Arpacık neden çıkar, nasıl geçer?

Arpacık, kişilerin hayatlarında bir ve ya birden çok yaşayabildiği bir göz enfeksiyonu problemidir. En önemli oluşma nedeni olarak bağışıklık sisteminin zayıflığı gösterilir. Tabii neden sadece bu değildir. Temizliğe dikkat etmemek, doğru beslenmemek de arpacığın oluşmasına zemin hazırlayan hususlar arasında yer alır. Genellikle 1 hafta içinde geçen arpacık neden çıkar, arpacık nasıl geçer? Konu hakkında merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 17.08.2021 12:22
Değiştirme Tarihi: 17.08.2021 12:22
Arpacık neden çıkar, nasıl geçer?

Bir göz enfeksiyonu olan arpacık, her yaş grubunda görülebilen ve büyük önem teşkil etmeyen bir rahatsızlıktır. Kişiler, hayatlarında birden çok arpacık problemiyle karşılaşabilirler. Arpacığı geçirmenin pek çok yolu olduğu gibi engellemenin de yolları vardır. Tabii belirli aralıklarla arpacık problemiyle karşılaşıyorsanız, yani iyileştikten 2 ay sonra tekrar arpacık çıkıyorsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü böyle durumlarda kronikleşmiş arpacık sorunu baş göstermiş olabilir. Göz kapağı çevresinde çıkan iltihaplı ve ağrılı bir şişlik olan arpacığın tedavi edilmesi için pek çok yöntem vardır. Arpacık neden çıkar, arpacık belirtileri nelerdir, arpacık nasıl geçer, çıkmasını engellemek için neler yapabilirsiniz? Gelin bu soruların yanıtlarına bir bakalım…

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ARPACIK NASIL GEÇER?

 Arpacık problemiyle karşı karşıya kaldığınızda, arpacığı hızla iyileştirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 

  • Temiz ellerinizle ılık suya batırdığınız bir havlu ve ya da bezle arpacığın üzerine 10 dakika kompres yapın.
  • Ardından parmağınızı arpacığın üzerinde gezdirerek hafifçe masaj yapın. Bu şekilde tıkalı kanalı açabilirsiniz.
  • Arpacık problemine karşı temizliğe dikkat edin. Ellerinizi, yüzünüzü ve göz bölgenizi temiz tutmayı ihmal etmeyin.
  • Yukarıda belirttiğimiz kompres işlemini, günde birkaç kez tekrarlayın.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ARPACIK NEDİR, NEDEN ÇIKAR?

Göz kapağındaki yağ bezlerinin, kirpik kökünün enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan arpacığın birçok nedeni vardır. Bu nedenlere bir göz atalım:

Yağ bezlerinde tıkanma: Göz kapaklarındaki yağ bezelerinde oluşan tıkanma nedeniyle arpacık çıkabilir.

Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıf olması da arpacığın nedenleri arasında yer alır. O yüzden bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gerekir.

Makyajı temizlememek: Gün içinde yaptığınız makyajı, gece uyurken temizlemeniz çok önemlidir. Aksi takdirde cilt problemleri ortaya çıkabileceği gibi arpacığa da davetiye çıkarırsınız.

Doğru beslenmemek: Fazla miktarda yağlı yiyecekler yemek de arpacığın nedenleri arasında yer alır.

Strese girmek: Stres ve gerginlik, arpacığa neden olan etmenlerden bir tanesidir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ARPACIK İÇİN EVDE NE YAPILABİLİR?

Arpacığın tedavisi için yukarıda da belirttiğimiz gibi sıcak kompres, damla ya da hap kullanabilirsiniz. Bunun dışında evde yapabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • Sıcak suya batırdığınız bezle sıcak kompres yapın.
  • Beslenmenize dikkat edin. Demir ve vitamin açısından zengin gıdalarla beslenin.
  • Papatya çayını gözünüze uygulayabilirsiniz.
  • Patatesin içeriği arpacık tedavisinde etkilidir. Bunun için patatesi ikiye bölün ve belli aralıklarla gözünüze uygulayın.
  • Gözünüze sarımsak da uygulayabilirsiniz. Çünkü sarımsağın içeriğindeki antibiyotik, arpacığın geçmesinde oldukça etkilidir.
  • Ilık bir poşet çayı, gözünüzde bekletin. Arpacığın geçmesinde etkili olacağını göreceksiniz.

 

ARPACIK NE KADAR SÜREDE GEÇER?

Arpacık sorunu, yaklaşık 1 hafta içinde geçer. Eğer geçmeyen bir arpacık yaşıyorsanız, bir doktora görünmeyi sakın ihmal etmeyin.

 

ARPACIK ÇIKMASI NASIL ENGELLENİR?

Eğer arpacık çıkmasını istemiyorsanız, yapacaklarınız çok basit. Ellerinizi ve yüzünüzü düzenli olarak temiz tutun. Özellikle ellerinizi temiz tutmaya özen gösterin. Çünkü kirli ellerle gözünüze dokunduğunuzda enfeksiyon riskini artırmış olursunuz. Öte yandan kullandığınız kozmetik ürünlerin kaliteli olmasına ve işiniz bittikten sonra yüzünüzden çıkarmaya özen gösterin. Bu ürünleri başkalarıyla da paylaşmamalısınız. Havlunuzu düzenli olarak yıkamanız ve temiz tutmanız da arpacık çıkmasını engelleyen hususlar arasında önemli bir yer teşkil eder.

 

İlgili Sayfalar: Sağlık