Anne ve babalar dikkat! Çocuğunuz büyük risk altında...

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele 2019 yılından bu yana hala devam ediyor. Covid-19 salgını ortaya çıktığından beri beraberinde birçok varyantı da getirdi. Covid-19'un son varyantı "süper varyant" olarak da bilinen Omicron son günlerde büyük bir hızla yayılmaya başladı. Özellikle çocuklarda çok fazla görülmeye başlayan salgın tedirginliğin yeniden artmasına sebep oldu. Bir yandan Covid-19 ile mücadele sürerken kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolları enfeksiyonlarında da büyük bir artış yaşanıyor. Çoğu zaman iki hastalık arasındaki belirtiler karıştırılabiliyor. Peki, üst solunum yolu enfeksiyonları ve Covid-19 arasındaki ilişki nedir? Çocuklarda üst solunum yolları ve Covid-19'un seyri nasıldır? Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Akif Çelik merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi: 12.01.2022 12:22
Değiştirme Tarihi: 12.01.2022 12:22
Anne ve babalar dikkat! Çocuğunuz büyük risk altında...

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU VE COVİD

• Burun solunum sisteminin ilk hedef organı ve ilk savunma organıdır. Solunan Hava kalitesinde önemli rol oynar.

•Havayı Isıtır, nemlendirir ve filtre eder. Burundan hava yollarında bronşlara kadar olan solunum yolu aynı örtü tabakası (silyalı yalancı çok katlı epitel) ile kaplıdır. Doğal ve kazanılmış bağışıklık sisteminin korunma mekanizmalarını içerir. 

• Bu nedenle burun tıkanıklığına yol açan faktörler, duyarlı kişilerde alt solunum yolu patolojileri için de tetikleyicidir.

Aslında hava yollarımız;
-En sık enfekte olan sistem
-En sık tedavi edilen sistem
-En sık mikropların vücudumuza giriş kapısı
-En sık hekime başvuru nedenidir.

HANGİ ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA?
  - Anne babası sağlık çalışanı ise
  - Yuva ve okula yeni başlayan çocuklar
  -  Kronik hastalığı olan çocuklar
  -  Kanser veya bağışıklık sistemi düşük olanlar
   - Kanser tedavisi alan çocuklar
  -  Sigara dumanına maruz kalan çocuklar
  -  Allerjisi olan çocuklar
    -Burun yapısında eğrilik veya bademcikleri büyük olanlar

SOĞUK ALGINLIĞI BATIL İNANÇLARI NELERDİR?

-Cereyanda kalmışızdır.
 -Yeşil veya koyu renkli burun akıntısı antibiyotik gerektirir. 
-Sıkı giyinmezseniz soğuk alırsınız.
-Soğuk algınlığında ciğerlerimizi üşütmüşüzdür... Bunlar aslında biraz batıl inançdır.

VİRAL ÜSYE NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?  (Virüslere bağlı üst solunum yolu hastalığı)

Virüslerin neden olduğu 'hafif' seyirli bir hastalıktır.En sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonudur.
Çocuklar yılda genellikle 3-8 kez, erişkinler 2-5 defa soğuk algınlığı geçirebilir.Kreş ve okula giden çocuklarda özellikle kreşin ilk yıllarında daha sık görülür.  Kötü havalandırma, güneş ışınlarının az oluşu, toplu yaşam gibi faktörler soğuk algınlığı gelişmesini kolaylaştırır.

TEDAVİSİ NASILSIDIR?

1.    Antibiyotiklerin yeri yoktur, ikincil bakteri enfeksiyonlarını önleme amaçlı kullanılmaz.

2.    Semptomatik tedavi (ateş düşürücüler, burun akıntısını önleyici ilaçlar

3.    Ateşli dönemde yatak istirahati 

4.    Ödem çözücüler ve öksürük şurupları semptomları hafifletebilir. Ancak hastalığı önlemez, tedavi etmez, hastalık süresini kısaltmaz.

5.    C vitamini, virüs nedenli ÜSYE gidiş ve süresini etkilemez ancak destek amaçlı kullanımında sakınca yoktur. 

6.    Çinko: Semptomların başlangıcından itibaren 24 saat içinde uygulanan çinko, sağlıklı insanlarda soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltır. Proflaktik olarak kullanılması yönünde çalışılma yok.

7.    Sarımsak: Tek bir çalışmada soğuk algınlığının oluşmasını engellediği görülmüş.

TONSİLLOFARENJİT NEDİR?

Değişik mikroorganizmaların yol açtığı, akut inflamasyonla seyreden, farinksi ve bademcikleri etkileyen üst solunum yolu hastalığıdır.

TONSİLLOFARENJİT NASIL BULAŞIR?

Toplu yaşam yerlerinde (kışla, okul, kreş) sıktır.

Sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülür

Etken erişkinde % 90 çocukta ise % 60- 75 virüslerdir. 

Viral değilse hemen hepsinde etken halk arasında beta müikrobu olarak bilinen  A grubu Beta hemolitik streptokok adı verilen bakteridir. (AGBHS)tur ve en sık 5-15 yaşındaki çocuklarda görülür.

İki yaş altında anneden bebeğe geçen antikorların koruması ve bakterinin solunum örtü tabakasına yapışmasında yetersizlik nedeniyle nadirdir ve neden bu yaş grubu için virüslerdir.

Ani başlayan ateş, yutkunma ile boğaz ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı başlıca belirtileridir.

Fizik muayenesinde bademcikler şişer,  büyür ve üzerinde beyaz kırmızımsı lekeler olabilir. Boyun bezelerinde şişlik farkedilir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

TONSİLLOFARENJİ'İN TEDAVİSİ NASILDIR?

TONSİLOFARANJİT’İN Tedavisinde bakteriyel enfeksiyon düşünür isek AGBHS tonsilla ve boğaz enfeksiyonu tedavisinde ilk seçenek antibiyotik penisilinlerdir. Öncelikle, 10 gün süreli ağızdan penisilinle tedavi yeğlenmelidir. 

Ağızdan tedaviye uyum sorunu, hastada ya da ailesinde romatizmal kalp hastalığı varsa kas içine tek doz benzatin penisilin verilmelidir. Penisilin alerjisi varsa eritromisin antibiyotiği verilmelidir.

ÇOCUKLARDA COVİD-19 SALGINI

Çocukluk çağında COVID-19 klinik tablosunun genel olarak daha hafif olduğu ilk olarak salgının başından itibaren elde edilen bilgilerde görülmektedir. Türkiye’de elde edilen verilerde çocukların klinik tablosunun daha hafif olduğuna işaret etmektedir.

Çocuklarla ilgili COVID-19 enfeksiyonuna yönelik tedaviler ile ilgili, bugün için bilimsel kanıt düzeyi yeterli olan veri bulunmamaktadır. Ayrıca, farklı ülkerden gelen ve ülkemiz çocuk vakalarından elde edilen bilgiler, çocuklarda bugün hala destek tedavi yaklaşımlarının birçok vakada yeterli olduğunu göstermektedir.

COVID-19 salgının başından itibaren, 22 Mart 2020 tarihine kadar, dünya genelinde 0 – 9 yaş arasında kayıp çok az sayıda özellikle yaşamın ilk döneminde bildirilmiştir. Daha büyük çocuklarda, 10 – 19 yaş arasında ise % 0,2 ölüm bildirimi yapılmıştır. Bu rakamlar ve bugüne kadar paylaşılan veriler değerlendirildiğinde, çocuklarda klinik tablonun daha hafif seyirli olduğu görülmektedir. 

Covid 19 enfeksiyonu ender de olsa çocuklarda aşırı inflamatuar yanıt sendromu ve kawasaki  hastalığına benzer ağır bir klinik  tabloya yol açabiliyor.
 

 

İlgili Sayfalar: Sağlık