Antibiyotiğin yan etkilerini azaltmanın yolları

Antibiyotiğin yan etkilerini azaltmanın yolları
Yayınlanma Tarihi: 25.03.2019 14:56 | Değiştirme Tarihi: 25.03.2019 15:00

Özellikle bakteriyel hastalıklarda kullanılan antibiyotik ilaçlar bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin azalmasına sebep oluyor. Bağırsak mikrobiyomunu korumak ve antibiyotiğin yan etkilerini azaltmak için birkaç yararlı ipucunu bu yazıda bulabilirsiniz.

1- Probiyotik takviye alın 

Antibiyotikler yalnızca hastalığa sebep olan zararlı bakterileri öldürmekle kalmaz, probiyotik adı verilen, sağlıklı sindirim sistemine katkıda bulunan yararlı bakterileri de tüketir. Yapılan araştırmalara göre antibiyotik tedavisinin başladığı ilk 72 saatte probiyotik takviyesi almak, vücudu antibiyotiğin yol açacağı zararlı yan etkilerden korur. Probiyotikler ayrıca yoğurt, kefir gibi fermente gıdalarda da bulunur.

2- Bitki çayı için

Antibiyotik tedavisi esnasında bulantı hissediyorsanız midenizi yumuşatmak için zencefil çayını deneyebilirsiniz. Eğer antibiyotikler ishale sebep olduysa, ahududu yaprağı çayı sizi rahatlatabilir.

3- Deve dikeni takviyesi alabilirsiniz

Antibiyotik kullanımı, sindirilen ilaçların ayrışma görevini üstlenen karaciğeri yorabilir. Deve dikeni bitkisinin ise karaciğer üzerinde antioksidan etki yarattığına inanılır. Deve dikeni birçok eczanede kapsül, toz ya da sıvı halde satılıyor. 

Deve dikeni bir yandan karaciğere iyi gelirken bir yandan midenizde rahatsızlık duymanıza sebep olabilir. Bu yüzden halihazırda mide problemleriniz varsa tüketimine dikkat etmeniz gerekebilir. 

Tüm bu uygulamaların yanı sıra bakteriyel enfeksiyon riskini ve antibiyotik kullanımını azaltmak için sağlıklı bir diyet uygulayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeli, egzersiz yapmalı, düzenli uyumaya özen göstermeli ve stresten olabildiğince uzak durmalısınız.

Kaynak