
Balgam nasıl atılır?

BALGAM NEDİR?

Balgamın solunum yolları tarafındna üretilen mukus salgısı olduğunu ifade etti. Bu mukus tabakası, solunum yollarını nemli tutarak kurumasını önler ve burada oluşabilecek bakteri ile virüslere karşı bir koruyucu görevi görür. Yapısı itibariyle de antikor, su, protein ve tuzdan oluşan balgamın kendi rengi normalde berrak, şeffaftır. Genellikle de öksürük aracılığıyla vücuttan atılır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Akciğerde gelişen enfeksiyonlar ya da hasarlar, balgam üretimini artırır ve vücut kendini korumaya almaya çalışır. Bu durumda da öksürük giderek artar ve oluşan balgamın dışarı atılımı gerçekleştirilmeye çalışılır.

Bazı durumlarda mideden, genizden ve sinüsten akıntılar gelebilmektedir. Bunlar balgam olarak adlandırılmaz. Ayrıca balgam normal şartlarda da vücut tarafından salgılandığı ve üretildiği için tehlikeli bir duruma işaret etmez. 

BALGAM NEDEN OLUR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Balgam neden olur sorusunun pek çok yanıtı bulunmaktadır. Çok sayıda hastalık, balgam oluşmasına sebebiyet verebilir. Akciğerlerimiz hasar gördüğü durumlarda normalin üzerinde balgam üretimi gerçekleşir. 

Dünyaya yeni gelen bebeklerde balgam oluşumu sık şekilde görülmüştür. Çünkü bağışıklığı, solunum sistemi ve akciğerleri tam olarak gelişmemiş olan bebekler kolay şekilde yabancı madde ve toza maruz kalmaktadır ve bu durum tahşire yol açmaktadır. Böylelikle bebeklerde balgamlı öksürük meydana gelir.

Balgama Neden Olan Hastalıklar

Balgamın oluşmasına sebebiyet veren çok sayıda hastalık bulunmktadır. Akciğer ve solunum yollarındaki enfeksiyonlarda, akciğere hasar veren hastalıklar ve alerjik durumlar balgamlarda artışa yol açar. 

İşte balgam üretimini artıran durumlar:

Haber ile ilgili metin girin!.

 • Kistik fibroz
 • Akciğer kanseri
 • KOAH hastalığı
 • Alerjik astım ve bronşit
 • Akciğer mantarı
 • Akciğer damarlarına pıhtı atması
 • Sigara tüketimi
 • Hava kirliliği
 • Bronşektazi
 • Zatürre
 • Sinüzit
 • Tüberküloz
 • Pulmoner ödem
 • Konjestif kalp yetmezliği
BALGAM NASIL GEÇER?

Haber ile ilgili metin girin!.

Balgam nasıl geçer sorusunu yanıtlamadan önce, balgama neden olan durumun ne olduğu doğru şekilde saptanmalıdır. Yukarıda saydığımız sebeplerden biri ya da birkaçı balgam rahatsız edici seviyede yükseltebilmektedir. Bu nedenle hekim kontrolünde bir teşhis konması gerekmektedir. Hekimler gerekli testler sonucu eğer büyük bir tehlike yoksa balgam söktürücü ilaçlar ve şuruplar yazarak tedavi önermektedir. 

BALGAM NASIL ATILIR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Balgam sökücü yani balgam söktürücü pek çok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Doktora gitmeye gerek duymadığınız anlarda ve evde balgam tedavisi uygulayabileceğiniz birkaç doğal yöntem paylaşalım. İşte balgam nasıl sökülür sorusunun yanıtı

 • Öncelikle ne sıcak ne de soğuk, 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ekleyip karıştırın, bunun yerine Himalaya tuzu da konabilir. Bu karışımla gargara yapın
 • En iyi balgam söktürücü yöntemler arasında okaliptüs önerisi de verilmektedir. Bunun için göğüs bölgenize okaliptüs yağıyla masaj yapıp üzerini de bir bez ile sarabilirsiniz. Burada amaç, yağın iyice deriye nüfuz etmesidir.
 • Yazımızın başında da balgamın görevlerinden birinin kuruluğu önlemesiydi. Bu nedenle kuru havadan uzak durmak gerekmektedir. Bu nedenle evinize nemlendirme cihazı alabilir, kalorifer peteklerinin üzerine su yerleştirip nemli bir ortam yaratabilirsiniz.
 • Sıvı tüketimine özen göstererek katılaşan balgamın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Böylece balgam atılımı da kolaylaşacaktır.
 • Balgam sökücü yöntemlerden birisi de, bir kase sıcak suyun içerisine nane ya da okaliptüs yağı damlatılmasıdır. Bu kaseye yaklaşarak derin nefesler alabilirsiniz.
 • İçerisinde zerdeçal çayı, zencefil, karabiber ve kırmızıbiber tanelerinin olduğu bir çay demleyebilirsiniz. Öte yandan bal da iyi bir balgam sökücü doğal ilaç sayılabilir. 

BALGAM SÖKÜCÜ İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ

Haber ile ilgili metin girin!.

Balgam nasıl geçer sorusuna yanıt arayan kişiler için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun balgam söktürücü kürü de önerilmektedir. 

Balgam Sökücü Kür İçin Malzemeler:

Bir tutam Hatmi çiçeği

Yarım bardak kadar süt

Balgam Sökücü Doğal İlaç Hazırlanışı:

Sütü bir kaba koyup kaynatın. Sütün içine hatmi çiçeğini koyun. Demlenmesini bekleyin. Ilık bir şekilde tüketin. Bu karışımı günde 1 kez kullanın.

BALGAM RENKLERİ NE ANLAMA GELİR?

Şeffaf renkte balgam normal mi?: Normal rengi bu şekilde olan balgam herhangi bir soruna işaret etmez. Ancak akciğerdeki hastalıklar sonrası bunun miktarı da artabilir

Sarı/yeşil balgam Neden Olur: Bu balgam türü, rahatsızlık yaşayan insanlarda görülmektedir genellikle ve çoğunlukla da enfeksiyonla ilgilidir. Zatürre, bronşit ve kistik fibroz hastalıklarında sarı-yeşil balgam görülmektedir. 

Pembe Balgam Neden Olur: Pembe balgam, pulmoner ödemden kaynaklanabilmektedir. Özellikle de köpüklü pembe balgam, kılcal damarlardan akciğerlere sıvı ve kan sızan durumlar da oluşmaktadır.

Kanlı Balgam nedir: Kanlı balgamın miktarı az ise bu çok dikkate alınmamalıdır. Ancak öksürdükçe bu durum meydana geliyorsa dikkat edilmelidir. Kanlı öksürüğün akciğer kanseri olabilme ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca akciğer damarlarında pıhtı (pulmoner emboli) ve tüberkülozun belirtisi de olabilir.

Kahverengi Balgam Neden olur?: Kahverengi balgam vücuttaki katran varlığından dolayı kaynaklanır ve genellikle de sigara içen insanlarda görülmektedir. Kahverengi balgamın nedenlerinden biri de bakteriyel pnömonidir. 

acunn.com editörleri tarafından hazırlanan bu içerik bilgilendirme amaçlıdır.

YAĞ BEZESİ NASIL GEÇER

GÖPÜS KAFESİNDEKİ AĞRI NASIL GEÇER

BEL AĞRISI NASIL GEÇER

DOLAMA NASIL GEÇER?

MİDE GAZI NASIL GEÇER?

AYAK MANTARI NASIL GEÇER?

KULAK TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

İlgili Sayfalar: Sağlık