Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi mümkün mü?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi mümkün mü?
Yayınlanma Tarihi: 06.11.2018 14:12 | Değiştirme Tarihi: 06.11.2018 14:12

Özellikle çalışan kesimde önemli bir problem olarak karşımıza çıkan bel fıtığı ve şiddetli bel ağrıları artık ameliyat olmadan da tedavi edilebiliyor.

Fazla kilo, aşırı yük kaldırmak, yetersiz su tüketimi, sigara ve alkol kullanımı, yanlış oturma pozisyonu, aşırı hareketsizlik ya da uygunsuz hareketler bel fıtığına ve bel ağrısına neden olabiliyor.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, ameliyatsız bel fıtığı tedavisini anlattı.

BEL FITIĞINA DİKKAT!

Bel fıtığı; omurlar arasında bulunan içi sıvı dolu disklerin yapısının bozulması sonucu veya diskin yırtılması ile içerisinde bulunan sıvının sinire baskı yapması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Sinir dokusunda oluşan bu baskı kalçadan bacağa yayılan ağrıya neden olur. Ağrı; hareket, oturma, kalkma ve öne eğilme artarak kişinin yaşam kalitesini bozmakta ve iş gücü kaybına neden olmaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok tedavi yöntemi de ortaya çıkmıştır. Günümüzde birçok insanın şikayetçi olduğu bel ağrıları ve bel fıtığı, geliştirilen teknoloji ile birlikte ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebiliyor. Ancak bu tedavi seçiminde hastanın durumu önemlidir. Bel fıtığı ile benzer ağrı yayılımını oluşturabilen birçok farklı kas ve eklem grubu bel fıtığı ağrısını taklit edebilmektedir. Bu hastaları, detaylı muayene ve radyolojik incelemenin yanı sıra yapılacak olan tanısal enjeksiyon tedavileri ile değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Bel fıtığı ilerlediği takdirde felce neden olabilecek bir hastalıktır. Sinir basısı ileri düzeyde olan hastalarda bacakta/ayakta kas gücü kaybı, idrar ve büyük tuvaleti tutamama sorunu gelişmesi durumunda cerrahi değerlendirme düşünülmelidir. Fakat nadir görülen bu durumun dışında bel fıtığı olan her hastaya cerrahi müdahale yapılması doğru değildir.

Ayrıca bel fıtığının bulunduğu bölgede yer alan bazı iç organların da benzer ağrı kaynağı olarak karşımıza çıkabileceği unutulmamalıdır. Bel fıtığı hastalarında bağırsaklar, kadında jinekolojik alan ve diğer iç organ bağlantıları da  değerlendirilmelidir.

BU BELİRTİLER BEL FITIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR

Bel fıtığının ilk belirtisi bel ağrısıdır. Ancak her bel ağrısı fıtık belirtisi değildir. Eğer bel ağrıları bacak ağrısını da tetikliyorsa bu ağrılar fıtıktan kaynaklanabilir. Yürürken, otururken ve öne eğilme ile zorlanmak. Bacaklarda uyuşma ve karıncalanma ortaya çıkması.

BEL FITIĞINA AMELİYATSIZ TEDAVİ

Bel fıtığına yönelik olarak fıtığın bulunduğu bölgeye ve bulunduğu bölgeyi etkileyen sinir çevrelerine ince iğnelerle girilip tedaviye yönelik ilaçlar verilir. “Epidural enjeksiyon” olarak adlandırılan bu yöntem radyolojik görüntüleme altında veya bel fıtığının olduğu bölgeye yönelik direkt uygulama da yapılabilmektedir.

İkinci adım olarak fıtık içerisine ozon enjeksiyonu uygulamaları da yapılabilmektedir. Uygun hastalarda daha sonra fıtık içerine kök hücre enjeksiyonları ile hastalara katkı sağlanabilir. Bütün bu girişimsel ağrı işlemlerinde hasta seçimi ve uygun yöntem ile başarı şansı artmaktadır. Yani “doğru hastaya doğru tedaviyi” uygulamak gerekir

Yapılan işlem sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulanan lokal anestezi sayesinde hastalar hiçbir şekilde ağrı hissetmemektedir. Her ne kadar cerrahi bir işlem olmasa da bu işlemin ameliyathane veya uygun koşulların sağlandığı alanlarda, Ultrasonografik inceleme rehberliğinde yapılması gerekmektedir.

Epidural enjeksiyon, istirahat, fizik tedavi ve ağrı kesicilere cevap vermeyen hastalara uygulanabileceği gibi ağrı kaynağı olarak belirlenen fıtık bölgesine erken dönemde de tedavi olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi genellikle 30 dakika süren bir işlemdir. İşlem sonrasında hastalar aynı gün evlerine dönebilir ve günlük hayatlarına devam edebilirler.

Tedavide amaç hastanın ağrı düzeyini azaltmak, egzersiz kapasitesini artırmak ve günlük yaşamında ortaya çıkan kısıtlamaları ortadan kaldırarak yaşam kalitesini yükseltmek olarak özetlenebilir. Bu şekilde hastaların egzersizlere uyumu ve fizyoterapi uygulamalarına ağrısız ve rahat olarak devam etmesi hedeflenmektedir.

Epidural enjeksiyon işleminde önce hastaların kan sulandırıcı ilaç içmemeleri gerekmektedir. Bunun dışında epidural enjeksiyonun deneyimli ağrı tedavisi uzmanları tarafından yapılması oldukça önemlidir.