Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Ağrısız hemoroid tedavisi nedir?

Ağrısız hemoroid tedavisi nedir?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege, hemoroidin sebepleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

21.08.2017 11:57

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege; hemoroid, anüs ve alt rektumda damarların şişmesi durumudur. Hemoroidin çeşitli sebepleri bulunur. Bağırsak hareketleri sırasında aşırı ıkınma veya gebeik gibi sebeplerden damarlarda basıncın artmasından kaynaklanabilir. Hemoroid rektumun (iç hemoroid) içinde bulunabilir veya anüs çevresindeki derinin altında gelişebilir (dış hemoroidler).

Hemoroid oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Dört yetişkinden yaklaşık üçü zaman zaman hemoroid şikayeti oluşabilir. Belirti vermediği durumlar olsa da genellikle kaşıntı ve kanamaya neden olabilirler. Hemoroid tedavisinde birçok etkili seçenek mevcuttur.

Kanama dikkate alınmalı
Bağırsak hareketleri sırasında acısız kanama, anal bölgede kaşıntı veya tahriş, ağrı veya rahatsızlık, anüs şişmesi görülebilir. İç hemoroidleri, genellikle göremez veya hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlıklara neden olurlar. Dış hemoroidler, tahriş olduğunda kaşınabilir ya da kanayabilir. Bazen kan, harici bir hemoroid içinde toplanabilir ve anüsün yakınında şiddetli ağrı, şişlik, iltihap ve sert bir çıkıntı oluşturabilir.

Bağırsak hareketi sırasında kanama, hemoroidin en yaygın işaretidir. Özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz, rektal kanamayı dikkate almalısınız. Rektal kanama, kolorektal kanser ve anal kanser dahil olmak üzere diğer hastalıkların da belirtisi olabilir. Bağırsak alışkanlıklarında belirgin bir değişikliğin yanı sıra kanamalarınız varsa ya da dışkı renklerinizde veya yoğunluğu değişirse mutlaka doktora gitmelisiniz. Bu dışkı türleri, sindirim sisteminizdeki başka yerlerdeki kanamaların da bir işareti olabilir. Rektal kanama ile birlikte baş dönmesi veya bayılma hissi yaşarsanız acil servise başvurmalısınız.

Kansızlığa neden olabilir
Anüsünüzün etrafındaki ve alt rektumdaki damarlar basıncın artması nedeniyle gerilerek şişebilir. Bağırsak hareketi sırasında aşırı ıkınmak, tuvalette uzun süre oturmak, kronik ishal veya kabızlık, şişmanlık, gebelik, anal ilişki, düşük lifli diyet, rektum ve anüs damarlarını destekleyen dokuların yaşlanmaya bağlı olarak zayıflaması sayılabilir. Hemoroidlerden kaynaklanan kronik kan kaybı, hücrelerinize oksijen taşımak için yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücrenizin bulunmadığı anemiye neden olabilir.

Nasıl önlenir?
Hemoroidi önlemenin en iyi yolu dışkınızı yumuşak tutmaktır, böylece kolay geçerler. Bunun için yüksek lifli gıdalar tüketin. Daha fazla meyve, sebze ve tahıl yiyin. Gazla ilgili problemlerden kaçınmak için diyetinize yavaş yavaş lif ekleyin. Bol miktarda sıvı tüketin. Kabızlığı önlemek ve uzun süre ayakta durma veya oturmayla oluşabilecek damar basıncını düşürmeye yardımcı olmak için düzenli egzersiz yapın. Ayrıca egzersiz hemoroidi tetikleyen fazla kilolarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Uzun süre oturmaktan kaçının. Özellikle tuvalete uzun süre oturmak, anüs damarlarındaki baskıyı artırabilir.

Ağrısız hemoroid tedavisi nedir?
Doç. Dr. Bahadır Ege; hemoroidal hastalığın tanısı kesinleştirildikten sonra uygulanacak tedavi hastalığın evresine göre değişir. Erken evre vakaların çoğunda (evre 1­2); bazı diyet önerileri, dışkılama alışkanlıklarının düzeltilmesi, bitkisel katkılar ve/veya ilaçlarla tedavi edilir. İleri evrelerde (evre 2­3) ise sarkan hemoroidal dokuların sabitlenerek hastalığın yok edilmesine yönelik anoskopik bazı girimlere başvurulur. Bu girişimler, hastaneye yatırılmadan uygulanır. Kurutucu madde enjeksiyonu (enjeksiyon skleroterap), band ligasyonu ve infrared laser uygulamaları ile başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Tamamen ağrısız olan bu yöntemlerle pek çok hastada ameliyat gerekliliği ekarte ediliyor. Çok ilerlemiş vakalarda (evre 4) ve kombine iç ve dış hemoroidlerin varlığında da cerrahi tedavi gerekebiliyor. Bu bölge ameliyatlarının ağrılı olması nedeniyle, son yıllarda geliştirilen bazı yeni teknolojiler kullanılıyor. Ultrasonik dissektör (LASER) ya da PPH stapler kullanarak gerçekleştirilen ameliyatlarla hem başarı oranında hem de hasta konforunda artış gözlemleniyor.

Yorumlar | 0
üye profil