Bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer?

En sık rastlanılan fıtık şikayetlerinden bir tanesi de, bacağa vuran fıtık ağrısı şikayetidir. Kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz şekilde etkileyen bu ağrıdan kurtulmanın çeşitli yolları var. Öncelikli tercihiniz doktora giderek, kendinize en uygun tedavi yöntemini bulmak olmalı. Doktorunuz ağrı kesici ilaç takviyeleri ya da fizik tedavi önerisinde bulunabilir. Bunun en doğru kararını doktorunuz verecektir. Tabii evde doğal yöntemlerle çektiğiniz ağrının azalmasını da sağlayabilirsiniz. İşte ‘ ‘bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer’ sorunuzun yanıtı…

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2021 10:31
Değiştirme Tarihi: 27.07.2021 10:31
Bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer?

Ağrıya yol açan ve hareketi engelleyen fıtığın, literatürdeki tanımı şöyledir; ‘İç organların bir bölümünün, çoğunlukla bağırsağın bir parçasının doğal ortamından dışa doğru çıkması, deri altında şişlik yaratması.’ Birçok çeşidi olan fıtığın en sık rastlanılanları ise; karın, bel ve boyun fıtıklarıdır.

Fıtık, her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor. Tabii ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı daha yüksek. Ve meydana gelişinin pek çok nedeni var. Sıkça gördüğümüz fıtık ağrılarından bir tanesi de, bacağa vuran fıtık ağrısı. Peki kişinin günlük yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer, neler yapılmalıdır? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını arayalım…

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BACAĞA VURAN FITIK AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Fıtığın yaşattığı ağrı, hareketlerimizi engellediği gibi günlük aktivitelerimizi de sınırlar. Genelde bel bölgesinde çıkar ve ağrı zaman içinde kalçadan aşağı doğru inebilir. Hasta şikayetlerinin birçoğunda bacağa vuran fıtık ağrısına sıklıkla rastlanır.

Peki bacağa vuran fıtık ağrısının belirtileri nelerdir derseniz söyleyelim; bacaklardaki karıncalanma, ağrı ve uyuşukluk bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer alıyor. Eğer bacaklarınızda karıncalanma, ağrı ve uyuşukluk şikayetleri çekiyorsanız hemen bir doktorun kapısını çalmalısınız. Çünkü ihmal edilen bir fıtık, istenmeyen başka sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BACAĞA VURAN FITIK AĞRISI NASIL GEÇER?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi daha çok ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlık olan fıtık, belle başlar ve bacağa vurduğunda kişiyi hareketsiz bile bırakabilir. Siz de bacağa vuran fıtık ağrısı problemi yaşıyorsanız, en iyi çözüm yolunun fizik tedavi olduğunu belirtelim. Öte yandan ağrı kesiciler ve uygun egzersizler de bacağa vuran fıtık ağrısına oldukça iyi gelir. Bu noktada hemen şunu vurgulamamız gerekir; bacağa vuran fıtık ağrısı probleminizde alacağınız hiçbir ağrı kesiciyi ya da yapacağınız hiçbir egzersizi doktorunuza sormadan yapmamalısınız. Bu şikayette rastgele alınan ağrı kesiciler ya da rastgele yapılan egzersizler, şikayetleri daha kötü durumlara taşıyabilir. Bu nedenle özellikle belirtiyoruz ki, böyle bir şikayetle karşı karşıya kaldığınızda hemen bir doktora görünün ve doktorun vereceği tedavi yöntemlerini yerine getirin.

 

BACAĞA VURAN FITIK AĞRISI İÇİN EGZERSİZLER

Bacağa vuran fıtık ağrısı şikayetiyle doktora gittiğinizde, kişiye göre değişmekle birlikte doktor tarafından genelde egzersiz önerisi verilir. Bundaki amaç, egzersizler sayesinde kasları çalıştırmak ve fıtığı dağıtılmasını sağlamaktır. Bu yüzden doktorunuz size uygun, doğru egzersizleri uygulamanızı isteyecektir. Bu egzersizler, evde kolaylıkla yapabileceğiniz türden egzersizlerdir. Size düşen, doktorunuz tarafından önerilen bu egzersizleri, düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapmak.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

BACAĞA VURAN FITIK AĞRISINA DOĞAL YÖNTEMLER

Bacağa vuran fıtık ağrısı için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Zencefil kompleksi yapın. Bunun için ısıtılan zencefil kökünü ağrıyan bölgeye sürerek bekletin.
  • Günde iki defa papatya çayı için. Bu çay, kasları rahatlatarak çektiğiniz ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Zerdeçal da, bacağa vuran fıtık ağrısı için doğal yöntemlerden bir tanesidir. Ağrıyan bölgenize zerdeçal sürün.
  • Elinize sıcak bir havlu alın ve ağrıyan bölgenize kompleks uygulayın. Bu yöntem de ağrınızı azaltacaktır.

 

NE ZAMAN FITIK AMELİYATI YAPILIR?

Akıllardaki en önemli sorulardan biri de, fıtık ameliyatının nasıl ve ne zaman yapılacağı. Hemen söyleyelim ki, her fıtık şikayetinde ameliyat yapılmaz. Yani bu şikayetlerde ilk tedavi ameliyat değildir. Doktorlar ameliyat kararı vermeden önce duruma göre ilaç tedavisi ya da fizik tedavi önerebilir. Tüm bu tedavi yöntemlerinden başarı elde edilmediği durumlarda ameliyat doktor tarafından yeniden değerlendirilir. Doktor, kişinin durumuna göre riskleriyle birlikte ameliyat yapma kararı alabilir.

İlgili Sayfalar: Sağlık