Ayak mantarı nasıl geçer?

Ayaklarda görülen deri hastalıklarının başında ayak mantarı gelir. Bulaşıcı bir tür olan ayak mantarı; uzun süre ayakkabı kullanımından, ayakların terlemesine kadar pek çok nedenden meydana gelebilir. Bu hastalığı geçirmenin en iyi yolu da, uzman bir cilt doktoruna görünmektir. Doktor, mantarın durumuna göre ya sprey ya krem ya da ilaç tedavisi uygulayacaktır. Tabii bunun yanında evde uygulayacağınız doğal yöntemlerle de ayak mantarından kurtulabilirsiniz. Peki ayak mantarı nasıl geçer, ayak mantarı tedavisi nasıl olur? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım…

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2021 14:04
Değiştirme Tarihi: 06.09.2021 14:04
Ayak mantarı nasıl geçer?

Bir deri hastalığı olan ayak mantarı, mantarlar nedeniyle meydana gelir. Bildiğiniz üzere mantarlar, sıcak ve nemli havalarda oluşur. Dolayısıyla ayak mantarı da, sıcak, nemli ve karanlık bir ortamda ortaya çıkar. Bu deri hastalığının oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında; ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde kalması, ayaklardaki terleme sayılabilir. Görüntüsüne göre birkaç türü de olan ayak mantarını geçirmek için yapılacak pek çok şey var. Siz de bu deri hastalığıyla karşı karşıya kaldıysanız ve kurtulmak istiyorsanız, haberimizde anlattığımız yöntemlere başvurabilirsiniz. Ayak mantarı nasıl geçer, ayak mantarı tedavisi nedir, ayak mantarı neden olur? Tüm bu sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

AYAK MANTARI NEDEN OLUR?

Kişilere oldukça rahatsızlık veren ayak mantarının oluşma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalması
  • Dar ve kapalı ayakkabı kullanılması
  • Ayakların aşırı terlemesi
  • Yıkadıktan sonra ayakları kurulamamak
  • Uzun süreli spor
  • Ayak yaralarının olması.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

AYAK MANTARI NASIL GEÇER?

Bulaşıcı bir rahatsızlık olan ayak mantarına sahip olanlar, ayakkabılarını, çoraplarını ya da terliklerini başka kişilerle paylaşmamalılar. Özellikle yüzme havuzu ve hamam gibi çıplak ayakla basılan yerlere de dikkat etmeleri gerekebilir. Çünkü ayak mantarı kolaylıkla bulaşan bir hastalıktır.

Ayak mantarı rahatsızlığından kurtulmak için yapılacak en etkili yöntem, ayak temizliğine azami ölçüde dikkat etmektir. Bu mantarla baş etmek için ayakları her gün temizlemek ve yıkadıktan sonra da güzelce kurulamak gerekir. Öte yandan ayakkabı seçimi de, bu rahatsızlığı geçirmek için oldukça önemli. Bunun için sıcak havalarda açık ayakkabı giymek, ter emen çorapları giymek, bu mantara özel sprey ve pudralar kullanmak şart.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

AYAK MANTARINDA DOKTORA NE ZAMAN GİDİLİR?

Ayak mantarı meydana geldikten sonra yapmanız gereken ilk şey, bir cilt doktoruna gitmektir. Doktor, kişinin durumuna göre doğru krem ve spreyleri önerecektir. Tabii bazı durumlarda antifungal ilaçlar da verilebilir. Bu ilaçları düzenli kullanmak, hastalığın geçmesi açısından çok önemlidir. Yani ayak mantarı ilaçlarını her gün aynı saatte düzenli olarak kullanmalısınız. Ayrıca ilaçlarla birlikte yukarıda belirttiğimiz şekilde ayak temizliğine dikkat etmek de şart. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

AYAK MANTARI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

Ayak mantarı için doktora gitmeniz gerektiğinin önemini belirttikten sonra bu hastalığı geçirmek için doğal yöntemlerin de olduğunu söylemeliyiz. Bu yöntemlerden birinde sirke imdadınıza yetişecektir. Bunun için sıcak suyun içerisine sirke dökün. Su soğuyana kadar da ayaklarınızı suda bekletin.

Ayak mantarını geçirmek için yapılacak bir diğer doğal yöntem de, karbonat kullanılarak yapılır. Bunun için yine ısıttığınız suyun içerisine karbonat dökün. Ve su soğuyana kadar ayaklarınızı suda bekletin.

 

AYAK MANTARI İLACI NASIL SÜRÜLÜR?

Ayak mantarını geçirecek ilacı usulüne uygun kullanmak gerekir. Bunun için öncelikle ayaklar güzelce yıkanıp kurulanmalı. Sonrasında mantarın meydana geldiği tırnak, derinden daha içeride kalmayacak şekilde kesilir. Güzelce törpülenen tırnağa mantar ilacı uygulanır. Bu ilacı günde birkaç kez uygulamak şart.

İlgili Sayfalar: Sağlık